אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענקית המסחר הסינית JD.com תתחרה באמזון באירופה וארה"ב צילום: איי אף פי

ענקית המסחר הסינית JD.com תתחרה באמזון באירופה וארה"ב

הקמעונאית המקוונת תפתח בקיימברידג' את מרכז המחקר האירופי הראשון שלה עם התמקדות בבינה מלאכותית וביג־דאטה. היתרון של JD על פני המתחרה הסינית עליבאבא והיריבה האמריקאית אמזון: הרשת הלוגיסטית שלה נמצאת בבעלותה

06.02.2018, 09:13 | יואן יאנג, פייננשל טיימס

ענקית המסחר המקוונת JD.com נערכת לתחרות מול אמזון באירופה החל מ־2019 ושואפת להתבסס ברחבי היבשת "בתוך כמה שנים" — כך על פי מייסד ומנכ"ל החברה הסינית ריצ'רד ליו, שאמר את הדברים ל"פייננשל טיימס".

קראו עוד בכלכליסט

על פי ליו, החברה תשיק את פלטפורמת הסחר המקוונת ושירותי המשלוחים שלה בשלב ראשון בצרפת, ולאחר מכן בבריטניה ובגרמניה. JD תשקיע מיליארד דולר לפחות במהלך שנתיים על מנת להקים רשת לוגיסטית בצרפת. לשם השוואה, אמזון דיווחה ב־2010 כי תשקיע 15 מיליארד דולר באירופה בשש שנים. באחרונה הודיעה JD על תוכניתה להיכנס לארה"ב במחצית השנייה של השנה. ליו אמר כי השאיפה היא שמחצית מרווחי החברה יגיעו מחוץ לסין בתוך עשור, אף כי חלק הארי של מכירות המוצרים יישאר בסין. מדבריו השתמע כי החברה תתרחב בעולם מעבר לפעילותה בתחום הסחר המקוון.

מכוניות משלוחים אוטונומיות של JD, בטיאנג מכוניות משלוחים אוטונומיות של JD, בטיאנג'ין. תתרחב לצרפת, גרמניה ובריטניה | צילום: איי אף פי מכוניות משלוחים אוטונומיות של JD, בטיאנג

בכוונת JD להשיק את מרכז המחקר האירופי הראשון שלה בקיימברידג', בריטניה, במחצית הראשונה של 2019. המרכז, השני שלה מחוץ לסין, יתמקד בבינה מלאכותית ובביג־דאטה. "הכשרונות והחינוך בבריטניה הם ברמה בינלאומית", אמר ליו, בהוסיפו כי עלות העסקתם של מומחי בינה מלאכותית היא כעת נמוכה יותר באירופה מאשר בארה"ב ואפילו בסין.

אחרי שנועד עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי במהלך ביקורה בסין בחודש שעבר, ליו חתם על מזכר הבנות למכירת מוצרים בריטיים בסין בהיקף של 2 מיליארד ליש"ט, בעיקר מזון ומשקאות, בשלוש השנים הבאות. לדבריו, המכירות של מוצרים בריטיים ב־JD יזנקו מכ־4 מיליארד ליש"ט בשנה שעברה ליותר מ־10 מיליארד ליש"ט בתוך שלוש שנים.

שלא כמו היריבה הסינית עליבאבא וענקית המסחר האמריקאית אמזון, JD מחזיקה ומנהלת את הרשת הלוגיסטית שלה. לדבריה, זה מה שמאפשר לה לספק משלוחים במהירות. לרשות החברה עומד צבא של שליחים, בעיקר מהגרי עבודה מהכפרים של סין, המסוגלים להביא ליעדה קופסת דגנים בתוך 24 שעות, עבור פחות מדולר.

"היעילות שלנו נזקפת בעיקר לזכות טכנולוגיית ניהול הלוגיסטיקה שלנו", אמר ליו. "הקמנו את מערך הלוגיסטיקה שלנו למטרת מסחר מקוון מהיום הראשון". לדבריו, חברות שילוח כמו DHL ביססו את המערכות שלהן על טכנולוגיה בת עשרות שנים. "מאוד קשה לשדרג את המערכות בן לילה", הסביר. עם זאת, באירופה שוקלת החברה לגייס שותפים מקומיים לשלב הסופי של המשלוח, אף כי היא תחזיק בבעלותה רשת של מחסנים.

JD מתכננת גם לפתוח משרדים בלונדון באפריל על מנת להרחיב את שותפויותיה המקומיות בבריטניה, והקימה משרדים בפריז כדי להתבסס בצרפת. כן מתכננת החברה להקים מרכז רכש בצרפת שיטפל ביצוא של מוצרים אירופיים לסין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות