אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר חוק שיאפשר לרשום דו"חות למי שחוסם בחניה. סיכויי האכיפה - קלושים צילום: עומר הכהן

אושר חוק שיאפשר לרשום דו"חות למי שחוסם בחניה. סיכויי האכיפה - קלושים

הצעת החוק מרחיבה את האיסור לחסום כניסה למגרש חניה גם על שטח פרטי, חניות של בניין משותף ועוד. לאחר שתאושר הצעת החוק יוכל משרד התחבורה לתקן את צו התעבורה ולקבוע את הקנס בגין העבירה

07.02.2018, 13:22 | שחר אילן
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר למשטרה לנקוט פעולות אכיפה נגד רכבים שמפריעים לתנועה בחניונים ציבוריים הנמצאים בבעלות פרטית וחניונים משותפים של בתים פרטיים. הצעת החוק תאפשר אמנם רק להגיש כתבי אישום עניין לא כל כך מעשי כשמדובר בעבירת חניה, אבל לאחר שתעבור ניתן יהיה להפוך אותה לעבירת קנס ולרשום דו"חות. כיוון שהמשטרה מתרכזת באכיפת עבירות מסכנות חיים, גם אז אכיפת האיסור תלויה בכך שרשויות מקומיות יסכימו לקחת על עצמן את האכיפה. ובמילים אחרות – סיכויי האכיפה של החוק נראים קלושים. במהלך הדיונים חשף נציג המשרד לביטחון פנים כי 20% מהפניות למוקד מאה, אחת מכל חמש, עוסקות בחסימת חניה פרטית.

הצעת החוק מאחדת שתי הצעות חוק פרטיות של ח"כ יעקב פרי מיש עתיד ושל ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס. מלכיאלי סיפר כי קיבל פנייה מאזרח שחנה בחניון של רשת סופרמרקטים ורכב אחר חסם אותו. לדבריו, הפונה נאלץ להמתין במשך שעתיים עד שהגיע בעל הרכב החוסם. כאשר הוא התקשר לעירייה או למשטרה אמרו לו שלא ניתן לבצע אכיפה אלא רק לסייע לו לאתר את בעל הרכב. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת אמר כי זה שנחסם והמתין שעות לא ירוויח כלום מזה שהחוסם יקבל דו"ח, וטען שהפתרון הוא לאפשר גרירת הרכב החוסם.

חניה בת"א, צילום:  עומר הכהן חניה בת"א | צילום: עומר הכהן חניה בת"א, צילום:  עומר הכהן

סגנית היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, הסבירה כי כבר כיום אסור לחסום כניסה למגרש חניה, והצעת החוק מרחיבה את האיסור גם על שטח פרטי, חניות של בניין משותף ועוד. היא הוסיפה כי לאחר שתאושר הצעת החוק יוכל המשרד לתקן את צו התעבורה ולקבוע את הקנס בגין העבירה, כאשר כיום הקנס על רוב עבירות החניה עומד על 250 שקלים.

ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר כי ההצעה תקום ותיפול על אכיפה, שלפי ההצעה תתבצע רק על ידי המשטרה. הוא ביקש לדון בשאלה האם להחיל זאת גם על הרשויות המקומיות. עו"ד ראובני השיבה כי לאחר שתאושר ההצעה תוכל כל רשות מקומית להחליט אם לקבוע את העבירה גם כחוק עזר עירוני ולבצע אכיפה בעצמה. ראש מדור ייעוץ וחקיקה באגף התנועה במשטרה, סגן ניצב דנה ימינחה, אמרה כי אגף התנועה מתרכז באכיפת עבירות מסכנות חיים, ולכן חשוב שהרשויות תוכלנה לאכוף את האיסור החדש ולסייע למשטרה.

היועצת המשפטית של מרכז השלטון המקומי, עו"ד מירה סלומון, אמרה כי השלטון המקומי מתנגד נחרצות לחייב רשויות לבצע אכיפה. היא הסבירה כי כל רשות תקבע את ההסדר לפי הצרכים שלה. בדיון קודם הסבירה סלומון שכמו שהפקחים העירוניים לא מתערבים בסכסוכים בתוך הבית או בסכסוכי שכנים הם לא צריכים להתערב בסכסוכי חניה בשטח פרטי ולהשאיר זאת לטיפול המשטרה". בעקבות הדברים החליטה הוועדה שלא לחייב את הרשויות המקומיות לבצע את האכיפה, אך לאפשר לכל רשות שתרצה בכך לעשות זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות