אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה באזהרת מסע חריגה לאזרחיה: "ארה"ב מחפשת אתכם"

רוסיה באזהרת מסע חריגה לאזרחיה: "ארה"ב מחפשת אתכם"

משרד החוץ במוסקבה מזהיר אזרחים רוסים מפני סכנת צווי מעצר והסגרה בחו"ל לבקשת וושינגטון. באזהרת המסע נאמר כי למרות הקריאה הרוסית להגברת שיתוף הפעולה, השירותים החשאיים האמריקניים "ממשיכים במצוד אחר רוסים ברחבי העולם"

02.02.2018, 10:01 | ynet

רוסיה פרסמה היום (ו') אזהרת מסע חריגה לאזרחיה שבה התריעה מפני סכנת צווי מעצר והסגרה בחו"ל לבקשת וושינגטון. באזהרת המסע נאמר כי למרות הקריאה הרוסית להגברת שיתוף הפעולה, השירותים החשאיים האמריקניים "ממשיכים במצוד אחר רוסים ברחבי העולם".

קראו עוד בכלכליסט

"בהתחשב בנסיבות הללו, אנו ממליצים בתוקף לאזרחים רוסים לשקול בזהירות את הסכנות כאשר מתכננים נסיעות לחו"ל, לשון הודעת משרד החוץ הרוסי. לטענתם, יותר מעשרה אזרחים רוסים נעצרו מתחילת השנה שעברה במדינות זרות בגלל מעורבות אמריקנית. לפחות ארבעה רוסים נעצרו בחשד לעבירות סייבר בספרד, לטביה וביוון. ארצות הברית פועלת בעוצמה לאיתור עברייני סייבר רוסים ובשנה שעברה הוסגר מספרד לארצות הברית סטניסלב ליזוב, שהואשם ביצירת וירוס מחשבים שפגע במוסדות פיננסיים וגרם נזק במיליוני דולרים.

עוד הזכיר משרד החוץ במוסקבה את מעצרו של רומן סלזנב בעבירות פשיעת סייבר לפני ארבע שנים במלדיביים, אז "נחטף" בידי סוכנים אמריקנים. נוסף למקרים הללו, שבעה רוסים נעצרו או נחקרו בשנה שעברה בארצות הברית ובמקומות אחרים בהשוואה לשני מקרים בשנה בממוצע בשש השנים שקדמו ל-2017.

במוסקבה מזהירים אזרחים רוסים שיעמדו בפני הסגרה לארצות הברית מפני יחס מוטה מצד המערכת המשפטית האמריקנית.

רשימה שחורה של אוליגרכים

משרד האוצר האמריקני פרסם אתמול את "רשימת האוליגרכים" שבה נקב בשמותיהם של אנשי עסקים רוסים בכירים שיש להם קשרים לסביבתו של פוטין. בעולם כבר מכנים את הרשימה הזו Putin List. הרשימה פורסמה כחלק מחבילת סנקציות על רוסיה שארה"ב אישרה כבר באוגוסט אשתקד. מי שנכלל ברשימה אינו בהכרח יעד שייפגע מהסנקציות האלה, אולם היא עשויה להטיל על הנכללים בה צל ולהציגם כמי שעלולים למצוא עצמם בקרוב תחת סנקציות.

"רשימת האוליגרכים" שפרסם ממשל טראמפ כוללת 114 פוליטיקאים רוסים ו-96 אנשי עסקים בכירים הקשורים לדברי הממשל לנשיא פוטין. ברשימה נכללים בין השאר ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב, המואשם על-ידי האופוזיציה הרוסית במעשי שחיתות רבים; שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו ושר האנרגיה אלכסנדר נובק, המפקח על תעשיות הנפט והגז של רוסיה; ודוברו האישי של פוטין, דמיטרי פסקוב.

פוטין וטראמפ, צילום: רויטרס פוטין וטראמפ | צילום: רויטרס פוטין וטראמפ, צילום: רויטרס

עוד ברשימה: מנכ"ל חברת הגז הרוסית "גזפרום" אלכסיי מילר, שב-17 שנותיו בתפקיד שמר על נאמנות לפוטין; רומן אברמוביץ', בעלי קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי ומיליארדר שעשה את הונו מעסקאות נפט ואלומיניום אחרי קריסת ברית המועצות; ארס אגלרוב, איש נדל"ן; ומיכאיל פרוחורוב, מיליארדר והבעלים של קבוצת ה-NBA ברוקלין נטס, שהתמודד נגד פוטין בבחירות לנשיאות ב-2012 והגיע למקום השלישי.

הנשיא ולדימיר פוטין אמר בתגובה לפרסום הרשימה כי "מובן שמדובר בצעד לא ידידותי. הוא יסבך את המצב הקשה שבו נמצאים כבר עכשיו היחסים בין רוסיה לארצות הברית, ומובן שהוא יפגע ביחסים הבינלאומיים בכללם". בישיבה עם אנשי קמפיין הבחירות שלו במוסקבה אמר פוטין כי "טיפשי" לאיים על הרוסים באותו האופן שבו ארה"ב מאיימת על צפון קוריאה ועל איראן – ובה בעת לבקש ממוסקבה לסייע להשיג הסכם שלום בחצי האי הקוריאני.

בנובמבר האחרון אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מסכים עם הערכות המודיעין האמריקניות שגורסות כי רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות בשנה שעברה. הדברים סתרו לחלוטין את מה שאמר טראמפ פחות מיממה לפני כן, אז טען כי רוסיה כלל לא התערבה ואף טרח לציין כי פוטין נעלב כששמע את ההאשמות.

"אני לא מעוניין להתווכח עם פוטין על סוגיית ההתערבות בבחירות ואני פשוט רוצה לעבוד עם רוסיה כדי לפתור את בעיות העולם", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים שקיים לאחר שנחת בהאנוי, בירת וייטנאם, במסגרת מסעו באסיה. "פוטין יכול להאמין במה שהוא רוצה", הוסיף הנשיא האמריקני בהתייחס לטענתו של הנשיא הרוסי כי מדינתו לא התערבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות