אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הבור של דורי בניה: עמוס לוזון יצטרך להתמודד עם הליך מנהלי של רשות ני"ע צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

פרשת הבור של דורי בניה: עמוס לוזון יצטרך להתמודד עם הליך מנהלי של רשות ני"ע

הרשות פתחה בהליך מנהלי נגד קבוצת לוזון בנוגע למחדל משנת 2014, אז דיווחה דורי בניה על טעויות בהיקף של 441 מיליון שקל באומדני עלות של פרויקטים; לא ברור מה גובה הקנס שתספוג החברה ועל מי הוא יחול

05.02.2018, 15:10 | אורן פרוינד

רשות ני"ע פתחה באופן פורמלי בהליך מנהלי נגד קבוצת עמוס לוזון בנוגע לפרשת הסטיות באומדנים שנעשתה עוד בחברת הבנייה "דורי בניה" בשנת 2014, בתקופה שבה עמוס לוזון טרם היה בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

הבדיקה הלא פורמלית של הרשות נגד בכירי החברה פורסמה לראשונה בכלכליסט לפני שנתיים. רשות ני"ע מבצעת הליך מנהלי כשהטענות שלה הן הכללת פרט מטעה בדיווחים. עדיין לא ברור מה גובה הקנס שתספוג החברה ועל מי הוא יחול.

עמוס לוזון, צילום: דנה קופל עמוס לוזון | צילום: דנה קופל עמוס לוזון, צילום: דנה קופל

הרשות לא הסתפקה בדו"ח הפושר שהציג הבודק החיצוני מיכאל ארד במרץ 2015, שבו נמנע ממסקנות אישיות והתרכז בעיקר בבקרה חשבונאית. בעקבות הדו"ח הפושר פתחה הרשות באפריל 2015 בהליך בירור מינהלי שלא ברור אם יגיע לכדי הליך פלילי נגד בכירים בחברה.

המחדל התגלה בסוף 2014, כאשר דורי בניה דיווחה שמצאה טעויות בהיקף של 441 מיליון שקל באומדני עלויות של פרויקטים שלה. בכך למעשה היא הודתה כי במשך שנה וחצי היא דיווחה למשקיעים על רווחים שגויים של 441 מיליון שקל, שהם פי 3.1 מכלל הרווחים שלה במהלך שבע השנים האחרונות. כתוצאה מכך נאלצה דורי בניה לבצע צעד מביש של תיקון לאחור (restatement) בדו"חות הכספיים עד הרבעון הרביעי של 2012.

מי שחשף את הפרשה היה המנכ"ל אסף מור שהגיע לחברה ביולי 2014. מור אף ישב בעבר על כיסא המנכ"ל של דורי בניה, בשנים 2008–2011, ועזב אותה לטובת קריירה עצמאית — ייעוץ לחברת הביטוח הראל ולחברת הנדל"ן תדהר. ייאמר לזכותו כי כלל הטעויות באומדני החברה נעשו בתקופות שבהן מור היה מחוץ לה, אולם מידת מעורבותו בטעויות אינה ברורה.

במרבית תקופת הדיווחים הכוזבים כיהן כמנכ"ל דורי בניה אריאל וילנסקי, מנהל הפעילות של החברה־האם קבוצת א.דורי בסלובקיה. לתפקיד מנכ"ל דורי בניה הוא קודם בחודש מרץ 2013.

בתקופת כהונתו כמנכ"ל פספס וילנסקי באופן בלתי נתפס סטיות עצומות בהיקף 363 מיליון שקל באומדני העלויות של הפרויקטים שלו. כך, למשל, בשנת 2013 רשמה דורי בניה תחת ניהולו רווח נקי של 17.4 מיליון שקל בעוד בפועל היה עליה לדווח על הפסד של 166 מיליון שקל.

את עיקר האשמה במחדל אומדני העלויות הפנו בגזית גלוב כלפי רונן אשכנזי, מנכ"ל גזית ישראל, לשעבר החברה האם (85%) של קבוצת דורי, וחבר ילדות של דורי סגל, שהיה זה שדחף את גזית גלוב לבצע את עסקת הרכישה של דורי בניה מידי אורי דורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות