אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן בראיון נדיר: מאוכזבת שלא מוניתי לכהונה שנייה צילום: אי פי איי

ילן בראיון נדיר: מאוכזבת שלא מוניתי לכהונה שנייה

יו"ר הפד היוצאת, שתעבוד החל מהשבוע הבא במכון ברוקינגס, צופה שהבנק המרכזי ימשיך בהגדלה הדרגתית של הריבית; לדבריה, "אני מרגישה מצוין בקשר לכלכלה"

03.02.2018, 10:31 | בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי היוצאת, ג'נט ילן, הביעה את אכזבתה מכך שלא נבחרה לכהונה שנייה בתפקיד על ידי הנשיא דונלד טראמפ. ילן חזתה שהבנק המרכזי ימשיך בדרכו אל עבר הגדלה הדרגתית של שיעורי הריבית. אתמול (ו') פורסם כי ילן תתחיל ביום שני הקרוב את עבודתה כעמיתת מחקר בכירה (Distinguished fellow) במרכז האצ'ינס למדיניות פיסקאלית ומוניטרית במכון ברוקינגס (Brookings) בוושינגטון, שם תתמקד בניתוח שוק העבודה בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

"הייתי רוצה להישאר לכהונה נוספת והבהרתי זאת, ולכן אני יכולה לומר שאני מאוכזבת מכך שלא מוניתי מחדש", אמרה ילן בראיון לתוכנית NewHour של PBS. היא הוסיפה כי "אני מרגישה מצוין בקשר לכלכלה, אני חושבת שהמצב נראה טוב מאוד. הבנק הפדרלי נמצא בנתיב של העלאה הדרגתית של שיעורי הריבית, ואם התנאים ימשיכו להיות כפי שהיו, סביר שהתהליך הזה יימשך".

ג ג'נט ילן ג

בשונה מהמקובל בעבר, טראמפ החליט לא למנות את ילן לכהונה נוספת של ארבע שנים, ובחר את ג'רום פאוול הרפובליקני לעמוד בראש הבנק. הוא אמור להיות מושבע לתפקיד היו"ר ביום שני הקרוב.

רווחי שוק העבודה

 

ילן אמרה ששוק העבודה החל להיטיב עם "כמעט כל הקבוצות בכלכלה האמריקאית", ושהיא מצפה שקצב העלייה בשכר ימשיך לגדול, גם אם לא באופן דרמטי. "בסופו של דבר הקצב מוגבל על ידי הצמיחה בפריון, שהיא חלשה", היא אמרה.

במהלך כהונתה בת ארבע השנים של ילן, ירד שיעור האבטלה מ-6.7% ל-4.1%. נתוני האבטלה לחודש ינואר שפורסמו אתמול הם הנמוכים ביותר מאז שנת 2000, ונמצאים בטווח אותו רוב הכלכלנים – כולל אלה בבנק הפדרלי – מגדירים כתעסוקה מלאה.

עם זאת, האינפלציה במהלך כהונת ילן לא עמדה ביעד שהוצב - 2%, ובדצמבר עמדה על 1.7%. ילן וקובעי המדיניות מסרו השבוע שהם מצפים שהאינפלציה תגדל השנה ותגיע ליעדה "תוך שנתיים".

בלי קשר לירידות החדות השבוע בשוק המניות, המשקיעים בסך הכל שגשגו בתקופת כהונתה של ילן. ילן החלה מאז מינויה ב-2014 בתהליך ביטול התקנות המיוחדות שהבנק התקין בזמן המשבר הכלכלי ואחריו, העלתה בזהירות את שיעורי הריבית מכמעט 0%, והפחיתה באיטיות את מלאי האג"ח הגדול של הבנק.

פרישתה של ילן מסמלת את סופן של יותר מ-15 שנות שירות ציבורי בבנק הפדרלי. בתחילה היא שימשה בו כמושלת תחת היו"ר אלן גרינספן, מ-1994 עד 1997, חזרה אליו כנשיאה של הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו ב-2004, הפכה ב-2010 לסגנית נשיא, וליו"ר - ב-2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות