אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי עשור ו־56 מיליון שקל – רביב צולר פורש מביטוח ישיר צילום: עמית שעל

אחרי עשור ו־56 מיליון שקל – רביב צולר פורש מביטוח ישיר

מנכ"ל חברת ביטוח ישיר, שחתום על העלייה בשווייה בשנים האחרונות וזינוק של כמעט פי 4 בהכנסותיה מפרמיות, מצהיר שהוא "מחפש עוד קדנציה". לדבריו, "אין שום דבר על הפרק, ואני לא יודע אם אשאר בביטוח". המועמד להחליפו: מנכ"ל מימון ישיר ערן וולף

05.02.2018, 12:54 | רחלי בינדמן

איי.די.איי ביטוח מקבוצת ביטוח ישירשל משפחת שנידמן, הודיעה לפני שעה קלה (ב') כי רביב צולר, המנכ"ל ב-10 השנים האחרונות, ביקש לסיים את תפקידו. צולר יישאר בתפקיד עוד כמה חודשים וכבר מונתה ועדת איתור במטרה למצוא לו מחליף. מציאת מחליף ראוי תהיה אתגר עבור בעלי השליטה, משפחת שנידמן, בהינתן תקרת שכר הבכירים בגופים הפיננסיים, שעומדת על עלות שנתית של 2.5 מיליון שקל. מי שעשוי להתמודד על התפקיד הוא ערן וולף, מנכ"ל זרוע האשראי החוץ־בנקאי בקבוצה, מימון ישיר.

קראו עוד בכלכליסט

צולר העדיף שלא להתייחס לשאלה אם ההחלטה לעזוב מגיעה על רקע מגבלת השכר, אך לדבריו הוא לא פוסל מינוי לתפקיד ניהולי נוסף בענף. בראיון ל"כלכליסט" אמר צולר כי "אין שום דבר על הפרק, אבל אני יכול להגיד שבגיל ולנוכח הניסיון שלי אני מרגיש שאני בשיא שלי כמנהל והיכולות שלי כמנכ"ל. איך, איפה, אני עוד לא יודע. אני רק בן 53. הסיכום שלי עם הדירקטוריון שלי זה שחשוב לי שהמעבר יהיה מסודר וטוב. נתתי כמה זמן שצריך בשביל ההחלפה. מהצד השני, אחפש את הדבר הבא".

רביב צולר, מנכ"ל ביטוח ישיר. פורש, צילום: דן לב רביב צולר, מנכ"ל ביטוח ישיר. פורש | צילום: דן לב רביב צולר, מנכ"ל ביטוח ישיר. פורש, צילום: דן לב

עם זאת, צולר הביע ספקנות לגבי הישארותו בענף. "לא יודע אם אשאר בביטוח", אומר המנכ"ל הוותיק. "אני קצת פחות מאמין, אבל אין לי מושג. מעניין אותי אתגר משמעותי בניהול כפי שהיה כשהקמתי את נס (צולר היה המנכ"ל הראשון של נס טכנולוגיות, שנוצרה מאיחוד של כמה חברות ב־1999 - ר"ב) וכפי שהגעתי לשנות את פני הביטוח הישיר".

צולר אמר כי הוא "מחפש עוד קדנציה של ניהול" והודה כי קיבל לא פעם הצעות לנהל חברות ביטוח מתחרות, ובכלל זה חברות ביטוח מסורתיות וכי הוא לא פוסל הצעות כאלה. אחד התפקידים שהתפנו באחרונה בענף הוא מנכ"ל חברת מגדל, כאשר שלמה אליהו, בעל השליטה, מחפש בימים אלה מחליף לבנו עופר אליהו לתפקיד. אלא שכאמור לא בטוח שצולר ירצה לקחת תפקיד כזה, שיגביל את עלות שכרו.

עלות השכר הגבוהה בענף

בשנה האחרונה פינו שלושה מנכ"לים בענף את כיסאותיהם וצולר הוא האחרון שבהם. לפני חודש נודע כי עופר אליהו, מנכ"ל מגדל, יסיים את תפקידו בקרוב, וביולי אשתקד סיים את תפקידו מנכ"ל מנורה בשבע השנים האחרונות, מוטי רוזן, והוחלף על ידי יהודה בן אסאייג. לעומתם, מנכ"ל הראל מישל סיבוני ומנכ"ל הפניקס אייל לפידות מכהנים בתפקידם כבר שמונה ותשע שנים בהתאמה.

בעשור שבו הוא מועסק בקבוצה גרף צולר שכר בעלות מצטברת של 56 מיליון שקל. ב־2012 נהנה צולר מעלות השכר הגבוהה בענף – 11.6 מיליון שקל. מרבית הסכום נבעה ממענק של 7.5 מיליון שקל שקיבל לאחר שהביא את קרן באטרי להשקעה של 120 מיליון שקל בחברה תמורת 17% ממניותיה.

בין 2012 ל־2015 הוא הוביל את טבלאות השכר בענף הפיננסים, אך החל מ־2015 הטיל על עצמו צולר מגבלת שכר של 3.5 מיליון שקל בשנה, ברקע הביקורת הציבורית הנוקבת על שכר הבכירים. לאחר מכן נכנס לתוקף החוק שהגביל את השכר בענף כולו.

ההכנסות מפרמיות זינקו

כשצולר נכנס לחברה ההכנסות של איי.די.איי מפרמיות היו 600 מיליון שקל בשנה, וכיום הם זינקו ל־2 מיליארד שקל בשנה, כך שהיא נחשבת לחברת הביטוח הרווחית ביותר במונחי תשואה על ההון. מאז נהפכה ציבורית באוגוסט 2013, היא חילקה לבעלי המניות דיבידנדים בהיקף של 650 מיליון שקל. היא מתמחה בעיקר בביטוח כללי, אך גם בביטוח חיים ובריאות.

איי.די.איי הצליחה לפתוח חזית מול סוכני הביטוח בגלל פרסומות היתוליות שבהן כיכבה שני כהן כמזכירתו של סוכן הביטוח "שוקה". לשכת סוכני הביטוח תבעה את ביטוח ישיר – ובית המשפט חייב אותה להסיר את הפרסומות, אלא שההחלטה התהפכה בבג"ץ. "יש לי הערכה גדולה לסוכני הביטוח והמאבק מולנו היה מיותר וגרר הוצאות משפטיות מיותרות", אומר צולר. "התוצאה היתה ברורה לנו".

צולר לא חסך ביקורת גם מהרגולציה. לדבריו, "הרגולציה תמיד צעד אחד אחרי ההתפתחויות הצרכניות. היא בדרך כלל עוזרת לביטוח ישיר כי היא מחפשת איך לעשות טוב לצרכן וליצור שקיפות ואמינות, ודברים כאלה עוזרים לביטוח ישיר".

צולר התייחס גם לתחרות בענף הביטוח ואמר אתמול שבעוד בענפי הרכב, הדירה והרכוש יש תחרות, בתחום הבריאות אין תחרות מספיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות