אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלן גרינספאן: "יש לנו בועה בשוק המניות ובשוק אגרות החוב" צילום: בלומברג

אלן גרינספאן: "יש לנו בועה בשוק המניות ובשוק אגרות החוב"

בראיון לבלומברג הביע יו"ר הפד לשעבר חשש לגבי ההתפתחויות בטווח הארוך: ""הבועה בשוק אגרות החוב תהפוך לבעיה קריטית - אנחנו מתמודדים עם תחזית לא יציבה לטווח הארוך, שבה האינפלציה תתגבר"

01.02.2018, 13:02 | שירות כלכליסט

השווקים נמצאים במצב בועתי ומסוכן - כך על פי אלן גרינספאן, יו"ר הפד בשנים 2006-1987, שאמר את הדברים בראיון לבלומברג: "יש לנו שתי בועות, האחת בשוק המניות והאחת בשוק אגרות החוב. "הבועה בשוק אגרות החוב תהפוך לבעיה קריטית. אנו מתקדמים לקראת עלייה בריבית באג"ח לטווח ארוך ולכך תהיה השפעה גדולה מאד על כל המבנה של הכלכלה", אמר גרינספאן. 

קראו עוד בכלכליסט

אמריקאים רבים עוד זוכרים שגרינספאן, שכונה המאסטרו כשניהל את הבנק הפדרלי, תיאר את טירוף הדוטקום של שנות ה-90 כ"העזה לא רציונלית". האמירה הזכורה הזו, מסוף שנת 1996, התבררה בסופו של דבר כנכונה - הנאסד"ק הגיע לשיאו במרץ 2000 ולאחר מכן הגיעה הקריסה הגדולה.

גרינספאן, שמונה ליו"ר הבנק הפדרלי ע"י נשיא דמוקרטי ונשיא רפובלקני, העלה תהיות בראיון לבלומברג בנוגע לאג'נדה הכלכלית של הנשיא טראמפ. "הייתי מאוד מופתע שבנאום מצב האומה לא צוינו מקורות המימון לכל היוזמות החדשות", אמר גרינספאן. רפורמת המס של טראמפ צפויה להגדיל את הגירעון הפדרלי, משהו שגרינספאן קרא לו בעבר "טעות". כשנשאל מה קרה ל"צניעות של המפלגה הרפובליקנית", הוא השיב: "שאלה טובה. אם תמצאו את התשובה אשמח לדעת".

הוצאות הממשלה, עבור תכניות חדשות ורשתות ביטחון חברתיות קיימות, ייצרו חור בתקציב, מה שעלול לגרום לשיעורי הריבית לעלות במהירות, ובכך להאיץ את האינפלציה. "אנחנו מתמודדים עם תחזית לא יציבה לטווח הארוך, שבה האינפלציה תתגבר. אנחנו נמצאים בדרך לסטגפלציה, סטגנציה עם אינפלציה, אמר בעניין זה גרינספאן. 

ספקנותו של גרינספאן בנושע לשוק האג"ח אינה חדשה או מפתיעה. ביולי האחרון הוא אמר שדווקא שוק האג"ח, אבל לא המניות, נמצא בבועה. מחירי האג"ח התקררו מאז, אבל שוק המניות המשיך להתחמם - דאו ג'ונס עלה ב-4,000 נקודות מאז אמצע הקיץ. קיימות כיום מספר סיבות לפריחת שוק המניות. כלכלת ארה"ב בריאה, והכלכלה העולמית צומחת אפילו מהר יותר. רווחי התאגידים מעולם לא היו גבוהים יותר – והם מקבלים דחיפה משמעותית מהפחתות המס לעסקים בארה"ב.

אלן גרינספאן , צילום: בלומברג אלן גרינספאן | צילום: בלומברג אלן גרינספאן , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות