אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החקלאות נגד החשכ"ל: אריאל לחץ - והמכרז המשותף למתנדבי שירות לאומי מתעכב צילום: אלכס קולומויסקי

שר החקלאות נגד החשכ"ל: אריאל לחץ - והמכרז המשותף למתנדבי שירות לאומי מתעכב

באגף החשב הכללי הוחלט לקיים מכרז יחיד לכל משרדי הממשלה, אחרי שנחשף כי עמותות קיבלו עשרות מיליוני שקלים באמצעות דיווח כפול על מתנדבים לכמה משרדים במקביל. המכרז נועד להתפרסם בדצמבר, אבל בבית היהודי פעלו לסיכולו

23.01.2018, 07:06 | ספי קרופסקי

המכרז הכלל־ממשלתי לעמותות המפעילות מתנדבי שירות לאומי מתעכב בעקבות לחצים מצד הבית היהודי. ההחלטה לקיים מכרז כזה התקבלה באגף החשב הכללי בעקבות הפרשה שנחשפה ב"כלכליסט", שבה עמותות המפעילות תוכניות שירות לאומי קיבלו מהממשלה עשרות מיליוני שקלים באמצעות העברת דיווחים כפולים על אותם המתנדבים לכמה משרדים שונים. אף שהמכרז המשותף היה אמור להתפרסם בדצמבר, החשכ"ל רוני חזקיהו עדיין לא החליט סופית אם לקיימו.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

בגלל הסחבת בקבלת ההחלטה, גופים שבהם מתנדבים בנות ובני השירות הלאומי עדיין לא קיבלו תקנים. הדבר עשוי לגרום למחסור בכוח עבודה במוסדות כמו בתי חולים ממשלתיים שנעזרים במתנדבים בני שירות. היעדרם של בני השירות הלאומי אמנם לא צפוי לשתק את פעילות המוסדות, אבל הוא ימנע מהם סיוע בלתי מבוטל שהם מקבלים מהמתנדבות והמתנדבים.

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו. עדיין מתלבט, צילום: אוראל כהן החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו. עדיין מתלבט | צילום: אוראל כהן החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו. עדיין מתלבט, צילום: אוראל כהן

מי שלחצו על חזקיהו בתקופה האחרונה לבטל את המכרז היו שר החקלאות אורי אריאל, המופקד על מנהלת השירות הלאומי, וגורמים נוספים במפלגת הבית היהודי. הקשר של הבית היהודי לעמותות אינו מקרי: מתוך כ־17 אלף המתנדבים בשירות הלאומי, הפעילים בשמונה עמותות, ישנו רוב מובהק לבנות הציונות הדתית. כל העמותות כפופות למינהלת השירות הלאומי, שהוקמה ב־2007 כדי לפקח עליהן, והיתה כפופה למשרדים שבראשם עמדו שרים מהבית היהודי. גם ראש המינהלת הנוכחי שר־שלום ג'רבי הוא איש הבית היהודי.

עמותות השירות הלאומי מפעילות מתנדבים במגוון משימות, בחינוך, בריאות ורווחה. הגופים הנעזרים במתנדבים בוחרים בעמותות במכרז, ומשלמים להן בהתאם לעלות העסקת המתנדבים. בכל שנה מעבירה המדינה לעמותות אלה כ־670 מיליון שקל.

ביולי אשתקד נחשף ב"כלכליסט" שחלק מהעמותות העבירו דיווחים כפולים למשרדי ממשלה שונים, ובכך הכפילו את הכנסותיהן. בעקבות הפרסום נפתחה חקירת משטרה ביחידת להב 433 שנמצאת בימים אלה בעיצומה. על רקע זה פעלו באגף החשכ"ל להידוק הפיקוח על העמותות, בין השאר על ידי איחוד המכרזים שהוציא עד אז כל משרד בנפרד.

לקראת יישום היוזמה החלו גורמים בבית היהודי לפעול סיכולה. בחודש שעבר הגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ' הצעת חוק שביקשה להחזיר לקדמותו את ההסדר שבחסותו התאפשרו הדיווחים הכפולים שנחקרים עתה במשטרה. ההצעה בהנחיית שר האוצר משה כחלון. אולם כעת מתברר שבבית היהודי לא אמרו נואש, וממשיכים בניסיונות לסכל את המכרז. השר אריאל אף נפגש לאחרונה עם חזקיהו עצמו. חזקיהו אמור להכריע בנושא בקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות