אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעת המיליארדים נגד אובר: קלאניק עולה להעיד צילום: בלומברג

תביעת המיליארדים נגד אובר: קלאניק עולה להעיד

מנכ"ל החברה לשעבר סיפר כיצד פגש את אנתוני לוונדובסקי, יוצא גוגל, שהעביר לידי אובר מידע טכני חשאי בתחום הנהיגה האוטונומית. קלאניק הודה שהחל במגעים עם לוונדובסקי בזמן שהועסק בוויימו, כשעוד היתה חטיבה בגוגל

07.02.2018, 10:37 | עומר כביר
אובר ניסתה לגייס לשורותיה את אנתוני לוונדובסקי, המהנדס שפעילותו עומדת במרכז תביעת המיליארדים שהגישה וויימו נגד מפתחת אפליקציית הזמנת הנסיעות, עוד לפני שזה עזב את וויימו כדי להקים את Otto - כך העיד אתמול מייסד ומנכ"ל אובר לשעבר, טראוויס קלאניק.

קראו עוד בכלכליסט

עדותו של קלאניק היתה האירוע המעניין ביותר ביום השני של הדיונים בתביעה בסך 1.9 מיליארד דולר שהגישה וויימו נגד אובר, ושכלל בעיקר עדויות טכניות של מומחים ומהנדסים. במרכז התביעה עומדת טענת וויימו שלפיה לפני שעזב את החברה הוריד לוונדובסקי יותר מ-14 אלף קבצים חשאיים שכללו עיצוב ומידע על המכוניות האוטונומיות שלה, ובפרט על הלידאר שפיתחה. כשאובר רכשה את אוטו ב-680 מיליון דולר, נטען, היא השתמשה במידע מסחרי זה בפיתוח הלידאר שלה. לפי וויימו, אובר זממה עם לוונדובסקי להוריד ולהעביר אליה מידע רגיש זה.

טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר לשעבר, צילום: איי אף פי טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר לשעבר | צילום: איי אף פי טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר לשעבר, צילום: איי אף פי

בעדותו סיפר קלאניק שהחל לנהל מגעים על לוונדובסקי בשעה שזה עדיין עבד בוויימו (כשזו עוד היתה חטיבה בגוגל), ולפני שהקים את Otto. לדבריו, באחד מימי ראשון ב-2015 נפגשו הוא ובכירים נוספים באובר עם לוונדובסקי למה שהוא כינה "Jam Sesh", קיצור של Jam Session – לדבריו פגישה עסקית שדמה למופע ג'אז מאולתר. בפגישה דנו המשתתפים בטכנולוגיית לידאר.

"הוא היה נחוש להקים חברה, ואנחנו היינו מאוד נחושים לשכור אותו", הוא העיד, לפי דיווחים בוול סטריט ג'ורנל ובניו יורק טיימס. "רציתי לשכור את אנתוני והוא רוצה להקים חברה. אז ניסיתי ליצור מצב שהוא ירגיש כאילו הוא הקים חברה ואני ארגיש כאילו שכרתי אותו".

פרקליטה של וויימו, צ'רלס ורהובן, הציג רשימות מפגישה שהתקיימה בדצמבר ב-2015, שכתב ראש תוכנית הרכב האוטונומי של אובר אז, ג'ון בארס, שלפיהן קלאניק היה ממוקד מאוד בלידאר ובקניין רוחני. מייסד אובר טען שהוא לא זוכר שאמר משהו על קניין רוחני. לאורך הסתפק קלניק לרוב בתשובות בנות מילה אחת לשאלות של פרקליט וויימו. הוא הודה, עם זאת, שוויימו היא עדיין השחקן המוביל בתחום המכוניות האוטונומיות: "זו התפיסה הכללית עכשיו".

לפני עדותו של קלניק, פרקליטי אובר התנגדו לכך שוויימו הציגה הודעת SMS שלוונדוסבקי שלח למייסד אובר, ובה קליפ מהסרט וול-סטריט שבו דמותו של גורדון גקו, שמגולם על ידי מייקל דאגלס, אומרת את אחת השורות המפורסמות בהיסטוריה של הקולנוע: "תאוות בצע, בהעדר מילה טובה יותר, היא טובה". בית המשפט לא פסק בנושא.

קלאניק צפוי להמשיך את עדותו היום, ולהישאל בין השאר מה סיפר לדירקטוריון אובר על לוונדובסקי ומה האחרון לקח אתו כשעזב את גוגל/וויימו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות