אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנכים צפויים לקבל עוד 300 מיליון שקל, אך הקשישים נזנחו צילום: עמית שעל, עמית שאבי

הנכים צפויים לקבל עוד 300 מיליון שקל, אך הקשישים נזנחו

למרות ההודעות החוזרות על שמירה נוקשה של מסגרת התקציב, קצבת הנכים תעלה מ-4.2 ל-4.5 מיליארד שקל. אבל עד שזה יקרה, המחלוקות בממשלה ימשיכו להוציא להם את הנשמה

03.02.2018, 21:00 | שחר אילן

מסגרת העלאת הקצבאות לנכים שעומדת כרגע על 4.2 מיליארד שקל צפויה להיפרץ עם הקצאת תוספת של 200‑300 שקל ‑ כך לפי ההערכה הרווחת בישיבת ועדת העבודה והרווחה שנערכה בשבוע שחלף. התוספות האלו לא יפתרו את המחסור בשני מיליארד שקל הדרושים להגיע לסכומי הקצבאות שסוכמו עם הנכים בספטמבר, אך יספקו להם הישג מכובד של הרגע האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

על הכוונה הזו ניתן היה ללמוד מדברי יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף מכולנו, שאמר ש"4.2 מיליארד זה לא סכום מקודש". שר העבודה והרווחה חיים כץ סירב להתייחס לסכומים, אבל הצהיר על כוונה לתקן כמה נושאים בחוק. בכיר במשרד הרווחה אישר שיש כוונה להוסיף סכומים נוספים, שחלקם יוקדשו להעלאת הדיסריגרד, הסכום שעד אליו יכולים נכים להשתכר מבלי שינוכה חלק מקצבתם.

מימין: יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף ושר העבודה והרווחה חיים כץ.  כוונות לתקן כמה נושאים בחוק, צילום: עמית שעל, עמית שאבי מימין: יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף ושר העבודה והרווחה חיים כץ. כוונות לתקן כמה נושאים בחוק | צילום: עמית שעל, עמית שאבי מימין: יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף ושר העבודה והרווחה חיים כץ.  כוונות לתקן כמה נושאים בחוק, צילום: עמית שעל, עמית שאבי

ארבע שעות ישבה ועדת העבודה והרווחה והדבר העיקרי שהתברר הוא כמה המחלוקות גדולות. אחת מהן יוצרת העובדה שבספטמבר הסכימו הממשלה והנכים להעלות את הקצבאות בתום הפעימה הרביעית ב־4.2 מיליארד שקל לגובה של 3,800‑4,500 שקל. אלא שאחר כך התברר ששורה של אוכלוסיות נשכחה, כמו הנכים הקשישים. קשה מאוד להבין איך חשב מישהו באוצר שאפשר להעלות את הקצבאות רק למי שלא עבר את גיל קצבת הזקנה, כאילו מי שמגיע לגיל הפנסיה מפסיק להיות נכה. המשמעות: חסרים שני מיליארד שקל כדי להגיע לגובה הקצבאות המוסכם. יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון ממרצ דרש בישיבה לעגן בחוק את הסיכום על גובה הקצבאות המקורי. זה כנראה כבר לא יקרה.

הקשיים נערמים

אלא שהנכים הקשישים אמורים לקבל, על פי הצעת החוק, רק חצי מההעלאה ‑ 250 שקל במקום 500 שקל. היועץ המשפטי של "הנכים הופכים לפנתרים" עו"ד גיל גולדרייך הבהיר שיעתור על כך לבג"ץ. עם זאת, ציין שהעובדה שנתנו לנכים הקשישים חצי קצבה הופכת את העתירה לקשה יותר. לעומת זאת, נציג אגף התקציבים אלון מסר אמר שהממשלה פועלת על פי חוות דעת משפטית שהתוספת החלקית חוקית. כלומר, לאחר אישור חוק קצבאות הנכים במליאה (כנראה ביום רביעי הבא), הוא פשוט יעבור לדיון בבג"ץ.

בשתי הפעימות הראשונות מעלים את הדיסריגרד מ־2,800 ל־3,500 שקל, במקום ל־4,500 שקל כפי שנקבע בהסכם. יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה אמרה לאנשי האוצר ש"כנראה אתם לא רוצים לעודד נכים לצאת לעבודה". אלאלוף אמר לאנשי האוצר שיש הסכמה כללית על הצורך לשפר את הדיסריגרד. הסכמה כללית? לא בטוח. העלאת הדיסריגרד לגובה המוסכם תעלה 80 מיליון שקל. השר כץ סבור שיש דרכים הרבה יותר טובות לסייע לנכים קשים באמצעות הכסף הזה.

התשלומים נדחים

ועדת העבודה והרווחה החליטה ביום חמישי לדון בחוק העלאת קצבאות הנכים. במהלך הישיבה הפתיעה הוועדה בהצעה לאחד את שתי הפעימות הראשונות של העלאת קצבאות הנכים, אבל לדחות את התשלום הראשון לערב פסח בחודש מרץ. נציג אגף התקציבים אלון מסר אמר שהדבר אפשרי בתנאי שלא תהיה חריגה תקציבית.

על פי הצעת החוק המקורית, במסגרת הפעימה הראשונה תוגדל קצבת הנכות הכללית ב־340 שקל מינואר השנה וקצבת השירותים המיוחדים לה זכאים נכים קשים תגדל ב־200 שקל. הפעימה השנייה תהיה בראשית יולי וקצבת הנכות הכללית תגדל בה בעוד 161 שקל. כלומר, כלל הנכים יקבלו בשתי הפעימות הראשונות תוספת של 501 שקל והנכים הקשים תוספת של 701 שקל.

משמעות הצעת כץ היא שהעלאת הקצבאות תקרה רק החל ממרץ ולא רטרואקטיבית מינואר, אבל ההעלאה כולה תינתן ממרץ. לשינוי הזה לא רק שאין עלות, אמור להישאר אפילו עודף של 12 מיליון שקל שאותו רוצה כץ לייעד לתוספות אחרות לנכים. כץ, אגב, השתתף בישיבה במשך ארבע שעות לכל אורכה, צעד מאוד נדיר לשר.

השבוע צפויה הכנסת לאשר את העלאת הקצבאות. הנכים יקבלו אותן לקראת פסח, שנה שלמה לאחר ששר האוצר משה כחלון הבטיח להם לראשונה העלאה בהיקף של 4 מיליארד שקל. אם אפשר ללמוד מהישיבה הראשונה, ברור שגם השבוע יימשכו המחלוקות הבלתי פוסקות בממשלה, ועד הרגע האחרון יוציאו לנכים את הנשמה. אבל לפחות רואים הצבעה בקצה המנהרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
פשוט בושה
ממשלה חסרת חמלה מפקחרה את הנכים לסבול בייסורים וטומנת את ראשה בחול השכר שלהם 45000 שקל ובשביל תוספת של כמה מאות שקלים לקצבת נכות שלא עודכנה 16 שנה הם עושים את המוות אף אחד לא יעזוב את העולם הזה עם כסף ויש דין ויש דיין לכל מי ששותף לחוסר חמלה הזאת בשורות טובות
חסרי מצפון  |  05.02.18
לכל התגובות