אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרחקת סתיו שפיר: הח"כים מסרסים את עצמם צילום: תומי הרפז

הרחקת סתיו שפיר: הח"כים מסרסים את עצמם

החלטת ועדת האתיקה לאסור על ח"כים לכנות את עמיתיהם מושחתים היא תקדים מסוכן. אם בג"ץ יתערב, חבריה יוכלו להאשים רק את עצמם

31.01.2018, 08:07 | שחר אילן

קשה שלא לראות את החלטת ועדת האתיקה של הכנסת לאסור על חברי כנסת לכנות חברי כנסת אחרים בתואר "מושחת" כחלק מהגל העכור העובד על הפוליטיקה הישראלית. במקום לחפש איך להילחם בשחיתות, מנסים לטאטא אותה מתחת לשטיח. קו ישר עובר בין העברת החוק האוסר על המשטרה לפרסם המלצות לבין ההחלטה הזאת של ועדת האתיקה.

הוועדה החליטה אתמול להרחיק את יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני מכל פעילות בשבוע הבא, להוציא השתתפות בהצבעות. הרחקה מישיבות היא עונש חמור מאוד במונחי ועדת האתיקה, שלמעשה משתק את פעילות חבר הכנסת. הרחקה של יו"ר ועדה מישיבות היא עונש חמור וחריג עוד יותר ועלולה להביא לביטול פעילות הוועדה.

ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד  ח"כ סתיו שפיר | צילום: חגי הירשפלד ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד

ועדת האתיקה הטילה את העונש על שפיר משום שכינתה את יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד מושחת. השאלה החשובה מבחינה ציבורית אינה אם צדקה בדבריה, אלא מהם גבולות חופש הביטוי של חבר הכנסת. ועדת האתיקה קבעה בעבר שכאשר זוהר היה יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי וקיים כמה ישיבות בעניין שכונת כרמי גת שבה הוא גר ולרעייתו יש בה כמה דירות ‑ היה בכך ניגוד עניינים ואסרה עליו לקיים ישיבות נוספות בעניין השכונה.

אפשר לחשוב שמה שזוהר עשה אינו תקין אבל רחוק מרמה של שחיתות. סתיו שפיר סבורה שתפקידה וחובתה לומר שכן. היא חברת כנסת. חוק החסינות של חברי הכנסת רחב כל כך כדי שיוכלו, בין היתר, לחשוף מעשי שחיתות ולומר מה הם חושבים עליהם. הרעיון שחברי הכנסת סותמים לעצמם את הפה הוא ליקוי מאורות של הוועדה ותקדים מסוכן.

הדמוקרטיה הישראלית יכולה להסתדר בלי שסתיו שפיר תכנה את זוהר מושחת בגלל הישיבות על כרמי גת. אבל האם היא יכולה להסתדר בלי שחברי כנסת יוכלו לקרוא לבנימין נתניהו מושחת? איפה עובר הגבול? האם מעכשיו אסור לכנות את שר הפנים אריה דרעי מש"ס, יו"ר מפלגתו של יו"ר ועדת האתיקה ח"כ יצחק וקנין, בתואר מושחת? גם אחרי שדרעי הורשע בשוחד?

בעיה נוספת היא שהוועדה לא הבינה את מגבלות הכוח. כבר בתגובתה שבה שפיר ודיברה על "השחיתות של זוהר". מה תעשה עכשיו הוועדה אם זוהר יתלונן שוב? תעניש אותה בעוד הרחקה? האם באמת הוועדה מוסמכת למנוע פעילות של חבר כנסת באופן קבוע, כשהוא אינו מקלל, אינו מגדף, אינו צורח או מתפרע אלא אומר את מה שבעיניו הוא חלק מתפקידו?

הוועדה טוענת שהתבטאויות כאלו פוגעות במעמד הכנסת. אך התערבות בג"ץ בעבודת הכנסת פוגעת לא פחות. אם שפיר תעתור לבג"ץ והוא יתערב, הוועדה תהיה אחראית. עליה להפנים שהיא ועדת האתיקה, לא ועדת צנזורה עליונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות