אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: "נחוקק חוק לביטול היטל העסקת עובדים זרים" צילום: טל אזולאי

גפני: "נחוקק חוק לביטול היטל העסקת עובדים זרים"

ח"כ עודד פורר: "העובדה שמשרד האוצר מטיל את הקנס הרטרואקטיבי על עסקים קטנים מבלי שהוא נותן דעתו על מה שקורה במכרזים אותם מוציאה הממשלה, היא לעג לרש"

30.01.2018, 18:43 | עמרי מילמן

בדיון שקיימה היום וועדת הכספים בנוגע למשבר סביב היטל העסקת העובדים הזרים הנדרש מהעסקים על עסקת מסתננים, איים גפני בכך שהורה ליועצת המשפטית לוועדה להתחיל בניסוח הצעת חוק שתבטל לחלוטין את ההיטל על העסקת עובדים זרים. "בכוונתי להחתים את כל חברי הוועדה על הצעת החוק. גם את ההיטל על העסקת עובדים זרים בחקלאות ביטלנו כאן בוועדה וגם במקרה הנוכחי, אני מאמין שזה מה שיקרה".

קראו עוד בכלכליסט

ברקע המשבר עומדת דרישת רשות המסים לגבות את ההיטל ממסתננים, דרישה שהובהרה כבר ב-2011 בנייר עמדה שפרסמה. למרות פרסומו בחרו עסקים רבים שמעסיקים מסתננים שלא לשלם בהתייעצות עם יועצי המס שלהם בטענה כי הדרישה מוטעת. לאחר שבשנה שעברה פסק בג"ץ כי יש לשלם את ההיטל גם על מסתננים מה שגרר דרישות תשלום בסכומים משמעותיים לאלפי עסקים עבור חובות מאז 2011, שכעת טוענים כי אין להם את היכולת לשלם. מנגד רשות המסים לא יכולה לוותר על דרישת התשלום, לאור כך שעסקים רבים אחרים כן שילמו את אותו היטל.

במסגרת הדיון גפני דרש מרשות המסים להאריך את המבצע להסדרת החובות שהיה אמור להסתיים מחר בו היא מאפשרת הנחה של 50% בתשלומי הריבית על החוב וכן פריסה של 36 תשלומים. ההערכות הן כי רשות המסים תענה לבקשה.

גפני קרא לאנשי רשות המסים "לשבת עם הקבוצות השונות, ארגון בתי האבות, מסעדות, עובדי ניקיון וכד', לנסות להגיע לפתרון. יש לי ניסיון הרבה שנים כאן, וכאן הולך להתפתח משהו".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) קרא לנציגי הממשלה השונים "לא לכרוך את העניין בסוגיית גירוש הפליטים או מהגרי עבודה. זו סוגיה אחרת לחלוטין. מה שעומד על הפרק כעת, זה עתידם של מאות ואלפי עסקים".

מנהל חברת אחזקה וניקיון: "השתתפתי במכרזים של המדינה"

סוגיה נוספת שעלתה היא שבמשך השנים הממשלה עצמה העסיקה באמצעות מכרזים עסקים שמעסיקים מסתננים, במסגרת אותם מכרזים נדרשו העסקים לפרט מה ההוצאות שלהם והמסים השונים - בהם לא נכלל אותו היטל.

ח"כ עודד פורר. "לעג לרש", צילום: ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר. "לעג לרש" | צילום: ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר. "לעג לרש", צילום: ישראל ביתנו

במהלך הדיון ציין נציג משרד המשפטים כי מבדיקה שעשה נמצא כי משרדי הממשלה כלל לא העסיקו בצורה עקיפה מסתננים, מה שהתברר די מהר כטעות, כאשר מנהל חברת אחזקה וניקיון, אברהם סאיידלייב שהשתתף בדיון, חשף כי "השתתפתי במכרזים של המדינה, כולל הכנסת וכולל רשות המיסים ואף אחד לא דרש ממני בזמן אמת את תשלום המס. דורשים ממני עכשיו עכשיו תשלום רטרואקטיבי של 5.5 מיליון שקל אחרי 6 שנים. זה גזר דין מוות לי ולמשפחתי ולכל העובדים שלי. רק הקרן עומדת על 3.5 מיליוו שקלים וזה קפץ ל- 5.5 מיליון שקל. פקיד השומה אומר לי בנדיבות תשים 3 מיליון ונסגור. אבל מאיפה אביא את זה, זה כסף שאין לי".

על הסוגיה הזו אמר פורר ל"כלכליסט" כי " יד ימין אינה יודעת מיד שמאל. יד אחת משתפת פעולה ויודעת שלא משלמים היטל ויד שנייה רצה לקנוס את אי התשלום. ישנו חשש אמיתי שמשרדי הממשלה והרשויות המקומיות עברו על החוק. העובדה שמשרד האוצר מטיל את הקנס הרטרואקטיבי על עסקים קטנים מבלי שהוא נותן דעתו על מה שקורה במכרזים אותם מוציאה הממשלה, היא לעג לרש".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה בדיון כי "צריך לקחת בחשבון שלא מדובר כאן רק במסעדות או בעסקים קטנים. גם עסקים גדולים כמו רשת פתאל שהגיעו לחובות של עשרות מיליוני שקלים וזה יכול להביא לקריסה שלהם. חייבים להגיע להליך הסדרה הרבה יותר רחב ומעמיק ממה שרשות המיסים הציעה עד כה. פריסה ל- 36 תשלומים זה בדיחה. לא זה מה שיציל את העסקים שבבת אחת נדרשים לשלם מיליוני שקלים".

מנכ"ל ארגון חברות הניקיון, עדי מרוז התריע בדיון כי "כל יום נסגרים עסקים, חברות ניקיון ואחזקה. מי שלא ישלם עד מחר יפתחו נגדו בהליכים והתוצאות יהיו קשות אף יותר".

יו"ר ארגון חברות הניקיון, אילן שמעוני הזהיר: "אלפי עובדים ישראלים צפויים לאבד את מקום עבודתם בעקבות גבייה רטרואקטיבית של היטל מס ושומות מס בהיקף של 500 מיליון שקל בענף הניקיון לפחות 75% אחוז מהחברות הניקיון יפגעו. מדובר על מכת מוות וחדלות פירעון של עשרות חברות ניקיון שתגרום לפיטור המוני של עובדים ישראלים. בענף שבו אחוז הרווחיות בו הוא של ספרה בודדת אין יכולת לשלם קדימה עבור היטל שלא היה ידוע ולא נגבה מהלקוחות. עשרות חברות ניקיון כבר הודיעו שבאם יוטלו היטלי מס רטרואקטיביים בסכומי עתק אסטרונומים הם יכריזו על חדלות פירעון ויפטרו אלפי עובדים ישראלים. כאוס של עובדים ללא פרנסה זו גזרה שהציבור לא יכול לעמוד בה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות