אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' ליידרמן: "יש צורך ברביזיה כוללת במדד המחירים לצרכן" צילום: עמית שעל

פרופ' ליידרמן: "יש צורך ברביזיה כוללת במדד המחירים לצרכן"

היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס לטעות של הלמ"ס בחישוב עליית שכר הדירה: "אנו מצפים להבהרות מהלמ"ס. ראוי שהם יתייעצו עם מומחים כדי לוודא שהמדד משקף באמת את יוקר המחיה בישראל"

30.01.2018, 12:49 | רחלי בינדמן

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס לטעות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בכל הקשור למדידת מחירי השכירות וקורא לבצע רביזיה כוללת בכל הנוגע לחישוב מדד המחירים לצרכן. בשיחה עם "כלכליסט" אמר ליידרמן "במחלקה הכלכלית של בנק הפועלים אנחנו עורכים כעת בדיקה של הנושא ומצפים לקבל הבהרות מהלמ"ס לפני שנוכל להגיע למסקנות ברורות".

עוד הוסיף ליידרמן "האפיזודה הזו במחירי שכר הדירה ממחישה את הצורך ברביזיה כוללת של המדד כדי לבדוק האם הוא אמנם משקף את יוקר המחיה האמיתי בישראל". לפי ליידרמן, "יש שינויים רבים במוצרים המרכיבים את המדד לאורך השנים, כולל באיכות שלהם וכולל בכניסה של מוצרים חדשים שבזכות טכנולוגיה נכנסו ולא היו קיימים קודם. לכן חשוב והכרחי לערוך את הרביזיה הזו כדי שנהיה בטוחים שישראל כסטארט-אפ ניישן משתמשת בשיטות המתקדמות ביותר בעולם לאומדן יוקר המחיה ומדד המחירים וראוי שהלמ"ס יתייעצו עם מומחים בינלאומיים בנושא הזה".

פרופ פרופ' ליאו ליידרמן | צילום: נמרוד גליקמן פרופ

לטעות של הלמ"ס עשויה להיות השלכה על כל נושא הצמדת מחירי השכר במשק וביחס למשקיעים באג"ח צמודות מדד. החשש הוא שהטעות יצרה מצב בו נוצרה העברת עושר לממשלה, שכן מי שנושאת בהתחייבויות צמודות המדד היא המדינה שמצמידה לעובדיה את השכר למדד המחירים לצרכן ומנפיקה אג"ח צמודות מדד. ככל הידוע, אין כוונה לתקן את הטעות רטרואקטיבית ואין חובה כזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מדד מחירים לצרכן חדש
סוף סוף מישהו מהבכירים במשק העז להגיד את האמת לממשלה .מה שהאזרחים הרגישו מזמן דרך הכיס והמשכורות שאינן עולות , היה צורך לחכות לכלכלנים שהדבר יתאים למודלים הכלכליים שלהם .ברגע שיתקנו את המודל הכלכלי לבחינת אמת של מדד המחירים לצרכן .יוכלו לראות עד כמה עבדו על האזרחים עם מדד מפוברק .מאחל לכל העוסקים המלאכה הצלחה .סופה של האמת להתגלות ולצאת לאור .והראשון שיאמר אותה ללא פחד יזהר לטובה אצל אזרחי המדינה .שיהיה בהצלחה מצפים לשמור תוצאות במהרה .
משה  |  04.02.18
3.
באמת ליאו?אתה רציני?
מה הוא קופץ? כאדם עם מוניטין בינ"ל בתחום הכלכלי איך ידע ושתק עד היום אין לנו הנהגה כלכלית בסקטור העסקי. יש רק אופורטיוניסטים שחיים על הילת עבר כשכולם היו פה בורים בתחום הכלכלי ובהשוואה אליהם הוא ודומיו היו מטאורים בהבנת האקוסיסטם הכלכלי פיננסי , אבל כיום אין להם תרומה מבדלת אלא שהם שומרים על הג'וב שלהם ואיתו הפריווילגיות החומריות היחודיות שהם נהנים מהן ללא הצדקה וכעת זה בולט במיוחד כשנזעק לומר את מה שכול מתעניין בכלכלה יודע שמדדי מחירים לא מתאימים לעידן הכלכלה הנוכחית. למה לא דרשת זאת כבר אחרי בועת דוט קום 2000?ישנת 18 שנה! גורם העירור של סלי הצריכה היה כבר ידוע כשהאינטרנו ותוכנה חדרו לכול דבר ושינו שווקים מן הקצה חכו מה יהיה כשניתן יהיה באמצעות תוכנה ולמידה עמוקה לקרוא ולכתוב סמנים נוירולוגים אז לא רק הרכב המדידה תשתנה .החיים עצמם ישתנו ואנחנו בטווח של עד 20 שנה מזה
טראמפ כלכלי  |  30.01.18