אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוות דעת ל-FDA: אייקוס לא מפחית הסיכון למחלות הקשורות לעישון צילום: Philip morris

חוות דעת ל-FDA: אייקוס לא מפחית הסיכון למחלות הקשורות לעישון

בכך נשללה הטענה של היצרנית פיליפ מוריס שהמכשיר שפיתחה לאידוי טבק מפחית את הסיכון; שר האוצר כחלון החליט רק לאחרונה להטיל מיסוי על המוצר בדומה למוצרי טבק רגילים

25.01.2018, 22:03 | ספי קרופסקי
ועדת יועצים של מינהל התרופות והמזון האמריקית (FDA) שוללת את הטענות של חברת פיליפ מוריס לפיהם מכשיר האייקוס שפיתחה לאידוי טבק מפחית את הסיכון למחלות הקשורות לעישון, כך מדווח היום (ה') בכלי תקשורת שונים בארה"ב. מדובר בהחלטה שצפויות להיות לה השלכות גם על מכירת המוצר כאן בישראל, לאחר שרק באחרונה הודיע שר האוצר משה כחלון על מיסויו בדומה למוצרי טבק רגילים.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה המייעצת של המינהל הצביעה ברוב של 8 חברים מול 0 מתנגדים ונמנע אחד נגד הטיעונים של חברת הטבק, שמאז שהוציאה את המוצר לשוק הציגה מחקרים שהיא עצמה יזמה לפיהם המכשיר פחות מזיק לבריאות מאשר מוצרי טבק אחרים. החברה אף ציינה כי המכשיר נועד להחליף את מוצרי הטבק עבור המעשנים, ובכך לסייע להם.

 , צילום: Philip morris צילום: Philip morris  , צילום: Philip morris

יחד עם זאת, חברי הוועדה הביעו תמיכה מסוימת בטענת פיליפ מוריס כי המוצר מפחית את החשיפה בגוף לכימיקלים מסוכנים, אך שללו טיעון נוסף לפיו ההפחתה הזו צפויה להביא לצמצום גדול בתמותה כתוצאה משימוש בו, כך מדווח ברשת הטלוויזיה האמריקאית CNBC. כמו כן סברה הוועדה כי הסיכויים שמעשנים יעברו באופן מוחלט למוצר האידוי הם קטנים עד בינוניים. כתוצאה מהחלטת הוועדה יורדות מניות החברה במסחר בארה"ב ב-2.5%.

חוות הדעת של ה-FDA אינן מחייבות מדינות אחרות ובהן ישראל, אך לרוב יש להן השפעה רבה על מדינות שונות בעולם המערבי. גם במשרד הבריאות ציינו לא פעם כשהתנהלו הדיונים על הגבלות בנוגע למוצר כי ממתינים שם לחוות הדעת של המינהל האמריקאי, שכעת כאמור ניתנה.

באיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית בישראל בירכו הערב על החלטת הוועדה. "יש לזכור כי המסגרת הרגולטורית בארה"ב שונה, ואינה בהכרח מתאימה לישראל, בה מדיניות הפיקוח על הטבק מפגרת מאחור. גם אם החלטת הוועדה היתה אחרת וגם אם בעקבות לחצים של תאגידי הטבק תתקבל בעתיד החלטה פוליטית אחרת בארצות הברית לא ניתן בהכרח ללמוד מכך מהי המדיניות המיטבית לבריאות הציבור בישראל", נמסר.

עוד נמסר מטעם איגודי הרופאים כי "החלטת הוועדה מדגישה ביתר שאת את המחדל המתמשך באי מיסוי סיגריית האייקוס בישראל ובעידוד חדירת מוצר טבק ממכר ומזיק לישראל. אנו קוראים לוועדת הכספים להשלים בהקדם את אישור הצו שנחתם על שר האוצר למיסוי סיגריית האייקוס בדיוק כמו כל סיגריה. במקביל, חובה להשלים בהקדם את תיקון חוק הגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק (חוק כבל-גליק) על מנת להגן על בריאות הציבור בישראל".

בשבוע שעבר הגיבו נציגי החברה בישראל על כוונת כחלון למסות את המוצר באופן דומה למוצרי טבק אחרים ומסרו כי "מצער וחסר היגיון שהמדינה החליטה להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן, על ידי רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות, וזאת בניגוד לעמדתן של ממשלות רבות ברחבי העולם ומבלי לבחון באופן מעמיק את המדע העומד בבסיסם של מוצרים אלה".

עוד ציינה החברה כי "ישראל בחרה להיות המדינה הראשונה בעולם בה אייקוס משווק, אשר מטילה על יחידות הטבק לחימום, מס זהה לסיגריות. זאת, בעוד שעל טבק לגלגול, אשר הנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה. בפועל, המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במותגי הסיגריות והטבק לגלגול שלנו, במקום במוצרים חדשים ללא עשן שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים, שמתכוונים להמשיך לעשן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות