אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: הגירעון הענק של הבית היהודי "מסכן את קיומה" צילום: אלכס קולומויסקי

מבקר המדינה: הגירעון הענק של הבית היהודי "מסכן את קיומה"

הגירעון של הסיעה עמד בסוף 2016 על 28 מיליון שקל, כמעט פי 5 מהסיעה עם הגירעון השני הגדול ביותר - הליכוד. המבקר קבע שדו"ח ניהול החשבונות של הבית היהודי שלילי וקנס אותה ב-180 אלף שקל

05.02.2018, 16:00 | שחר אילן

הגירעון של סיעת הבית היהודי בסך 28 מיליון שקל "עלול לסכן את המשך קיומה כעסק חי". כך קובע רואה החשבון של הסיעה בחוות דעת שצורפה לדו"ח הכספי של הסיעה שהוגש למבקר המדינה. המבקר חושף את העובדה שהגירעון של הבית היהודי בסוף 2016 עומד על 28 מיליון שקל, קרוב לפי 5 מהסיעה עם הגירעון השני בגודלו הליכוד עם 6 מיליון שקל - ופי שמונה מהמפלגה עם הגירעון השלישי בגודלו ישראל ביתנו – 3.5 מיליון שקל.

יצוין שהפער הרבה יותר גדול אם מחשבים גירעון לח"כ. בעוד הגירעון לח"כ בליכוד עומד על 200 אלף שקלים בלבד, הגירעון של הבית היהודי עומד על 3.5 מיליון כלומר פי 17. מתברר שכאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע ש"המצביעים הערבים נוהרים בכמויות אדירות לקלפי" הוא לא רק "שתה" לבית היהודי את המנדטים אלא גם את התקציבים שמתקבלים בזכותם.

מימין: איילת שקד שרת המשפטים ונפתלי בנט שר החינוך. הבית היהודי, צילום" אי פי איי מימין: איילת שקד שרת המשפטים ונפתלי בנט שר החינוך. הבית היהודי | צילום" אי פי איי מימין: איילת שקד שרת המשפטים ונפתלי בנט שר החינוך. הבית היהודי, צילום" אי פי איי

מבקר המדינה יוסף שפירא קבע שדו"ח ניהול החשבונות של הבית היהודי שלילי וקנס אותה ב-180 אלף שקל. זאת, משום שניהלה את חשבונותיה שלא לפי הנחיות מבקר המדינה. המבקר הסתפק בקנס נמוך מאוד בגלל מצבה הכספי הקשה של הבית היהודי. הליכוד למשל קיבל קנס של 350 אלף שקל על קיום אירועי הליכודיאדה. המבקר מפרסם היום את הדו"ח על החשבונות של שלוש סיעות שהגישו את הדו"חות שלהן באיחור.

הליקוי הבולט ביותר בחשבונות של הבית היהודי עוסק בכך שהפסיקה לפרוע הלוואה שלקחה בבנק. בסוף 2014 עבר תיקון לחוק מימון מפלגות שאסר על סיעה לקבל הלוואה מבנק. זאת כדי לנתק את התלות של הסיעות בבנקים. נקבע כי כתנאי לקבלת הלוואה מאוצר המדינה, נדרשת סיעה להציג בפני יו"ר הכנסת הסדרי פירעון של חובות ישנים לבנקים.

בהתאם לתיקון החוק, סיעת הבית היהודי קיבלה הלוואה של 8 מיליון שקלים מאוצר המדינה לאחר שהציגה תכנית לפירעון חוב ישן לבנקים בסך 3 מיליון שקלים עד סוף 2018. אלא שהמבקר גילה שהבית היהודי לקחה את ההלוואה מהמדינה ולאחר מכן הפסיקה לשלם לבנק את החזרי החוב ב-2016. זאת, מבלי שהיא מסרה על כך הודעה ליו"ר הכנסת. "בכך פעלה הסיעה בניגוד לכוונת התיקון לחוק". עוד הוא קובע ש"השכל הישר וההגינות מחייבים סיעה להודיע ליו"ר הכנסת על כל שינוי בתוכנית שהוצגה לפניו". יצוין שזו התבטאות עדינה ומתחשבת למה שמעורר חשד של תרגיל מתוכנן מראש.

המבקר אישר את החשבונות של סיעות רעם-תעל וחדש שהן חלק מהרשימה הערבית המשותפת. כזכור הסיעה השלישית ברשימה המשותפת בלד נתונה בחקירה פלילית בשל חשיפות המבקר לפני שנה וחצי על מאות חוזים שכירות פיקטיביים שערכה. הדו"ח על בלד צפוי רק בחודש הבא.

מהבית היהודי נמסר: "מפלגת הבית היהודי תלמד את הדו"ח לעומק ותיישם את מסקנותיו". לטענת הסיעה, "חשוב לציין כי מזה מספר שנים שהמפלגה נמצאת בתהליך ייצוב מבחינה כלכלית, לאור חובות שנוצרו משך שנים רבות לפני 2013". עוד אמרו שם ש"גם במשרד המבקר מבינים שנעשתה כברת דרך ואנחנו ממשיכים לפעול במרץ בנושאים השונים".

במשרד רואי החשבון של הבית היהודי חגי גולדברג אמרו ל"כלכליסט": "גירעון גדול כל כך מחייב לכתוב הערת עסק חי אך יש גם נסיבות מקלות". בין היתר, "לסיעה יש תוכנית לצמצום הגרעון. הוא צומצם ב-4 מיליון שקל ב-2016 וברור שיצומצם בסכום לא מבוטל גם ב-2017". עוד ציינו שם "יש המון נכסים למימוש שחלק כבר מומשו". עם זאת הודו שכשיש מערכת בחירות "זה לא עושה למפלגה טוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות