אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפיר מערערת למליאה בהליך חריג: בטלו האיסור לומר "מושחת" צילום: תומי הרפז

שפיר מערערת למליאה בהליך חריג: בטלו האיסור לומר "מושחת"

בדרך לבג"ץ? ח"כ סתיו שפיר שפיר מבקשת לקיים את הדיון במליאה כבר היום, או לדחות את ההשעיה שלה. היא מפרטת מקרים רבים בהם ח"כים קראו לחבריהם במשכן "מושחת" ולא הוטל עליהם עונש, בהם אמסלם וסמוטריץ'

31.01.2018, 14:18 | שחר אילן
חברת הכנסת סתיו שפיר מערערת בהליך חריג בפני מליאת הכנסת על עונש ההרחקה לשבוע שהטילה עליה ועדת האתיקה מישיבות הכנסת משום שכינתה את ח"כ מיקי זוהר "מושחת". כיוון שההשעיה הוטלה עליה מיום ראשון הבא, שפיר מבקשת לקיים את הדיון במליאה כבר היום (ד'), או לדחות את ההשעיה שלה. נדיר מאוד שח"כ מנצל את האפשרות לערער למליאה על החלטה חמורה של ועדת האתיקה ונראה ששפיר ממצה הליכים לקראת אפשרות של עתירה לבג"ץ.

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה אתמול (ג') להרחיק את ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני מישיבות הכנסת למשך כל השבוע הבא, להוציא לצרכי הצבעה וכן מדיוני ועדת השקיפות בראשותה. זאת, משום שכינתה את יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד מושחת. מדובר בהחלטה תקדימית וחמורה, בה בעצם קבעה ועדת האתיקה כלל בעייתי ביותר האוסר על חברי כנסת לכנות את חבריהם מושחתים.

בערעור מפרטת שפיר מספר רב של דוגמאות שבהן השתמשו חברי כנסת שונים בכינוי "מושחת" כלפי חברים אחרים במשכן ולא הוטל עליהן עונש דומה. לטענתה, "שלילת זכותי להשתתף בדיונים תקציביים בשבוע הקרוב ולפקח על התקציב מדיף ריח פוליטי, ופגיעה בזכות הציבור לייצוג בכנסת".

ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

שפיר מפרטת שורת מקרים בהם עשו חברי כנסת שימוש בביטוי מושחת. ב-26.12.17 כינה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, את ח"כ יאיר לפיד "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 22.11.17 כינה ח"כ סאלח סעד את ח"כ בצלאל סמוטריץ' "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 22.11.17 כינה ח"כ סמוטריץ' את ח"כ סעד "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 5.4.17 כינה ח"כ איימן עודה את ראש הממשלה, במהלך דיון במליאה, "מושחת". ביום 7.11.17 כינה ח"כ אורי מקלב את ח"כ יאיר לפיד" "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 20.10.17 כינה ח"כ אביגדור ליברמן את ח"כ מיקי רוזנטל "חתיכת מושחת" בנאומו במליאה.

לטענתה "הימנעות מאכיפת כללי האתיקה במקרים אלו ובחירה לאוכפם רק ביחס אליי - היא אכיפה בררנית פסולה: הרי לא יעלה על הדעת שרק רגישות זו או אחרת של חבר כנסת מסוים תהפוך את הביטוי לעבירה אתית". היא הוסיפה כי "שעה הכינוי 'מושחת' מושמע תדיר בכנסת וועדותיה מבלי שנעשה מאומה בעניין, הוא צורת דיבור מקובלת שאין בה פגיעה בכבוד הכנסת או חבריה. ממילא, לא ניתן - לפתע פתאום - להכריז כי רק בענייני שלי הפכה המילה "מושחת" לפגיעה בכבוד הכנסת וחבריה". לטענתה, "החלטתי להציג את ח"כ זוהר כ'מושחת' אינה התבטאות 'בלתי ראויה', אלא עמדה עקרונית וערכית - עמדה אותה, כחברת כנסת, אני רשאית וחייבת להביע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות