אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק בשוויץ: חקירה נגד דן גרטלר גם בארה"ב צילום: אוראל כהן

לא רק בשוויץ: חקירה נגד דן גרטלר גם בארה"ב

העיתון הגרמני זידויטשה צייטונג דיווח כי הממשל האמריקאי פנה לממשלת שוויץ בבקשה לקבל רישומי פעולות בנקאיות של איל היהלומים הישראלי, ששמו נקשר לפרשת שחיתות גדולה בקונגו; עתירתו למנוע את המהלך נדחתה; לפני כחודש הטיל הממשל האמריקאי סנקציות על גרטלר, אך עתה מתברר כי הוא נתון למעקב כבר שנים

27.01.2018, 10:46 | רן אברמסון ותומר גנון
הרשויות בארה”ב ובשוויץ משתפות פעולה בחקירה נגד איל היהלומים הישראלי דן גרטלר. לפי דיווח בזידויטשה צייטונג הגרמני, משרד המשפטים הפדראלי של שוויץ אישר כי הממשל האמריקאי פנה אליו עוד ב-2016 כדי לקבל פרטים על "גרטלר ואישים נוספים". בין המסמכים שביקשה ארה"ב משוויץ נמצאים גם רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר משנת 2012. פרקליטיו של גרטלר עתרו נגד הבקשה האמריקאית ובית משפט שוויצרי דחה את בקשתם ופרסם את פסק הדין, מה שחשף את העובדה כי הרשויות בארה"ב עקבו אחר פעולותיו של גרטלר במשך שנים.

קראו עוד בכלכליסט

גרטלר היה אחת הדמויות המרכזיות שהוזכרו במסמכי פרדייז שפרסמה בנובמבר ההתאחדות הבינלאומית של עיתונאים חוקרים (ICIJ). לפי המסמכים, שהודלפו מפירמת עורכי הדין הבינלאומית אפלבי, גרטלר תיווך במשא ומתן בין ממשלת קונגו וענקית הכרייה השוויצרית גלנקור. גרטלר ניצל את קשריו עם נשיא קונגו ג'וזף קבילה כדי להשיג לחברה בת של גלנקור אישורי כרייה במרבצי קובלט ונחושת בקונגו במחיר שנמוך בכפי ארבעה מהצעות החברות המתחרות. לפי זידויטשה צייטונג, בכך ויתרה ממשלת קונגו למעשה על הכנסה של כ-445 מיליון דולר, סכום שגבוה מתקציב החינוך השנתי של המדינה.

דן גרטלר, צילום: אוראל כהן דן גרטלר | צילום: אוראל כהן דן גרטלר, צילום: אוראל כהן

בתמורה למעורבותו בעסקה, קיבל לכאורה גרטלר רישיונות לכריית יהלומים בתנאים מועדפים. לפי המסמכים המודלפים, התשלומים שהעביר לממשלה הקונגולזית בשם גלנקור כללו גם תשלומי שוחד לבכירים. השוחד הועבר הן בצורת כסף מזומן והן בצורת מתנות. חלק מהכסף עבר גם דרך חשבונות בשוויץ. כך למשל, פסק הדין של בית המשפט בשוויץ מגלה כי הרשויות בארה"ב ביקשו לבדוק תשלום חשוד של 25 מיליון דולר מחשבון בנק בציריך למספר חשבונות בנק שלכאורה קשורים לחברות בבעלות גרטלר. בית המשפט ציין בפסיקתו כי בקשת שיתוף הפעולה של האמריקאים עוסקת ב"פשעים חמורים" וכי מחובתה של שוויץ לסייע לחקירה ככל שניתן.

בהחלטה נפרדת, כללה ארה"ב בדצמבר את גרטלר ברשימת אישים שעליהם היא הטילה סנקציות במסגרת הרחבה לחוק מגניצקי, שמחייב את הממשל לפעול נגד אנשי עסקים שמעורבים לכאורה במעשי שחיתות ברחבי העולם. לפי הודעת משרד האוצר האמריקאי, עסקאות למתן רשיונות כרייה שבהם היה מעורב גרטלר הסבו לממשלת קונגו נזק מצטבר של 1.36 מיליארד דולר, בין 2010 ל-2012. חוק מגניצקי הוא החוק שלפי החשד ביקשו נציגי הקרמלין מאנשי הקמפיין של הנשיא דונלד טראמפ לבטל בתמורה להעברת מידע בעל אופי שלילי על הקמפיין המתחרה של המועמדת הילארי קלינטון.

לפי סוכנות הידיעות בלומברג, גם רשות הפיקוח על המגזר הפיננסי בבריטניה (SFO) חוקרת את פעילותו של גרטלר וביקשה סיוע מצידה של שוויץ.

עורך דינו של גרטלר, מארק בונה, מסר בתגובה לפרסומים כי "האמריקאים לא יצליחו למצוא כל פעולה לא חוקית של גרטלר"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות