אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טלגרם וסיגנל צומחות, בעיקר במדינות עם ממשלה מושחתת צילום: גוגל פליי

טלגרם וסיגנל צומחות, בעיקר במדינות עם ממשלה מושחתת

ניתוח שערכה חברת ניטור האפליקציות Apptopia גילה שבשנה האחרונה צמחו שתי המדינות ביותר מ-100%, בעיקר בוונצואלה, ניגריה, קניה, רוסיה ואוקראינה - שמככבות במדד השחיתות העולמי

24.01.2018, 18:00 | קרן-אור גרינברג

אפליקציות הצ'ט המאובטחות סיגנל וטלגרם צומחות במהירות בממשלות שמדורגות גבוה במדד השחיתות; לפי נתוני חברת Apptopia, בשנה האחרונה חלה צמיחה של 147% בשימוש בסיגנל במדינות כוונצואלה, ניגריה, קניה, רוסיה ואוקראינה - ואילו טלגרם צמחה בהן ב-118%. מדובר בצמיחה מהירה ב-19% מבמדינות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

לשם השוואה, ווטסאפ צמחה בשנה האחרונה בשיעור של 70% במדינות מושחתות, בעוד במדינות אחרות צמחה ב-76%. נתוני Apptopia נשענו על פלטפורמת ניטור האפליקציות שלה, ועל מדד השחיתות של ארגון Transparency International הגרמני. יצוין כי בדיקת Apptopia לא בחנה תופעות נוספות במדינות בהן חלה הצמיחה בתפוצת יישומי הצ'ט החשאיים, למעט נוכחות מובהקת של שחיתות מקומית.

אפליקציית טלגרם, צילום: גוגל פליי אפליקציית טלגרם | צילום: גוגל פליי אפליקציית טלגרם, צילום: גוגל פליי

אפליקציות טלגרם וסיגנל מבצעות הצפנה מתקדמת של ההודעות, ואינן שייכות לחברות גדולות אשר מקפידות ליישר קו עם אינטרסים שלטוניים (כדי למנוע פגיעה ביתר פעילותן במדינות). המדינות שמובילות את מדד השחיתות נוהגות להפעיל מנגנוני ניטור פעילות גולשים ולהתעלם מפרטיות האזרחים, מה שככל הנראה הוביל את המשתמשים לעבור לאפליקציות שקשה לפרוץ.

ואולם, מומחי אבטחה גילו שגורמים בעלי יכולות סייבר מתקדמות יכולים לפרוץ גם לטלגרם וסיגנל; במרץ האחרון איתרה צ'ק פוינט פרצה המאפשרת להשתלט על מכשירים ולאסוף מידע דרך שתי האפליקציות, וביולי איתרה גוגל נוזקה מתקדמת שמסוגלת לחדור לשני היישומים - ולפי מספר הערכות, פותחה בישראל. לאחרונה נודע שפרצה בווטסאפ, אפליקציית הצ'ט הנפוצה ביותר בעולם, מאפשרת לתוקפים מתקדמים חדור לקבוצות ולחבר אליהן גורמים לא מורשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות