אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרד לביטחון פנים מעכב את הרפורמה שתאפשר למגדלים מקומיים לייצא קנאביס צילום: עומר מסינגר, שאטרסטוק

המשרד לביטחון פנים מעכב את הרפורמה שתאפשר למגדלים מקומיים לייצא קנאביס

משרדי הבריאות והאוצר מעוניינים לקדם את הרפורמה. לפיהם, יש בשוק זה פוטנציאל רווחים של עד 4 מיליארד שקל בשנה. במשרד לביטחון פנים חוששים שהקנאביס יזלוג מחוץ לשימוש הרפואי

05.02.2018, 13:07 | ספי קרופסקי
רפורמה שתאפשר למגדלים מקומיים לייצא קנאביס רפואי לחו"ל מתעכבת לאור אי הסכמות בין משרדי ממשלה בעניין. הנושא נמצא כעת בדיונים בין משרדי הבריאות, האוצר וביטחון הפנים, כשהשניים הראשונים מעוניינים לקדם את הרפורמה – אך נתקלים בהתנגדות מצד המשרד לביטחון פנים שבו חוששים כי המוצר יזלוג מחוץ למעגל המשתמשים הרפואיים.

מדובר בעיכוב יישום מסקנותיה של ועדה בין-משרדית לבריאות ולאוצר שסיימה את עבודתה באוגוסט אשתקד. הוועדה, שבראשה עמדו מנכ"לי המשרדים שי באב"ד ומשה בר סימן טוב, המליצה להתחיל בהליך רגולטורי שיאפשר ייצוא קנאביס רפואי לחו"ל. מדובר בשוק המגלגל לא מעט כסף ולפי הערכות הוועדה יש בו פוטנציאל רווחים של כ-1-4 מיליארד שקל בשנה ואף יותר. כך או אחרת, צפויים להיערך בקרוב דיונים נוספים בנושא בהשתתפות משרדי הממשלה הרלוונטיים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי מסקנות הוועדה, תתיר המדינה ייצוא של קנאביס בהתאם לשלוש מגבלות – 1. הייצוא ייעשה דרך משרד הבריאות ותוך פיקוח הדוק של המדינה; 2. הייצוא יאושר רק למדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי ושהתירו יבוא מישראל; 3. הייצוא יאושר רק למגדלים שקיבלו רישיון גידול וייצוא ממשרד הבריאות.

חממת קנאביס. פוטנציאל צמיחה משמעותי, צילום: חוות שיח חממת קנאביס. פוטנציאל צמיחה משמעותי | צילום: חוות שיח חממת קנאביס. פוטנציאל צמיחה משמעותי, צילום: חוות שיח

יצוא הקנאביס לפי המלצות הוועדה יתאפשר על שלל מוצריו השונים – מוצרי עישון, טבליות שמנים ועוד. בנוסף, הוחלט על הקמת צוות משותף של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה וכן משרדי הבריאות, האוצר והחקלאות שיפעלו למתג ולשווק את הקנאביס הרפואי ומוצריו מישראל.

רפורמת יצוא הקנאביס הרפואי היא למעשה רכיב אחד מתוך תוכנית כוללת להסדרת שוק הקנאביס בישראל, שבמסגרתו גם יימכרו מוצריו תחת רישיון בבתי מרקחת בישראל. במשרד האוצר העריכו כי מדובר בתחום בעל פוטנציאל צמיחה משמעותי. מחיר הקנאביס הרפואי בעולם עומד על כ-10 דולר לגרם והיקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי נמצא בנסיקה. כך למשל בשנת 2000 הייצור הכולל בעולם עמד על 1.3 טון בשנה וב-2014 הוא צמח ל-57.3 טון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
הפתרון הוא שינוי החוק ששם תווית פלילית על צרכני קנאביס , והסדרה עם כל הכבוד אי אפשר לאשר ייצוא
של קנאביס על שלל מוצריו ולהמשיך להחזיק את אזרחי מדינת ישראל בני ערובה של המדינה. אם מחליטים שזה תרופה אז מתייחסים לקנאביס כעל תרופה. צריכת תרופה לא יכולה להיות עבירה פלילית. זה טמטום! המאבק הזה הוא מאבק גדול שכולל בתוכו את העולם הכלכלי, רפואי, חקלאי ועוד. ועדיין הבעיה נשארת הגישה של המדינה כלפי צרכני הקנאביס. אם היזמים רוצים לעשות משהו טוב, הם צריכים להתחיל להפעיל לחץ על חברי הכנסת ולדחוף ללחץ ציבורי חזק ולגייס את דעת הקהל. המאבק על הקנאביס הוא מאבק אדיר מימדים שקורה בכל העולם, ומתאפשר קודם כל בגלל רשת האינטרנט והיום כבר גם אמצעי תקשורת אחרים כבר שותפים. חברים, האינטרסים הישנים מתמוססים והמהפכה הירוקה מגיעה. והפעם לא יצליחו להשתיק את הקול של העם שלנו:))))))))))))))))))))))))))))))))) אז קדימה תצטרפו למאבק
אזרח  |  06.02.18
12.
מחכה את אמריקה.....מדוע לא במדיניות הקנאביס
במדיניות חוץ נמצא "ביבי" מקשקש בזנב על כול תפנית והגיה של טרמפ מדוע לא מחכה מדיניות החופש בלמעלה מעשר מדינות בארה"ב בהן חופש פעילות ובעיקר תחילת תעשית תרופות. איך אנו החקלאים חיים כווסלים ממול אטימתו של העריץ ארדן המשפיע על בהירותו של נתניהו.
לוין  |  06.02.18
11.
ישר תאבי המבצע והמסוממים מתנפחים על ארדן
"צריך לקשור קודם את הסוס לעגלה" צריך להערך למסקנות הוועדה שתתיר למדינה ייצוא של קנאביס בהתאם לשלוש מגבלות – 1. הייצוא ייעשה דרך משרד הבריאות ותוך פיקוח הדוק של המדינה; 2. הייצוא יאושר רק למדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי ושהתירו יבוא מישראל; 3. הייצוא יאושר רק למגדלים שקיבלו רישיון גידול וייצוא ממשרד הבריאות.
מרק  |  06.02.18
10.
המשרד לביטחון פנים מעכב את הרפורמה שתאפשר למגדלים מקומיים לייצא קנאביס
מדהים, למען בצע כסף הכול כשר! אנשי תקשורת, האוצר ומשרד הבריאות חברו להם למטרה לעודד שימוש סמים, אין ספק שהשימוש יזלוג לכלל החברה! אנו גם נהווה "אור לגויים" נשווק לרחבי העולם נשק וסמים לתפארת עם הבחירה ומדינת ישראל, האומנם?
אזרח מודרג  |  05.02.18
לכל התגובות