אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בירן הלך – והמוסדיים בחרו דירקטוריון חדש לאלון ישראל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בירן הלך – והמוסדיים בחרו דירקטוריון חדש לאלון ישראל

מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר, מנכ"ל הדואר לשעבר חיים אלמוזלינו והיועץ להסדר החוב בחברה שלומי קלסי יהיו חברי הדירקטוריון היחידים. במקביל, החברה מימשה מניות של האחזקה העיקרית שלה – דלק US – בשווי 50 מיליון דולר

25.01.2018, 07:20 | גולן חזני

דירקטוריון חדש נבחר לאלון קבוצת הדלק, שעברה מידיו של שרגא בירן לידי הגופים המוסדיים. ל"כלכליסט" נודע כי שלושת הדירקטורים שנבחרו הם עופר קוטלר, חיים אלמוזלינו ושלומי קלסי. השלושה נבחרו באסיפה של בעלי המניות החדשים של החברה, הגופים שהחזיקו באג"ח שלה וקיבלו אותה כשהיא הגיעה לפירעון מיידי. המועמד שלמה שרף, שהיה מנכ"ל קבוצת עזריאלי, לא נבחר. המוסדיים החליטו שהדירקטוריון ימנה שלושה חברים בלבד, מאחר שמדובר בחברת אחזקות לא תפעולית.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע כי קוטלר ישמש כיו"ר החברה. קוטלר שימש בתפקידו האחרון, עד 2015, כמנכ"ל קבוצת שיכון ובינוי. מאז הפרישה הוא התכוון להקים קרן השקעות בתשתיות, אך זו לא קמה. קלסי שימש כיועץ הכלכלי של הנציגות במהלך הסדר החוב. אלמוזלינו, שהיה מנכ"ל דואר ישראל, משמש מנכ"ל חברת ההובלה וההנפה בקבוצת תעבורה של משפחת לבנת, ונבחר ביוזמת הפניקס.

עופר קוטלר, צילום: עמית שעל עופר קוטלר | צילום: עמית שעל עופר קוטלר, צילום: עמית שעל

הדירקטורים הקודמים יעזבו את הדירקטוריון על פי החלטת המוסדיים, כשבראשם החשכ"ל לשעבר שוקי אורן, ששימש יו"ר החברה. אבי גפן ממשיך בשלב זה לנהל את החברה.

לקבוצת אלון ארבעה נכסים מרכזיים: כ־80% ממניות אלון גז, שמחזיקה בכ־4% ממאגר תמר; כ־8% ממניות רשת תחנות הדלק דור אלון; 29% ממניות החברה שמפעילה את כביש 6 ומנהרות הכרמל; והאחזקה העיקרית של החברה היא במניות דלק US, שנסחרת כיום בשווי של 2.3 מיליארד דולר לאחר שהושלם המיזוג שלה עם אלון US. אלון החזיקה ב־7.4% ממניות דלק US שווי של כ־200 מיליון דולר עד השבוע שעבר, ול"כלכליסט" נודע כי החברה מימשה אז מניות של דלק US בהיקף של 40–50 מיליון דולר. בסך הכל, האחזקות של החברה שוות כ־170 מיליון דולר.

ההחלטה לממש את המניות התקבלה על רקע העלייה החדה במניית דלק US בוול סטריט מאז שמניות קבוצת אלון הועברו משרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים לגופים המוסדיים. באוגוסט האחרון הצביעו מחזיקי האג"ח של אלון נגד מכירה כפויה של מניות דלק US שבידי אלון, אף שקבוצת אלון הפרה התניה שנקבעה בהסדר החוב לקבוצה. באותה העת מחירה של מניית דלק US נגע בשפל של 21 דולר, בהשוואה לכ־33 דולר בסוף השבוע האחרון. ההחלטה שלא למכור את המניות נבעה מרצונם של מחזיקי האג"ח לאפשר לבעלי השליטה, בירן, למצוא משקיע לקבוצת אלון.

דלק US מחזיקה בשלושה בתי זיקוק עם כושר זיקוק מצרפי של יותר מ־300 אלף חביות ביום, במפעלי אספלט, ברשת של 307 תחנות תדלוק וחנויות נוחות בטקסס ובניו מקסיקו, ובפעילות לוגיסטית של צינורות הולכת נפט ודלקים ומכלי אחסון. קבוצת אלון ספגה טלטלות רבות בשנים האחרונות בעקבות מינוף גבוה ושחיקה בערך נכסיה. בין היתר היא נאלצה להתמודד עם קריסת החברה־הנכדה מגה קמעונות, שהביאה לאובדן השליטה של אלון בה, בדור אלון וברבוע כחול נדל"ן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות