אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה ממליצה להעמיד לדין בעלי תפקיד במפלגת בל"ד, בהם זועבי זחאלקה וגטאס צילום: עטא עוויסאת

המשטרה ממליצה להעמיד לדין בעלי תפקיד במפלגת בל"ד, בהם זועבי זחאלקה וגטאס

החקירה נגד המפלגה התנהלה בלהב 433 בעקבות דיווחים שהעבירה למבקר בנוגע לכספי תרומות בבחירות, מהם התבסס חשד כי בכירים בבל"ד ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים שהוכנסו לקופת המפלגה

23.01.2018, 13:12 | זוהר שחר לוי
המשטרה ממליצה להעמיד לדין בעלי תפקיד במפלגת בל"ד. המשטרה הודיעה היום (ג') כי סיימה את החקירה בעניינה של מפלגת בל"ד וכי מצאה כי התגבשה תשתית ראייתית לכאורה נגד בעלי תפקיד במפלגה בחשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות. בין בכירי המפלגה שנמצאה לגביהם תשתית ראייתית שלושה חברי כנסת בעבר ובהווה: ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי וג'מעה אזברגה וכן ח"כ לשעבר באסל גטאס.

החקירה התנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ועניינה דיווחים שהועברו למבקר המדינה על ידי המפלגה בנוגע לכספי תרומות בבחירות 2013 ובנוגע לדיווחים על הוצאות בבחירות 2015.

קראו עוד בכלכליסט

החקירה נחשפה בספטמבר 2016 עם פשיטת המשטרה על מטה המפלגה ועיכובם של כ-20 חשודים במעורבות בשורת עבירות מרמה בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה.

חנין זועבי. בין הח"כים שנמצאה נגדם תשתית ראייתית, צילום: עטא עוויסאת חנין זועבי. בין הח"כים שנמצאה נגדם תשתית ראייתית | צילום: עטא עוויסאת חנין זועבי. בין הח"כים שנמצאה נגדם תשתית ראייתית, צילום: עטא עוויסאת

ממצאי דו"ח המבקר שנערך בנושא וחקירה סמויה של המשטרה ביססו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל"ד, ביחד עם מעורבים נוספים, בהם עורכי דין ורואי חשבון, ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים שהוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה. כל זאת, לפי החשד, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה. על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות תורמים בארץ.

דו"ח המבקר קבע עוד כי הסיעה ניהלה את מערכת חשבונותיה שלא בהתאמה מלאה להנחיות – לא הקפידה על שמירת אסמכתאות בקשר להוצאות שהוציאה, שילמה במזומן מעל המותר, הפקידה באיחור רב את התרומות שקיבלה ולא שמרה העתקים עבור פרסומים שהוזמנו על ידה, כך שלא היה ניתן לזהות את הוצאות הסיעה הקשורות בבחירות ולוודא כי הרישומים בתקופת הבחירות היו מהימנים.

החשד במשטרה הוא כי המעורבים חברו לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות מתחום טוהר המידות.

עם סיום החקירה הודיעה המשטרה כי היא סבורה כי נתגבשה תשתית ראייתית לכאורה כנגד בעלי תפקידים במפלגה, כל אחד על פי חלקו לביסוס החשד למעורבות בעבירות מתחום טוהר המידות, קבלת דבר במרמה, זיוף, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכן עבירות נוספות. תיק החקירה הועבר לעיון הפרקליטות שם יכריעו אם להעמיד את המעורבים לדין.

 

מבל״ד נמסר: זו רדיפה פוליטית, דוחים את כל החשדות

בל"ד מודיעה בעקבות הפרסומים כי "זו הסלמה מסוכנת ברדיפה הפוליטית נגד הנהגת הציבור הערבי, בהמשך להסתה הפרועה של פוליטיקאים נגד מפלגות ערביות. בל"ד דוחה בתוקף את החשדות לכאורה נגד פעיליה או חבריה. המשטרה מנסה להפוך עניין מנהלי או אי סדרים כספיים לכאורה במערכת הבחירות לעניין פלילי כדי לאזן המלצות בעניין נתניהו. חשוב לציין כי אף אחד בבל"ד לא נחשד או נחקר על קבלת טובות הנאה או כספים לעצמו. בל"ד בטוחה שבסופו של יום החשדות יתבררו כמופרכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות