אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקד: "עודף החקיקה בכנסת הוא אחד הגורמים למספר התיקים הגדול בבתי המשפט" צילום: אוראל כהן

שקד: "עודף החקיקה בכנסת הוא אחד הגורמים למספר התיקים הגדול בבתי המשפט"

לדברי שרת המשפטים, "יש 3 מיליון בקשות ביניים לבתי המשפט והדרך למנוע זאת היא בהטלת הוצאות, בטח על תביעות הסרק הרבות". שקד אומרת כי סיבה נוספת למספר התביעות הגדול היא מספר עורכי הדין הגדול בישראל

05.02.2018, 17:26 | שחר אילן

"מדינת ישראל תובעת את עצמה לדעת. שופטים צריכים להילחם בכך באמצעות פסיקת הוצאות גבוהות", כך אמרה היום (ב') שרת המשפטים איילת שקד בוועדת הכספים.

לדבריה, "יש 3 מיליון בקשות ביניים לבתי המשפט. הדרך למנוע זאת היא בהטלת הוצאות. שופטים צריכים לפסוק הרבה יותר הוצאות, בטח על תביעות סרק. יש יותר מדי תביעות סרק, בין היתר כיוון שישראל היא שיאנית העולם במספר עורכי הדין לנפש. באוסטריה, עם אותו גודל אוכלוסייה, יש עשירית עורכי הדין ממה שיש בישראל".

שקד טענה שגם עודף החקיקה בכנסת הוא אחד הגורמים למספר התיקים הגדולה בבתי המשפט.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

ועדת הכספים קיימה היום דיון ראשון בתקציב 2019 שעסק בתקציב משרד המשפטים. חברי הוועדה קראו לשרה שקד ולהנהלת בתי המשפט, "לפעול לקצר הליכים בבתי המשפט". שקד השיבה, כי לאחר שנכנסה לתפקידה דרשה להעביר לה ולנשיאת בית המשפט העליון דיווח שמי על אורך הזמן שלוקח לשופטים לכתוב פסקי הדין ועל תיקים שפסקי הדין בהם מתעכבים מעבר לחצי שנה. לדבריה, מאז שנודע על הדו"ח, פרקי הזמן התקצרו וכיום כמעט שאין פסקי דין שניתנים מעבר לחצי שנה.

מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר, אמר כי 700 שופטים מתמודדים עם 850 אלף תיקים בשנה, "מספר חסר תקדים ברמה העולמית". לדבריו, "בפינלנד שופט עוסק ב-4-3 תיקים בשבוע, בעוד שבישראל 10-8 תיקים ביום! רק בבתי הדין לעבודה יש כ-60 אלף תיקים מדי שנה. יש המון תיקים שלא היו צריכים להיות בכלל. רק היום דווח לי על פסק דין שניתן על 174 שקל, בתיק בין שתי חברות ביטוח". לדבריו, "בסך הכל אנחנו מדברים על 850 אלף תיקים בשנה ועוד 3 מיליון בקשות למערכת מצד אזרחים, עורכי דין, חברות וכד'. עם כל זה מתמודדים בסך הכל 700 שופטים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) קרא לשקד ולראשי המערכות השונות במשרד המשפטים "להקשות על חברות ביטוח שאצלן הפנייה לבתי המשפט על מנת לעכב תהליכים היא שיטה. יש להשית עליהן הוצאות משפט גבוהות יותר ולא לקבל כל תיק וכל בקשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות