אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
40% משוק משקאות האנרגיה תחת חקירה צילום: עמית שעל

40% משוק משקאות האנרגיה תחת חקירה

ענאן שמשום, שנעצר בחשד לזיוף מסמכים של משקאות מיובאים ושוחרר לביתו, חולש על אימפריה של עוגות, ממתקים ואלכוהול

07.02.2018, 08:14 | נורית קדוש

ענאן שמשום, יבואן המשקאות ששוחרר למעצר בית, הוא שם אנונימי אולי למרבית הצרכנים אבל לשמשום יש פעילות ענפה בענף המזון. שמשום פועל בשלוש זירות עיקריות בשוק: יבוא משקאות, ביניהם BLU, יבוא מקביל של קוקה־קולה ואלכוהול; ייצור שמן ועוגות; ויבוא ממתקים והפצתם, בין היתר למגזר הערבי ולרשות הפלסטינית. בנוסף לעסקי המזון, בבעלותו של שמשום גם מיזמי נדל"ן.

מעצרו ביום שני האחרון הפך חקירה סמויה שהתנהלה בשש השנים האחרונות לגלויה. חשד המשטרה הוא ששמשום זייף תעודות של משקאות מיובאים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. לא מדובר בפעם הראשונה ששמו של שמשום עולה לכותרות בהקשר שלילי. במרץ 2013 קנס המשרד להגנת הסביבה את חברת BLU לאחר שלא מחזרה בקבוקים ולא עמדה בחוק הפיקדון. החברה נקנסה, ביחד עם חברות נוספות שלא עמדו בחוק, בכ־20 מיליון שקל.

ענאן שמשום, צילום: ערן יופי כהן ענאן שמשום | צילום: ערן יופי כהן ענאן שמשום, צילום: ערן יופי כהן

הערכות בשוק המשקאות כי החקירה הנוכחית עסקה באירועים שקדמו לרפורמה בשוק האלכוהול שנכנסה לתוקף בקיץ 2013. במסגרת הרפורמה נקבע כי משקאות חריפים ימוסו לפי שיעור האלכוהול שלהם, כך שעל צריכת משקאות בעלי שיעור גבוה של אלכוהול ישולם יותר מס, בניגוד לגביית מס בהתאם למחיר המוצר כפי שהיה נהוג עד אז. הערכות הן כי בטרם בוצעה הרפורמה, היו בשוק גורמים שהיו מייבאים משקאות מסוימים ומצהירים כי מדובר במוצרים זולים יותר, ומשלמים פחות מס.

שמשום נכנס לתחום המזון בעקבות אביו שהיה סוכן מכירות של עלית. כשהיה בן 16 נפטר האב, והוא לקח לידיו את האחריות על העסק ועל שלושת אחיו הקטנים,

שעובדים עימו עד היום. לשוק משקאות האנרגיה נכנס בתחילה עם מותג XL בתקופה בה שלט בישראל מותג רד בול. באמצעות תמחור נמוך וקשריו בשוק המזון, הצליח שמשום לפני עשור להוביל את המותג לשליטה ב־70% ממכירות השוק. ב־2009 לאחר שאיבד את המותג לטובת חברת סידס, השיק שמשום משקאות אנרגיה בבעלותו תחת מותג BLU, שמיוצר בפולין ומיוצא למדינות רבות. לפי הערכות, שוק משקאות האנרגיה מגלגל כ־400 מיליון שקל בשנה ובלו מחזיק כ־40% מהמכירות.

מרכז עסקיו של שמשום ממוקם באזור התעשייה החדש קדמת הגליל ליד טבריה, בו רכש 36 דונם והקים מפעל שמן ומפעל עוגות בהשקעה של 18 מיליון שקל. בעתיד מתכננת החברה להקים מבשלת בירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות