אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הנהלת ארנה חיבלה במזגן כדי לדלל קונים" צילום: אריאל בשור

"הנהלת ארנה חיבלה במזגן כדי לדלל קונים"

חמישה בעלי עסקים טוענים כי הנהלת הקניון בהרצליה, שהחליטה להסב אותו למתחם משרדים, חדלה להשקיע בתחזוקה, סגרה כניסות ושינתה את הטמפטורה במזגנים, כל זאת כדי לרוקן אותו ממבקרים. הם דורשים פיצוי של 5 מיליון שקל

05.02.2018, 08:11 | אורנה יפת

המאבק בין הנהלת קניון ארנה בהרצליה לבין השוכרים עולה מדרגה. חמישה שוכרים שנאלצו לסגור את בתי העסק שלהם בקניון דורשים מבעלי הקניון פיצוי של 5 מיליון שקל ושלחו מכתב התרעה לפני נקיטת הליכים משפטיים בטענה להפרת הסכמי שכירות, הפרת חוזה ורשלנות מצד הקניון.

בעלי בתי העסק פבלוסקי, פיצה פרגו ארנה, קרדו, מלדיני וחדר הכושר ג'ים, פנו באמצעות עורך הדין עמית חרחס למנכ"לית הקניון מירית בכר, ולבעלי הקניון, קרן ההשקעות ריאליטי, טייגר ג'וי וחברת הביטוח הפניקס. במכתב טוענים בעלי העסקים כי קרן ריאליטי שרכשה את הקניון מעוניינת לשנות את הייעוד שלו ממסחר למשרדים, ולפיכך פועלת בכוחנית כנגד השוכרים, במטרה לסלק אותם מהקניון.

קראו עוד בכלכליסט

קניון ארנה. השוכרים מאשימים גם את עיריית הרצליה, צילום: אריאל בשור קניון ארנה. השוכרים מאשימים גם את עיריית הרצליה | צילום: אריאל בשור קניון ארנה. השוכרים מאשימים גם את עיריית הרצליה, צילום: אריאל בשור

“סגרו חשמל לעסקים, חדלו להשקיע בניקיון”

לדבריהם, לעסקיהם שפעלו בקניון עד לפני חודש נגמרו נזקים כתוצאה מהתנהלות הנהלת הקניון. במכתב ההתרעה, שהנתבעים מתבקשים להגיב לו בתוך 14 יום, טוענים השוכרים המאיימים בתביעה כי מנכ"לית הקניון קיבלה גיבוי ממעסיקיה וסגרה חשמל לעסקים, בזמן שעוד השכירו את החנות, החליפה מנעולים, נהגה כלפי השוכרים בכוחניות ולא דאגה לתחזוק הקניון במטרה לרוקן אותו ממבקרים.

קרן ריאליטי, טייגר ג'וי וחברת הפניקס רכשו את הקניון ביוני 2016 ב־335 מיליון שקל מידי ארנה גרופ, לאחר שסבל ממשברים רבים וערכו ירד משמעותית. רק תשע שנים קודם לכן, ב־2007, ארנה רכשה את הקניון מידי מוטי זיסר בכ־546 מיליון שקל. כחלק מאסטרטגיית הרכישה של ריאליטי והפניקס, שלטענת העסקים נקבעה מראש, רוכשי הקניון שמו לעצמם למטרה לשנות את הייעוד מקניון מסחרי למתחם משרדים, אולמי הרצאות וכנסים, מרפאות וחללי עבודה פתוחים. "כתוצאה מכך הקניון יובש, והכל במטרה מכוונת של מירית (בכר, מנהלת הקניון - א"י) להמית את הקניון כדי לגרום לשוכרי החנויות העסקיות לפנותם", כותבים בעלי העסקים. במכתב טוענים השוכרים כי ההנהלה ביצעה שורה של פעולות יזומות כדי להפחית את תנועת המבקרים: “רמת הניקיון ירודה, מספר אנשי האחזקה והשומרים ירדו, חלק מהכניסות סגורות ורוכשי הקניון, כמו גם מוכרת הקניון יצרו באופן מודע ומכוון סביבה שאינה נעימה או נוחה לקהל מבקרים להגיע לקניון”, נכתב. פעולות אלה, לטענת בעלי העסקים, הובילו לכך שהמבקרים הפסיקו להגיע לקניון, אופי הקניון והצביון שלו שונה, ולמעלה ממחצית מהחנויות נותרו ריקות, ואת חלק מהחנויות החלו לאכלס משרדים".

בעלי העסקים טוענים כי הן חברת אס אל אס מפרשים בע"מ (חברה־בת של ארנה גרופ שניהלה את הקניון) והן רוכשיו עשו ככל יכולתם כדי שהשוכרים בקניון יעזבו את החנויות באופן חד־צדדי ויוותרו על ההשקעה במושכר. לטענתם, אס אל אס לא תחזקה מספיק את הקניון וכבעלים לא השקיעה את הכספים הנדרשים לתשלום הוצאות הניהול על השטחים הריקים, ולא השקיעה על מנת שהוא יתפקד כקניון ראוי, אך "את מכת המוות העניקה מנכ"לית הקניון כשלוחה של בעלי הקניון, אשר פעלה באופן אקטיבי לשינוי הייעוד של הקניון ולסילוק החנויות המסחריות". עוד נטען כי המנכ"לית הטילה את האחריות לתחזוק הלקוי של הקניון על הבעלים הקודמים שלו. העסקים עוד טוענים כי הנהלת הקניון ויסתה את פעילות המזגנים באופן שיוצר טמפרטורה לא מאוזנת בין חלקי הקניון ובכך נוצרו מתחמים שלמים, לרבות מתחם המזון, שאינם ממוזגים כראוי בתקופת הקיץ.

קניון ארנה: "הם רוצים להתחמק מדמי שכירות"

בהמשך המכתב מתארים בעלי העסקים את הנזקים שנעשו לכל אחד מחמש בתי העסק שתובעים את הקניון, ומציינים בין היתר כי פעולות השיפוצים להחלפת חנויות במשרדים נעשו במכוון באמצע היום, השטחים הציבוריים הפכו מוזנחים כאתר בנייה, המעליות בקניון נותרו תקולות במשך מספר שבועות, הזכוכיות במעליות נותרו שבורות וטענות נוספות שהבריחו לטענתם את המבקרים מהקניון, והסבו לבתי העסק נזקים כספיים כבדים.

השוכרים מפנים אצבע מאשימה גם כלפי עיריית הרצליה שאישרה את שינוי הייעוד. לטענתם, “התב”ע הנוכחית של הקניון אינה מאפשרת שימוש בשטח הקניון לצורך משרדים, ובכך שהעירייה התירה לרוכשים החדשים לבצע את הפעולות הללו ביצעה העירייה עוולה מסחרית ורשלנית כלפיהם”.

מקניון ארנה נמסר: "מאז רכישת המתחם אנו פועלים רבות להשבחתו לטובת השוכרים, המבקרים וסביבתו דוגמת הקמת פופ־אפ פארק מקורה וחדשני, אירוח של תערוכות בינלאומיות נחשקות ועוד שלל פעילויות שיווקיות. מדובר בטענות קנטרניות של מס’ מצומצם של שוכרים הנובעות מרצונם להתחמק מדמי שכירות ומחוזים קיימים".

מעיריית הרצליה לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות