אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ בדאבוס: "לא נסכים להסכמי סחר חופשי עם מדינות שמנצלות זאת לרעה" צילום: אי פי איי

טראמפ בדאבוס: "לא נסכים להסכמי סחר חופשי עם מדינות שמנצלות זאת לרעה"

לדברי נשיא ארה"ב, "המסחר צריך להיות הוגן. לא נמשיך לעצום עיניים נוכח התנהלות בלתי הוגנת". הוא הוסיף כי "העולם חווה את עלייתה המחודשת של אמריקה חזקה ומשגשגת - זה הזמן הטוב ביותר להשקיע בארה"ב"

26.01.2018, 15:23 | שירות כלכליסט

"לא נסכים להסכמי סחר חופשי עם מדינות שמנצלות זאת לרעה" - כך אמר היום (ו') נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאומו בפני הפורום הכלכלי העולמי בעיר דאבוס, שוויץ.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "לא יכול להתקיים מסחר חופשי ופתוח אם יש מדינות המנצלת את המערכת על חשבון אחרים. על המסחר להיות הוגן והוא צריך להיות ביחסי גומלין. ארה"ב לא תמשיך לעצום עיניים נוכח התנהלות בלתי הוגנת כגון סובסדיות ותכנון כלכלי רחב היקף ומתמשך".

עוד אמר נשיא ארה"ב כי הוא "יכול לקיים משא ומתן בנוגע להסכם סחר עם מדינות השותפות הטרנס-פסיפית כקבוצה - אם זהו האינטרס הכללי. אחרת, ארה"ב תנהל דיונים דו-צדדיים עם מדינות השותפות".

 

 

 

את דבריו התחיל הנשיא האמריקאי בהכרזה כי הוא נמצא בדאבוס כדי לייצג את האינטרסים של העם האמריקאי ולאשר את ההתחייבות של ארה"ב לבניית עולם טוב יותר שבו כולם יכולים לשגשג וכל ילד יכול לגדול חופשי מעוני ומפחד.

טראמפ שיבח את כלכלת ארה"ב ואמר כי היא "חזקה ושוקי ההון מרסקים שיא אחד אחרי השני. עסקים, אמון הצרכן והאמון הכלכלי - הגבוהים מזה עשורים. העולם חווה את עלייתה המחודשת של אמריקה חזקה ומשגשגת".

עוד אמר הנשיא כי הוא נמצא בדאבוס כדי לשדר מסר אחד והוא ש"מעולם לא היה זמן טוב יותר להשקיע בארה"ב". לדבריו, רפורמת המס שלו מסייעת לכלכלה, מדרבנת השקעות ומשיגה עלייה בשכר לעובדים: "זהו הזמן המושלם להביא עסקים, השקעות ועבודות לארה"ב".

בנוגע לביטחון, אמר טראמפ שהוא מאתגר את מנהיגי העולם להשקיע יותר בביטחון מדינותיהם. לדבריו, "הביטחון המשותף שלנו מחייב את כולם לעשות את חלקם". לגבי קוריאה הצפונית, קרא טראמפ ל"לחץ מקסימלי לביטול היכולת הגרעינית של המדינה", וכן לתמיכה ב"חסימת דרכה של איראן אל עבר נשק גרעיני". לטענת הנשיא, 100% מהשטחים שנכבשו בידי דאעש שוחררו - הודות למדינות שסייעו במאמץ.

בנוגע להגירה אמר טראמפ כי "ארה"ב זקוקה למנגנון חדש המבוסס על זכאות והמתבסס על יכולותיהם של אנשים לפרנס את עצמם לסייע בבנייתה מחדש של הכלכלה האמריקאית".

לבסוף אמר הנשיא כי "כולנו חזקים יותר כאשר אנו מדינות חופשיות וריבוניות המשתפות פעולה בהשגת יעדים וחלומות משותפים. באולם זה היום נמצאים מנהיגים לאומיים, ענקי תעשייה ורבים מהמוחות המבריקים ביותר בתחומים רבים. לכולכם מחויבות לאלו שהציבו אתכם בתפקידכם".

טראמפ סיים את נאומו במחווה "לאנשים העובדים קשה" במדינות ברחבי העולם: "הבה נשלח אליהם את אהבתנו ואת הכרת התודה שלנו, משום שהם אלו המאפשרים למדינות שלנו לפעול. הם הופכים את המדינות שלנו לגדולות".

טראמפ בדאבוס, צילום: אי פי איי טראמפ בדאבוס | צילום: אי פי איי טראמפ בדאבוס, צילום: אי פי איי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות