אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יעקב פרנקל: גם התחזית האופטימית היא סיבה לדאגה צילום: בלומברג

יעקב פרנקל: גם התחזית האופטימית היא סיבה לדאגה

יו"ר ג'יי פי מורגן צינן את האופטימיות בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס כשהצביע על העלייה המהירה בחוב העולמי; פרנקל: "האתגר העיקרי הוא להבטיח שכלכלות משתפרות מבססות את צמיחתן על השקעות אמיתיות ולא על הגדלת החוב"

24.01.2018, 15:22 | שירות כלכליסט

חוב עולמי מוגזם מדאיג את יו"ר הבנק השני בגודלו בעולם ג'יי פי מורגן. יעקב פרנקל, שדיבר בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, אמר: "דאגתי העיקרית היא הבעיות שעולות, כמו תמיד, כשאתה אופטימי מדי ונוטל יותר מדי חוב. זה הלקח העיקרי מכל המשברים הקודמים".

קראו עוד בכלכליסט

קרן המטבע הבינלאומית תיקנה כלפי מעלה את תחזיות הצמיחה ל-2018 ו-2019 ביום שני, ואמרה שהתיקון נובע בחלקו מהרפורמה האחרונה במערכת המס האמריקנית. תחזיות הצמיחה הגלובליות ל-2018 ו-2019 הועלו ב-0.2% ל-3.9%.

יעקב פרנקל, צילום: בלומברג יעקב פרנקל | צילום: בלומברג יעקב פרנקל, צילום: בלומברג

פרנקל אמר שהאופטימיות המורגשת השנה בקרב עסקים ופוליטיקאים שמתארחים בדאבוס היא מוצדקת, כיוון שהביצועים הכלכליים של כל אזורי העולם השתפרו ביחס לשנה שעברה. יחד עם זאת, התחזית הוורודה משהו היא גם סיבה לדאגה.

פרנקל טען שהאתגר העיקרי הוא להבטיח שכלכלות משתפרות ברחבי העולם מבססות את צמיחתן על השקעות אמיתיות ולא רק על הגדלת החוב. "כיוון שהגדלת החוב מתבססת על ההנחה שתוכל להחזיר אותו, שאולי תוכל לממן אותו מחדש, וששיעורי הריבית יישארו נמוכים, צריך להעמיד את כל ההנחות הללו במבחן המציאות".

שיעור החוב הגלובלי נסק לשיא של 233 טריליון דולר ברבעון השלישי של 2017, לפי המכון לפיננסים בינלאומיים. המכון שבסיסו בוושינגטון די סי אמר בתחילת 2018 שהחוב הכולל גדל ב-16 טריליון דולר ברבעון השלישי בהשוואה לאותו רבעון ב-2016.

כשנשאל מהו לדעתו החשש הממשי ביותר עבור הכלכלה עולמית, ענה פרנקל: "עלייה מהירה בחוב – של התאגידים, של משקי הבית ושל ממשלות. אבל אני לא רוצה שיפרשו אותי לא נכון, אני עדיין אופטימי לגבי מצב הכלכלה העולמית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חובות שלא ייפרעו לעולם
והכוונה לחובות של מדינות. החוב של ארצות הברית עומד על מעל 20 טריליון דולר. נראה למישהו שזה אי פעם ישולם? אומרים תודה על הרבית מייצרים אגרות חוב חדשות והגלגל מתגלגל כתמיד הלאה. אם סין למשל תדרוש לפרוע האמריקאים פשוט ידפיסו את הפירעון והדילר יילך לעזעזל יחד עם הכלכלה העולמית. בקיצור רק האנשים הקטנים מחזירים חובות השאר מגלגלים אותם.
אמת  |  25.01.18
לכל התגובות