אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט פאינה קירשנבאום: "נתחים מתקציב המדינה חולקו בתמורה לשוחד" צילום: אוראל כהן

משפט פאינה קירשנבאום: "נתחים מתקציב המדינה חולקו בתמורה לשוחד"

בנאום הפתיחה במשפט פרשת השוחד של סגנית שר הפנים לשעבר מ"ישראל ביתנו", אמר התובע אבן חן כי "כתב האישום אומר דברים שכמעט ולא הובאו בביהמ"ש בתיקי שוחד"

05.02.2018, 11:00 | תומר גנון
"כתב האישום אומר דברים שכמותם כמעט ולא הובאו בפני בית משפט בישראל בתיקי שוחד: נתחים מתקציב המדינה עצמו, חולקו כתמורה לשוחד. לא על ידי לבלר, לא על ידי פקיד, לא על ידי עוזר – אלא על ידי המחוקקת עצמה". כך אמר היום (ב') ד"ר מאור אבן חן, התובע בפרשת השוחד שניתן לסגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, במסגרת נאום הפתיחה במשפטה.

קראו עוד בכלכליסט

פאינה קירשנבאום בביהמ"ש הבוקר. "פעלה באופן שיטתי ומתוחכם", צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום בביהמ"ש הבוקר. "פעלה באופן שיטתי ומתוחכם" | צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום בביהמ"ש הבוקר. "פעלה באופן שיטתי ומתוחכם", צילום: אוראל כהן

הממונה על התקציבים גרדוס: "לא חשבתי שמשהו לא בסדר"

 

10:43- העד הראשון הוא סגן הממונה על התקציבים כיום יוגב גרדוס, שבתקופה הרלוונטית לכתב האישום היה הרפרנט שטיפל בענייני הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. עדותו נגעה בין היתר לאישום לפיו קירשנבאום הורתה להעביר מיליון שקל למכון וינגייט מהכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו, כאשר בהמשך התברר שמקורבה רמי כהן ואישתו גזרו בעקיפין קופון של כ-100 אלף שקל מהסכום.

השופט ירון לוי שנחשף להליך אישור העברת הכספים הופתע לגלות שהכסף ששוחרר לוינגייט מהאוצר לא היה למטרה שהופיעה בהסכמים הקואליציוניים. לפי עדותו של גרדוס, גם אם מפלגה מבקשת לשחרר כסף לנושא שאינו בהסכם - היא יכולה לעשות זאת. "אנחנו קוראים לזה כסף גמיש" הוא העיד. "בגלל זה בהסכמים הקואליציוניים כותבים את המילה בעיקר", הוסיף.

סנגורה של קירשנבאום, עו"ד גיורא אדרת, שאל את גרדוס האם חשב במהלך אישור העברת הכספים שנעשה משהו לא תקין. "לא חשבתי שמשהו לא בסדר. הכסף שוחרר לפי הנהלים שלנו. צריך להבין שזה לא כסף של המפלגה. היא לא יכולה לעשות עם זה מה שהיא רוצה. היא יכולה להשתמש לזה לדברים שהם במסגרת תקציב המדינה".

 

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר. לפי האישום גזר בעקיפין קופון של 100 אלף שקל, צילום: אוראל כהן רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר. לפי האישום גזר בעקיפין קופון של 100 אלף שקל | צילום: אוראל כהן רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר. לפי האישום גזר בעקיפין קופון של 100 אלף שקל, צילום: אוראל כהן

 

9:37 - "הנאשמים קירשנבאום וגודובסקי (מנהל אגף הארגון בישראל ביתנו, ת.ג) קיבלו נתחי תקציב לשליטתם על פי ההסכמים הקואליציונים ובאישור הכנסת", אמר התובע. "הם לא מואשמים כאן בגלל ההתייחסות המזלזלת שלהם לאחריות הכבדה שנמסרה בידם. הם לא מואשמים כאן בגלל רשלנות במילוי חובתם, או בגלל הפעלת שיקולים זרים, או הפרת כללים. הם מואשמים כאן בכך שעשו את תקציב המדינה קרדום לחפור בו – בגלל שאצלם הקצאת תקציב הושפעה משוחד, שנלקח מגורמים שונים, המשוועים לינוק מתקציב המדינה".

"קירשנבאום הייתה דמות חשובה עבור כל גוף ציבורי, או ארגון חברתי באשר הוא. גופים וארגונים רבים חיזרו לפתחה. זאת, כמובן, בשל קשריה הפוליטיים, מהלכיה בקרב משרדי הממשלה, והיכולת שלה לתרגם את מעמדה הציבורי להשפעה על מוסדות לאומיים ועל בעלי ממון. וכמובן בשל אחריותה על הכספים הקואליציוניים שהיו בשליטת מפלגת ישראל ביתנו.

"למעשה, קירשנבאום, בין היתר באמצעות גודובסקי, שלטה על ברז של תקציבים, וניתבה אותם על פי החלטותיה. נותני השוחד השונים שיעידו כאן בבית המשפט הבינו זאת; הם ביקשו ליהנות מקרבתה של קירשנבאום, ומקרבתו של גודובסקי שהיה כיד ימינה. החל משנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בפרשה בחודש דצמבר 2014, פעלה קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים גם מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. השניים פעלו במשותף וכל אחד בנפרד כדי לקחת טובות הנאה פסולות עבורם, או עבור בני משפחתם. עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים. טובות הנאה שנלקחו בגין התקציבים אותם העבירו, או הבטיחו להעביר לגורמים שונים".

התיק מנוהל ע"י עוה"ד ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, נטלי קוקוי ומשה עקירב מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות