אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך להוזלה? תיקון בחקיקה יבטל בדיקות מעבדה ביבוא אישי

בדרך להוזלה? תיקון בחקיקה יבטל בדיקות מעבדה ביבוא אישי

משרד הכלכלה מקדם את התיקון שיבטל את הצורך בבדיקות שעלותן מאות שקלים ליחידה בחלק מהמוצרים המיובאים ע"י אנשים פרטיים

29.01.2018, 18:43 | אורנה יפת
משרד הכלכלה מקדם תיקון חקיקה בחוק התקנים שיבטל את הצורך בבדיקות מעבדה של חלק מהמוצרים המיובאים ביבוא אישי - בדיקות הכרוכות בעלויות של מאות שקלים ליחידה. תיקוני החקיקה הללו לא היו קיימים עד היום בחוק התקנים והם נוגעים רק ליבוא אישי שנעשה על ידי אנשים פרטיים ולא לייבוא מסחרי של בעלי עסקים. התיקונים לחוק צפויים לקבל אישור במסגרת חוק ההסדרים שידון בחודש מרץ הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

על חלק מהמוצרים חלה כיום תקינה רשמית של מכון התקנים, ויבוא לשימוש אישי מחויב בתשלום דמי בדיקה מטעם המכון. אסדרת החקיקה תפטור את הצרכן המעוניין לייבא מוצרים לשימוש אישי מתשלום דמי הבדיקה. הצורך בבדיקה גורם לעתים גם לתשלום דמי אחסון מרגע הגעת החבילה לארץ ועד לסיום הבדיקה של מכון התקנים ועמלות טיפול מטעם רשויות המכס.

שר הכלכלה אלי כהן, צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן | צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן, צילום: עמית שעל

המוצרים שיהיו פטורים מהצורך בבדיקת מכון התקנים הם מקררים, מקפיאים, מכונות כביסה, מדיחי כלים, מזגנים, טלוויזיות, מחשבים ניידים, מחשבים רגילים, שואבי אבק, מצברים לרכב, אופניים וכלי מטבח.

תיקון חוק התקנים נועד להגביר את היבוא האישי לצורך הגברת התחרות והורדת המחירים על מוצרי צריכה בישראל. היבוא האישי, על פי ההוראות החדשות, מתייחס למוצרים בשווי של עד 1,000 דולר ועד חמישה פריטים מאותו מוצר. אסדרה זו צפויה להגביר את הרכש של מוצרי חשמל ביתיים ביבוא אישי.

לפי משרד הכלכלה, תיקון חוק התקנים הוא חלק ממגוון צעדים שנועדו להקל על יבוא אישי שהממשלה מקדמת במסגרת חוק ההסדרים. כמו כן, שר הכלכלה יתקין צו יבוא אישי שיאגד בתוכו את כל ההקלות בתחום יבוא אישי בכל התחומים - מזון, תמרוקים, מכשירי חשמל וציוד אלחוטי ומוצרי תעבורה ושאר מוצרי הצריכה. הצו יבהיר מהי הכמות הסבירה שתיחשב כיבוא אישי.

על פי הערכות משרד הכלכלה, היקף שוק היבוא האישי עמד על כ-3.5 מיליארד שקל בשנת 2017, והוא מהווה כ-4% מהשוק הקמעונאי. תחום היבוא האישי צומח בכ- 20% בשנה.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן מסר כי "הסדרת החקיקה וביטול הצורך במכון התקנים למרבית המוצרים המיובאים לשימוש אישי תפחית את הרגולציה, תמנע תשלום עלויות נוספות ביבוא אישי, תגדיל את מגוון המוצרים ותסייע בהוזלת יוקר המחיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כתבה סופר לא מקצועית
אני לא יודע מאיפה כתב לקח את המידע הזה , את אף אחד מהמוצרים המפורטים לא מצריך היום בדיקה של מכון התקנים ( או מעבדה כמו שקוראים לזה פה ) ביבוא אישי . אני עמיל מכס ויודע חוקיות יבוא היטב . ישנם מספר מוצרים שמצריכים בדיקה של מכון התקנים או מעבדות למיניהם גם ביבוא אישי כמו למשל קסדות לרוכבי אופנועים או כיריים לגז או מנגלים לגז , אבל אף אחד מהמוצרים המפורטים לא מצריכים שום אישור ביבוא אישי למעט מוצרים בעלי פונקציה תקשורת אלחוטית . ואז זה דורש אישור של משרד התקשורת ( למשל טלוויזיות חכמות )
עמיל מכס  |  30.01.18
1.
50 שנה אכלנו קש בגלל האיוולת הזו!
מילארד וחצי סינים משגשגים בלי דרישות הזויות כאלה. למה היה צריך את זה בכלל? בשביל מה זה היה טוב? מי הרגולטור שיעמוד לדין על נזקי המילארדים למשק? על סטארטאפים שלא קרו, כי רכיבים למו"פ "נתקעו"? (אישית, נתקלתי בעשרה מקרים כאלה ויותר. יש עוד)
טכנולוג מטורטר (דימ.)  |  29.01.18