אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: הדמוקרטיה בנסיגה עולמית - זו השנה ה-12 ברציפות צילום: אי פי איי

דו"ח: הדמוקרטיה בנסיגה עולמית - זו השנה ה-12 ברציפות

על פי דו"ח בינלאומי המדרג את מדינות העולם על פי רמת זכויות האזרח, 71 מהן סבלו מירידה בזכויות הפוליטיות וחירויות הפרט בשנת 2017. והיכן ממוקמת ישראל?

23.01.2018, 17:57 | שירות כלכליסט

דו"ח החירות העולמי השנתי, המדרג מדינות על פי זכויות האזרח והזכויות הפוליטיות שלהן פורסם היום (ג') מטעם ארגון Freedom House. הדו"ח שלוש הגדרות - "חופשית", "חופשית חלקית", ו"לא חופשית".

קראו עוד בכלכליסט

להגדרה הראשונה משתייכות 88 מדינות, בעוד לאחרונה משתייכות 49 מדינות - כולל טורקיה, רוסיה, סין, תאילנד, וייאטנם, מצרים, בלארוס וקובה, ובסך הכל, התמונה עגומה. "הדמוקרטיה התמודדה ב-2017 עם אחד המשברים הקשים ביותר שלה מזה עשורים, ומרכיביה הבסיסיים הכוללים, הבטחת בחירות חופשיות והוגנות, זכויות מיעוטים, חופש העיתונות ושלטון החוק – עמדו תחת מתקפה בכל רחבי העולם", כך לפי הדו"ח.

עוד נכתב, כי "71 מדינות סבלו מירידה בזכויות הפוליטיות וחירויות הפרט שמונהגות בהן, ורק 35 ראו מגמה הפוכה, במה שמסמל את השנה ה-12 ברציפות של ירידה עולמית במידת החופש".

"ארה"ב נסוגה מתפקידה המסורתי כמובילה וכמדינה דמוקרטית לדוגמה, לאור ירידה מואצת בזכויות הפוליטיות ובחירויות הפרט הקיימות בה". המדינות הסקנדינביות, שבדיה, דנמרק, נורבגיה ופינלנד זכו לציון המושלם של 100 נקודות ומובילות את טבלת המדינות החופשיות.

ישראל אגב, משתייכת למדינות החופשיות, וקיבלה ניקוד של 79 מ-100, לאחר ירידה בקטגוריית זכויות האזרח מ-6 ל-5 מתוך ציון מקסימלי של 7, בגלל ההגבלות שהטילה המדינה על פעילי ארגונים אזרחיים ועל מקורות המימון הזרים שלהם.

שבדיה. מדינה עם ציון 100, צילום: בלומברג שבדיה. מדינה עם ציון 100 | צילום: בלומברג שבדיה. מדינה עם ציון 100, צילום: בלומברג

בתחתית רשימת המדינות נמצאות המדינות הנשלטות בחומרה הרבה ביותר בכדור הארץ על פי ה-Freedom House.

אלו חמש הגרועות ביותר:

5. טורקמניסטן: פולחן האישיות לא אופייני רק לסטאלין ולמאו דזה דונג. במרכז אסיה הוא עודנו כלי חשוב בידי המדינה, ובמיוחד בטורקמניסטן, שמלאה בפסלים מוזהבים של הדיקטטור הקודם - ספארמוראט נייזוב. הוא אמנם מת ב-2006, אבל מחליפו המגלומני, גורבנגולי ברדימוחמידוב, שקורא לעצמו "המגן", מפגין תיאבון דומה לסמכות ופסלי זהב. ניקוד חופש: 4/100.

4. צפון קוריאה: סוג הסמכותנות הצפון קוריאני מוכר וידוע. הנשיא הנוכחי קים ג'ונג און, ממשיך של שושלת קים, הוא חובב מושבע של כדורסל ונשק אטומי, אבל באופן מוזר מנסה לעודד הגעת תיירות למדינה. ניקוד חופש: 3/100.

3. אריתראה: מדינה זו ממוקמת בקרן אפריקה, ומכילה תערובת נפלאה של השפעות חבשיות, ערביות ואירופאיות, אבל למעט מאוד טיילים יש מספיק אומץ לבקר במדינה שנשלטת ע"י דיקטטור ברוטלי - איסאיאס אפוורקי, אשר מואשם בין היתר בהעברת כספים לארגון הטרור אל-שבאב. ניקוד חופש: 3/100

פרברי דמשק, צילום: איי אף פי פרברי דמשק | צילום: איי אף פי פרברי דמשק, צילום: איי אף פי

2. דרום סודאן: המדינה הצעירה ביותר בעולם לא התחילה טוב במיוחד: מאז שהכריזה עצמאות מסודאן ב-2011, היא הדרדרה לדיקטטורה ומלחמה שמאיימות על אחד משטחי הבר המדהימים ביותר על כדור הארץ. הניקוד שלה צלל מ-12/100 ל-2/100 בדו"ח השנה. ניקוד חופש: 2/100

1. סוריה: זו לא הפתעה שסוריה נמצאת בתחתית הרשימה. המדינה המסוכנת ביותר בעולם שנשיאה בשאר אסד ממשיך להחזיק מעמד אחרי מלחמת אזרחים שנמשכת כבר שבע שנים, ומחריבה את מי שנחשבה בעיני רבים ליהלום שבכתר המזרח התיכון. ניקוד חופש: 1/100

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות