אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסירת מכוניות שנרכשו מחברות ליסינג מתעכבת בשל תקלת מחשב צילום: יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

מסירת מכוניות שנרכשו מחברות ליסינג מתעכבת בשל תקלת מחשב

מקור התקלה הוא בסנכרון בין מערכת המחשוב של משרד התחבורה והמערכת החדשה של רשות המסים המכונה "שער עולמי". התקלה יצרה עדיפות בשחרור רכבים ע"י יבואני הרכב ללקוחות פרטיים ורק אח"כ לחברות הליסינג

31.01.2018, 17:12 | תומר הדר

לקוחות שרכשו מחברות ליסינג מכונית "יד ראשונה אפס קילומטר" בחודש דצמבר וציפו לקבלה בינואר, עלולים להמתין פרק זמן נוסף. ל"כלכליסט" נודע שכמה חברות ליסינג ייאלצו לעכב את מסירות מכוניותיהן ללקוחות בעקבות תקלה שנוצרה בקשר בין מערכת המחשוב במשרד התחבורה למערכת של רשות המסים, זאת בשל העדיפות הראשונה שיבואני הרכב מפעילים - ללקוחות פרטיים.

לפני כשבועיים השיקה רשות המסים את המערכת החדשה, המיועדת לניהול סחר החוץ של ישראל הכולל גם שחרור כלי רכב חדשים ממכס. עם זאת, עקב בעיות תפעול נוצר מצב שבו תוכנות שחרור הרכב של משרד התחבורה לא הצליחו לתקשר עם מערכת "שער עולמי", מה שיצר עיכוב ניכר בשחרור של רכבים במשך כמה ימים. עם תום העיכוב ופתרון התקלות נוצרו אצל יבואני הרכב "פקקים" של מכוניות לשחרור ללקוחות הדורשים את מכוניתם החדשה בדחיפות.

מגרש מכוניות רכבים שלחברת ליסינג, צילום: יריב כץ מגרש מכוניות רכבים שלחברת ליסינג | צילום: יריב כץ מגרש מכוניות רכבים שלחברת ליסינג, צילום: יריב כץ

חודש ינואר נחשב לחודש העמוס בשנה מבחינת יבואני הרכב, בעיקר בגלל לקוחות המעוניינים לקבל מכוניות ממודל חדיש. לפי נתוני איגוד יבואני הרכב, בינואר אשתקד נמסרו בישראל 45,210 מכוניות חדשות. לפי הערכות, השנה היו צריכות להימסר כ־40 אלף מכוניות חדשות, ואולם מתוכן עד כ־10% צפויות להידחות לחודש הבא עקב העיכובים שיצרה המערכת החדשה. כאן נוצרה בעיה המשפיעה על חברות הליסינג בכלל ועל מכירות מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטרים" בפרט.

לדברי גורמים בענף הליסינג, בעקבות המצב החליטו חלק גדול מיבואני הרכב לספק מכוניות קודם כל ללקוחות פרטיים. בעדיפות הראשונה בסולם של יבואני הרכב נמצאים לקוחות פרטיים שרכשו רכבי יוקרה, אחריהם נמצאים לקוחות שרכשו רכבים פרטיים רגילים, ואחריהם לקוחות הליסינג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות