אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטנקים בדרך לרחובות וושינגטון? טראמפ הורה לפנטגון לתכנן מצעד צבאי גדול צילום: גטי אימג'ס

הטנקים בדרך לרחובות וושינגטון? טראמפ הורה לפנטגון לתכנן מצעד צבאי גדול

לטענת פקידים בבית הלבן נשיא ארה"ב הורה על תכנון מצעד צבאי מפואר "כמו בצרפת", אשר יתקיים מאוחר יותר השנה ויציג את כוחם של הכוחות המזוינים האמריקאים. בכירים בצבא אמרו כי לא ברור כיצד יכוסו ההוצאות המוערכות במיליוני דולרים

07.02.2018, 09:29 | שירות כלכליסט

חזונו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ של חיילים צועדים וטנקים מתגלגלים במורד שדרותיה של וושינגטון הולך והופך למציאות בפנטגון ובבית הלבן - והפקידים שם אומרים שהחלו לתכנן מצעד צבאי מפואר שיתקיים מאוחר יותר השנה ויציג את כוחם של הכוחות המזוינים האמריקאים.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ משתעשע ברעיון כבר זמן מה, אך פגישה שנערכה ב-18 בינואר בין טראמפ וגנרלים בכירים ב"טנק" של הפנטגון - שהוא חדר ששמור במיוחד לפגישות סודיות ביותר - היוותה נקודת מפנה, כך על פי שני פקידים בכירים שלוקחים חלק בתכנון. הם אמרו שרצונו הלא מחייב של טראמפ במצעד צבאי הפך לפתע להוראה נשיאותית, וזאת בשעה שהנשיא מוקף בבכירים כולל שר ההגנה ג'ים מאטיס, ורמטכ"ל הצבא (יו"ר המטכ"ל – כך במקום, רועי) ג'וזף פ. דנפורד ג'וניור.

דונלד טראמפ מצדיע במצעד צבאי (ארכיון), צילום: גטי אימג דונלד טראמפ מצדיע במצעד צבאי (ארכיון) | צילום: גטי אימג'ס דונלד טראמפ מצדיע במצעד צבאי (ארכיון), צילום: גטי אימג

"ההוראות היו: אני רוצה מצעד כמו זה שיש בצרפת", סיפר קצין שלא הזדהה בשמו, "הדרגים הגבוהים ביותר של הצבא עובדים על זה".

מפגני עוצמה צבאית אינם שכיחים בארה"ב – והם גם לא זולים. עלות המשלוח של טנקי אברמס וציוד הייטק לוושינגטון עשויה להגיע למיליוני דולרים, ובכירים בצבא אמרו שלא ברור איך ההוצאות האלה יכוסו.

פקיד בבית הלבן שמעורה בתכנון תיאר את הדיונים בנושא כ"סיעור מוחות" וציין ששום דבר עוד לא סגור. "כרגע אין עוד בשר לתכנית", הוא אמר.

לאחר שהוושינגטון פוסט פרסם את הסיפור לראשונה, מזכירת העיתונות של הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, פרסמה הודעה שמאשרת את התוכנית. "הנשיא טראמפ תומך מאוד במשרתים בצבא האמריקאי המסכנים את חייהם מדי יום כדי לשמור על ארצנו בטוחה", אמרה סנדרס. "הוא ביקש ממשרד ההגנה לבדוק אפשרות לקיים אירוע בו כל אזרחי ארה"ב יוכלו להביע את הערכתם אליהם".

המצעד ביום הבסטיליה, צילום: איי אף פי המצעד ביום הבסטיליה | צילום: איי אף פי המצעד ביום הבסטיליה, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות