אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: המיליארדר בן טלאל שוחרר ממעצר בסעודיה צילום: רויטרס

דיווח: המיליארדר בן טלאל שוחרר ממעצר בסעודיה

אחד האנשים העשירים בעולם נעצר לפני כחודשיים במהלך המבצע חסר התקדים של ממשלת סעודיה לביעור השחיתות במדינה, שבמסגרתו נכלאו עשרות מיליארדרים במלון ריץ קרלטון בריאד; במקביל שוחררו בכירים סעודים נוספים

27.01.2018, 17:50 | בלומברג
המיליארדר אל-ווליד בן טלאל שוחרר היום (שבת) כחודשיים לאחר שהועבר למעצר במלון ריץ קרלטון בריאד, כך לפי גורם ממשפחתו ששוחח עם סוכנות רויטרס ואמר כי "הוא הגיע הביתה". במקביל שניים מהאנשים העשירים ביותר במדינה שוחררו גם הם אחרי שהגיעו להסדר בפרשת השחיתות, שבמסגרתה נכלאו עשרות מיליארדרים ונסיכים במלון תוך הפעלת לחצים להעביר תשלומים למדינה, כך הודיע פקיד סעודי בכיר.

קראו עוד בכלכליסט

פוואז אל-חוקאיר, המייסד המיליארדר של חברות הקמעונאות הגדולות במדינה, וטייקון המדיה ווליד אל-איברהים, ראש תאגיד השידור Middle East Broadcasting Center, עזבו את המלון במשך סוף השבוע. ככל הידוע, הרשויות לחצו על האחרון לוותר על חלקו בתאגיד, אך לא ברור מהם תנאי שחרורו. בן טלאל, אשר נחשב לאחד האנשים העשירים בעולם, אמר לסוכנות רויטרס שעות אחדות לפני הדיווח כי הגיע לביתו שהוא מצפה להיות משוחרר תוך ימים מבלי שיאלץ לוותר על שליטתו בקונגלומרט Kingdom Holdings שבבעלותו.

ריץ קרלטון. מלון שהוא כלא, צילום: TripAdvisor ריץ קרלטון. מלון שהוא כלא | צילום: TripAdvisor ריץ קרלטון. מלון שהוא כלא, צילום: TripAdvisor

"אין לי מה להסתיר"

"אין אישומים, יש רק דיונים ביני לבין הממשלה", אמר בן טלאל בראיון, "אני מאמין שאנחנו קרובים לסוף העניין".

לדבריו, "אין לי מה להסתיר. נוח לי, אני מתגלח כאן, זה כמו בבית. הספר שלי בא לכאן, ממש מרגיש כמו בבית. אמרתי לממשלה שאשאר כמה שהם רוצים, כי אני רוצה שהאמת תצא לאור לגבי כל עסקיי וכל הדברים שקשורים אליי".

הנסיך אמר שהוא יכול להתקשר למשפחתו ולעובדיו בעת שהותו במעצר. כשנשאל למה הוא מוחזק במלון, ונשאר שם לאחד מפרקי הזמן היותר ארוכים ביחס לשאר העצורים, הוא אמר ש"יש פה אי הבנה והיא מתבהרת. אז אני רוצה להישאר עד שהכל נגמר, ואז לצאת ולהמשיך בחיי. יש לנו כעת מנהיגות בסעודיה, והם בסך הכל רוצים לנקות את השולחן, אז אמרתי: 'בסדר גמור, אין בעיה. תעשו מה שאתם צריכים'". הוא ציין שהמקרה שלו לוקח יותר זמן לבירור כי הוא נחוש לנקות את שמו לגמרי, וכעת הוא מאמין ש-95% מהעבודה כבר נעשתה.

בן טלאל הכחיש שמועות לפיהן עבר עינויים וציין כי "הסכמתי להתראיין היום ולא רק כשאצא בגלל שמועות שמסתובבות שנאסרתי ועוניתי, מה שממש לא נכון". הוא אמר גם שהוא מתכנן להמשיך לחיות בסעודיה ולנהל ממנה את פעילויותיו ברחבי העולם. "בטוח שלא אעזוב את סעודיה. זו ארצי. משפחתי, ילדיי ונכדיי נמצאים פה. הנכסים שלי נמצאים פה. הנאמנות שלי אינה נתונה לדיון".

כמו כן שוחררו חאלד אל-טוואירי, ראש בית המשפט המלכותי תחת המלך המנוח עבדאללה, והנסיך טורקי בין-נסאר. גם במקרה זה לא פורסמו פרטים לגבי הסדרי השחרור. פקיד סעודי בכיר אמר בשבוע שעבר שהממלכה מצפה להשיג יותר מ-100 מיליארד דולר מההסדרים עם העצורים.

בנובמבר פתחה סעודיה במבצע חסר תקדים נגד השחיתות, ועצרה מאות חשודים, כולל כמה מהאנשים העשירים ביותר במדינה וכן שרי ממשלה. המעצרים העלו חששות בקרב משקיעים זרים שנחוצים למדינה כדי לשנות את כלכלתה ולהתרחק מהתלות שלה בנפט. מבקרי המהלך אמרו גם שיורש העצר מוחמד בין סלמן מנצל את המהלך כדי לחזק את שליטתו במדינה - טענה שפקידי ממשל הכחישו בתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות