אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס מדדים

אבי שמחון: "כשאני אומר שצריך להוריד מסים, מתנפלים על הבוס שלי"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אמר בכנס המדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, כי "המנוע של הכלכלה הישראלית הוא אלו שגמרו עתה את הטכניון וצריכים להחליט אם לעבוד בפ"ת או בפאלו אלטו"

23.01.2018, 11:21 | קרן-אור גרינברג

"סקטור ההייטק הוא המפתח של הצמיחה של המשק הישראלי. השאלה החשובה היא איך מעודדים אותו". על השאלה הזו ניסה לענות פרופ' אבי שמחון, יו"ר מהמועצה הלאומית לכלכלה, בדברים שנשא בכנס המדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, שנערך הבוקר (ג') בבורסה לני"ע בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

"הייתי בדיון אצל של ראש הממשלה", סיפר שמחון, "שבו השתתפו כמה אנשים שעשו אקזיט של מאות מיליונים, ושמנהלים מרכז פיתוח בינלאומיים. שאלתי אותם אם לא מכרו מוקדם מדי. האם אנחנו כמדינה היינו יכולים לעשות משהו כדי למצות את הפוטנציאל? מה אפשר לעזור כדי לעזור בצמיחה? כולם ענו שהמדען הראשי מצוין, רגולציה אין וגם מסים - אם הייתם מורידים מסי חברות זה היה טוב, אבל מה שמטריד זה שאין לנו מספיק מהנדסים, היותר טובים, כדי לצמוח".

פרופ פרופ' אבי שמחון בכנס | צילום: אוראל כהן פרופ

לדבריו, היעד הוא להגדיל את מספר המהנדסים בהייטק הישראלי. "העברנו החלטת ממשלה בינואר 2017 שנותנת המון כסף לאוניברסטואת, כמעט מיליארד שקל להגדלת מספר המהנדסים, ו-700 מיליון שקל הולכים לחוגים של מדעי המחשב והנדסת חשמל כדי לגייס סגל ולקחת עוד סטודנטים, להגדיל את מספרם ב-40%. עכשיו צריך לחפש מה המקורות הנוספים כדי להשאיר אותם.

"החברות אמרו לי שהמסים שהם משלמים לא נוראיים, אבל מה עם המסים שמשלמים המהנדסים? יש הרבה שאלות על הקשר בין מסים לצמיחה. הגרף מראה שכשמעלים מסים, התוצר יורד, ואני מאמין בזה. אם מורידים את שיעור המס, התוצר גדל ומפצה על זה ב-100% כמעט. אני יודע שבנק ישראל מציג מחקרים אחרים", אמר שמחון. 

"ההייטק הישראלי מספיק חזק שתהיה עבודה מעניינת לכל המהנדסים, העניין הוא בשכר. עלות השכר בסילקון ואלי גבוה ב-15%, כאן הם מקבלים 50% מזה. אז איך מעודדים את אלו שלמדו בטכניון להישאר פה? הנס הטכנולוגי האמריקאי - זה מאנשים שנולדו במקומות אחרים והגיעו לשם. המנוע של הכלכלה הישראלית הוא אלו שגמרו עתה את הטכניון וצריכים להחליט אם לעבוד בפתח תקווה או בפאלו אלטו. אנחנו חייבים לעשות משהו בעניין. ואז כשאני אומר את זה, מתנפלים על הבוס שלי (בנימין נתניהו - ק"ג) ואומרים שרוצים לעזור עשירים. קשה להתמודד עם הדיון הזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
צודק חלקית
הורדת מיסים כניראה תעזור בהפחתת מספר המהנדסים הטובים היורדים מהארץ לסיליקון וואלי. ואני אומר תעזור חלקית, מאחר ולא כל המהנדסים עוזבים רק מטעמי שיפור ההכנסה. חלקם מועברים ע"י חברות הזנק וחברות בוגרות כחלק אנטגרלי מצמיחתם הגלובאלית. מניסיוני האישי, הורדת מיסים לא תחזיר ישראלים אשר עבדו וחסכו במשך חמש שנים ויותר בארה"ב. משפחה ישראלית אשר עבדה קשה וחסכה סכום מכובד בדולרים תאבד הרבה מערך הקנייה של חסכונותיהם כאשר ימירו את חסכונותיהם שבדולר האמריקאי לשקל החזק מאוד. שע"ח דולר-שקל מהווה חסם גדול מאוד לחזרת מהנדסים טובים ומנוסים מארה"ב לישראל. ונקודה זו מאוד קשה לתקשר לפרופ' שמחון
יוסף-2  |  24.01.18
8.
מיגזר ציבורי, משרד בטחון, פנסיות תקציביות ומתנחלים
הצעירים צריכים לממן את כל זה ולכן אי אפשר להוריד באמת את יוקר המחיה. אם יורידו מיסים במקום אחד יעלו מחירים ויורידו שרותים במקום אחר (משחק סכום אפס). שמחון מבין מה המשמעות של 10000 רילוקיישנים בשנה. הצעירים מחפשים ומקבלים הצעות עבודה בחול ועוזבים מבלי להסתכל אחורה. להם אין פנסיה תקציבית, הם לא נהנים מתנאי המגזר הציבורי ואף אחד לא יעזור להם כשיצטרכו לכן 60% מהסטודנטים פסימיים לגבי עתידם בישראל.
הבעיה היא יוקר המיחייה  |  24.01.18
לכל התגובות