אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מוכר נפט בים הצפוני בפרמיה של 20% צילום: עמית שעל

תשובה מוכר נפט בים הצפוני בפרמיה של 20%

אית'קה שבשליטת דלק מכרה את אחזקותיה בשדה נפט באנגליה ב־53 מיליון דולר; דלק מצמצמת את פעילותה באירופה כדי להרחיב את פעילות חיפוש הנפט שלה במפרץ מקסיקו

23.01.2018, 08:58 | ליאור גוטמן

חברת האנרגיה הקנדית אית'קה, שנשלטת על ידי קבוצת דלק (76%), מכרה בימים האחרונים את אחזקותיה בשדה הנפט Wytch Farm שבאנגליה. מדובר במכירה של כ־7.4% בעבור 53 מיליון דולר. המכירה מקטינה את התחייבויותיה של אית'קה, שמתוכן כ־16 מיליון דולר בחוב לחברת Verus Petroleum, שרכשה את הזכויות. המכירה משקפת פרמיה של כ־20% על שווי המאגר.

קראו עוד בכלכליסט

אחד המניעים של דלק לצמצום הפעילות באירופה היא רצונה להרחיב את פעילות חיפושי הנפט שלה במפרץ מקסיקו. רק בחודש האחרון הכריזה דלק על כניסה לקידוחים באזור עם שני רישיונות בעלי פוטנציאל למציאת כ־130 מיליון חביות נפט.

יצחק תשובה, צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, צילום: עמית שעל

לפי דלק, נכון לסוף ספטמבר האחרון החוב הפיננסי של הקבוצה היה בעיקר חוב בנקאי המבוסס על עתודות הנפט והגז שלה, בהיקף של כ־375 מיליון דולר; ואג"ח בכיר בהיקף של כ־300 מיליון דולר העומד לפירעון ביוני 2019.

בנובמבר השלימה אית'קה מימון מחדש של החוב הבנקאי שלה כך שיהיה מתואם עם מועד הפירעון של האג"ח – ויאפשר לה גמישות למימון יעדי הפיתוח והצמיחה שלה. אית'קה האריכה את מועד הפירעון של המסגרת הבנקאית עד למאי 2019. מסגרת האשראי החדשה תהיה בסכום כולל של 245 מיליון דולר, כאשר 200 מיליון דולר ישמשו למימון השוטף של אית'קה וכ־45 מיליון דולר ישמשו למימון פיתוח השדה.

שדה הנפט Wytch Farm הפיק כ־1,000 חביות נפט ביממת עבודה, וסך המאגר נאמד בכ־4.8 מיליון חביות. השדה הגיע לדלק כחלק מהשלמת הרכישה של אית'קה מפברואר 2016, אז השקיעה הקבוצה כ־524 מיליון דולר ברכישת חברת הפקת גז ונפט עצמאית, או לפחות כזאת שתנתק אותה מהתלות בנובל אנרג'י.

אית'קה היא מפעיל קידוחי גז קנדי שבסיסו בסקוטלנד. החברה שותפה בכ־25 פרויקטים של הפקה של גז ונפט, כאשר ב־12 מתוכם היא גם משמשת כמפעילה. העתודות המוכחות שלה מגיעות ל־77 מיליון חביות נפט. הנכס המשמעותי ביותר שלה הוא מאגר סטלה בים הצפוני, שם החלה הפקת נפט לפני כשנה עם הספק של כ־22 אלף חביות ביום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות