אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרדוק: על פייסבוק לשלם למו"לים על החדשות שמופיעות אצלה צילום: גטי אימג'ס

מרדוק: על פייסבוק לשלם למו"לים על החדשות שמופיעות אצלה

איל התקשורת תקף את הודעת הרשת החברתית שתיעזר בחוות דעת של גולשים כדי לדרג אמינות של אתרי חדשות: "פייסבוק וגוגל קידמו מקורות חדשות שערוריתיים. אם פייסבוק רוצה להכיר במו"לים 'אמינים', היא צריכה לשלם להם עמלה"

23.01.2018, 09:53 | עומר כביר

איל התקשורת רופרט מרדוק עולה למתקפה נגד פייסבוק וטוען: הרשת החברתית צריכה לשלם למו"לים על החדשות שמופיעות אצלה.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע, כחלק מהמאמצים המתמשכים לבלום התפשטות פייק ניוז, הודיעה פייסבוק שתיעזר בחוות דעת של גולשים כדי לדרג אמינות של אתרי חדשות. בהצהרה לעיתונות שפרסם מגיב איל התקשורת רופרט מרדוק בעקיפין להודעה זו, וכן למהלכים של היריבה גוגל בתחום.

איל התקשורת רופרט מרדוק , צילום: בלומברג איל התקשורת רופרט מרדוק | צילום: בלומברג איל התקשורת רופרט מרדוק , צילום: בלומברג

"פייסבוק וגוגל קידמו מקורות חדשות שערוריתיים באמצעות אלגוריתמים שהיו רווחיים, אבל בסופו של דבר לא אמינים ביסודם", הוא תקף. "הכרה בבעיה היא צעד אחד בדרך לתיקון, אבל האמצעים הראשוניים ששתי החברות האלו הציעו עד עתה לא מספקים מבחינה מסחרית, חברתית ועיתונאית".

מרדוק התייחס גם לתוכניות פייסבוק לאפשר לאתרי חדשות לצרף מנויים בתשלום באמצעות פלטפורמת Instant Articles שלה: "טרם ראיתי הצעה שבאמת מכירה בהשקעה ובערך החברתי של עיתונות מקצועית. אנחנו נעקוב מקרוב אחרי השינויים האחרונים באסטרטגיה של פייסבוק. אין לי שום ספק שמארק צוקרברג הוא אדם כן, אבל עדיין יש מחסור רציני בשקיפות שצריך להדאיג מו"לים ואת אלו שחוששים מהטיה פוליטית בפלטפורמות עצמתיות".

ואולם, האמירה המשמעותית ביותר של מרדוק נוגעת לדרך שבה צריך פייסבוק לבחור. "הגיע הזמן לשקול שינוי משמעותי בדרך", הוא פסק. "אם פייסבוק רוצה להכיר במו"לים 'אמינים', היא צריכה לשלם למו"לים האלו עמלה בדומה למודל שאומץ על ידי חברות הכבלים (שמשלמות לבעלי ערוצים תמורת הזכות להעבירם ללקוחות, ע"כ). "אין ספק שהמו"לים מגדילים את הערך ואת האמינות של פייסבוק באמצעות החדשות והתוכן שלהם, אבל הם לא זוכים לתגמול ראוי על שירותים אלו. לתשלום העמלה יהיה אימפקט שולי על הרווחים של פייסבוק, אבל אימפקט משמעותי על הפעילות של מו"לים ועיתונאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות