אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקלאי הצפון מתאחדים נגד חברת החשמל צילום: אפי שריר

בלעדי לכלכליסט

חקלאי הצפון מתאחדים נגד חברת החשמל

170 חקלאים הצטרפו לתביעה נגד חברת החשמל בטענה כי ספגו נזקים כבדים בחורף 2013 בעקבות התרשלותה. סכום התביעה הוכפל ל־18 מיליון שקל, ומספר התובעים עומד כעת על 300

04.02.2018, 08:29 | זוהר שחר לוי

170 חקלאים הצטרפו לתביעה שהגישו 132 חקלאים מהצפון נגד חברת החשמל, וסכום התביעה הוכפל מ־9 מיליון שקל ל־18 מיליון שקל. טענת החקלאים היא שחברת החשמל התרשלה בהיערכות ל סופת החורף של 2013, ועל כן הם נותקו מהחשמל למשך כמה ימים וספגו נזקים כבדים.

קראו עוד בכלכליסט

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש בשבוע שעבר כתב תביעה מתוקן מטעמם של החקלאים, המיוצגים על ידי עו"ד אלירן סטריכמן ממשרד שביט בר־און גלאון צין ויתקון ושות'. בית המשפט אישר את הצטרפות התובעים החדשים, ונראה כי היד עוד נטויה וחקלאים נוספים עוד צפויים להצטרף אל תביעת הענק נגד חברת החשמל. אם תתקבל תביעתם, היא עשויה לגרור תביעות דומות של חקלאים או תושבים אחרים שניזוקו מהתנהלותה של חברת החשמל.

עו"ד אלירן סטריכמן , צילום: רותם שביט עו"ד אלירן סטריכמן | צילום: רותם שביט עו"ד אלירן סטריכמן , צילום: רותם שביט

לדברי עו"ד סטריכמן, חברת החשמל התרשלה בכך שלא נערכה כראוי לקראת הסופה, למרות ההתרעות עליה. "במקום שבו חברת החשמל יכולה, באמצעים שלה, לתת מענה - צריך להיות ברור שיש לה חובה לעשות זאת”, אמר עו”ד סטריכמן. “אם נופל החשמל במושבים קטנים ומבודדים, זה גורם נזק משמעותי. יש דברים שחברת החשמל יכולה להיערך ולהתמודד איתם. לחברת החשמל יש חובה לספק חשמל, ולא מעניין את הציבור באיזו דרך. היא יכולה לעשות זאת דרך הרשת, דרך גז או פחם, טורבינות רוח או גנרטורים במקרה הצורך, והיא לא עשתה את זה. יש לה התחייבות להתחיל לטפל בתקלות חשמל בתוך פרק זמן מסוים, וגם בו היא לא עמדה". לדבריו, חברת החשמל יכלה להעמיד גנרטורים לשעת חירום, ועובדה היא שבשנים שחלפו מאז היא ידעה לעשות זאת והפיקה לקחים.

מטע מוצף בעמק החולה בסופת 2013. החשמל נותק לכמה ימים, צילום: אפי שריר מטע מוצף בעמק החולה בסופת 2013. החשמל נותק לכמה ימים | צילום: אפי שריר מטע מוצף בעמק החולה בסופת 2013. החשמל נותק לכמה ימים, צילום: אפי שריר

סופת דצמבר 2013 התאפיינה בקור עז, רוחות ומשקעים מרובים שהביאו לקריסת עצים וענפים על עמודי מתח גבוה וכבלי חשמל ראשיים, דבר שהביא לניתוק החשמל בלולים ובדירים של החקלאים. החשמל חודש בהדרגה לאחר כשתי יממות, אך זה כבר היה מאוחר מדי עבור חיות משק רבות. "בניגוד לחובתה לאספקת חשמל ובניגוד לשכל הישר, לא פעלה חברת החשמל להצבת גנרטורים במושבים, שהיה בכוחם לתת מענה למצוקתם של התובעים”, נכתב בתביעה. “יתרה מכך, על אף תחינותיהם החוזרות ונשנות של החקלאים כי יינתן להם פתרון זמני, ולו רק עבור משקיהם, מקור פרנסתם היחיד, הוסיפה חברת החשמל להתעלם לחלוטין מבקשותיהם. חברת החשמל התרשלה גם בכך שלא פעלה לפתרון התקלה ולהשבת האספקה הסדירה של החשמל במהירות המתבקשת בנסיבות העניין, וכפי שהיה מצופה ממנה".

הנזקים, לפי התביעה, היו רבים וקשים. התרנגולות המטילות הורעבו לאחר שמתקני ההזנה לא עבדו במשך 72-48 שעות, גופי התאורה והחימום בלולים לא פעלו, התרנגולות נכנסו למצב של הלם ונפגעה משמעותית תפוקת הביצים שלהן. חלק מהתרנגולות סבלו מנזק בלתי הפיך, ובעלי המשקים נאלצו להשמיד להקות שלמות של מטילות. גם גידולי הצאן ספגו נזק רב: גופי החימום פסקו לפעול וטלאים צעירים מתו מרעב ומקור. חלק מהעזים מתו בעקבות דלקות עטין חריפות שנגרמו מאי־חליבה במשך כמה ימים.

מחברת החשמל נמסר: "עמדת החברה תובא בבית המשפט. אירוע מזג האוויר המדובר הוא בגדר 'כוח עליון' שטופל באופן מיטבי. חברת החשמל ממליצה לכל לקוח בעל חיוניות אספקה גבוהה להצטייד באמצעי גיבוי כגון גנרטורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות