אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ יעקב פרי מ"יש עתיד" פורש מהכנסת: "לוקח פסק זמן מפעילות ציבורית" צילום: אלכס קולומיסקי

ח"כ יעקב פרי מ"יש עתיד" פורש מהכנסת: "לוקח פסק זמן מפעילות ציבורית"

פרי התפטר שעות לפני שיופרסם תחקיר נוסף נגדו. לפני כחודש דווח שהוא כשל במבחן פוליגרף לאחר שהדליף לכאורה מידע לאריה דרעי על חקירה נגדו בשנות ה-90. במקומו תיכנס לכנסת פנינה תמנו שטה

07.02.2018, 15:04 | שירות כלכליסט ו-ynet

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד), לשעבר ראש השב"כ, מתפטר מהכנסת. לפני כחודש דווח בתוכנית "עובדה" שפרי כשל בעבר במבחן פוליגרף לאחר שהדליף לכאורה מידע לשר הפנים אריה דרעי על חקירה נגדו בשנות ה-90. במקומו תיכנס לכנסת פנינה תמנו שטה, שכבר כיהנה בעבר כח"כית.

פרי כתב היום כי "מעולם לא הסתרתי את העובדה כי בעיות לב מנעו ממני להשלים שירות צבאי מלא. בחודשים האחרונים מנסים גורמים שונים לקעקע את אמינותי ופועלי רב השנים למען מדינת ישראל. לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור ביטחונה של מדינת ישראל, וכמו כן על הערכים אותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת".

יעקב פרי יעקב פרי יעקב פרי

לדבריו, "כל חיי נלחמתי, פעלתי ואף נפצעתי במסגרת תפקידי בשירות הבטחון הכללי. לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור בטחונה של מדינת ישראל וכמו כן על הערכים אותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת".

ב"עובדה" צייצו כי הערב ישודר תחקיר נוסף על אודות יעקב פרי. לטענת אנשי התוכנית, "פרי הקדים התפטרות לתחקיר החדש".

 לאחר פרסום התחקיר הראשון הסביר פרי את עמדתו ב"שבתרבות". לדבריו, "במסגרת תפקידי כראש שב"כ, ביני ובין השר דרעי היו יחסי עבודה שוטפים. במסגרת החקירה נגדו בתחילת שנות ה-90, השר דרעי הלין בפניי על חקירותיו וציין מיוזמתו כעובדה מוגמרת שהוא מואזן. הוא אמר שמתאכזרים אליו, יורדים לחייו. הוא דיבר על זה עם כולם. מעולם לא ביקש להתערב או ביקש ממני דבר בנושא, ואני כמובן לא הגבתי לדבריו מעולם".

על בדיקות הפוליגרף השיב פרי: "נתבקשתי והסכמתי, ללא כל היסוס, לעבור פוליגרף. לא היה לי אז, בדומה להיום, דבר להסתיר בעניין זה. צריך להבין - לעיתים קרובות בדיקת פוליגרף נערכת במספר סבבים, אשר שייכים כולם לאותה הבדיקה. אני ערכתי שתי בדיקות, אחת מהן כללה שני סבבים. בביטחון מלא אני יכול לומר לך, פעמים רבות מדובר על תוצאה שאינה חד-משמעית".

הוא הוסיף: "מאותה סיבה הבדיקה משמשת ככלי חקירה בלבד ולא יכולה לשמש כראיה קבילה בבית משפט". בעניין התגובה לתחקיר אמר כי "לצוות התוכנית השבתי שעשיתי בדיקה אחת, שכן ב-30 שנותיי בשירות הביטחון הייתי מעורב במאות בדיקות פוליגרף, וכך זכרתי כאשר נשאלתי על הנושא שהעלו בפניי על פרשה שקרתה לפני יותר מ-20 שנים".

בעניין החקירה ותוצאותיה אמר ח"כ פרי כי "תיק החקירה נסגר, היועמ"ש דאז קיבל את ממצאי החקירה והחליט לפעול בהתאם. צוות החקירה לא מצא ראיות להעמיד לדין, כפי שהיה מודע בעצמו למגבלות מכשיר הפוליגרף".

ח"כ פרי הוסיף ואמר: "חבל שתוכנית תחקירים רצינית כמו 'עובדה' לא מדייקת בעובדות. חוסר ההבנה המקצועית והבסיסית של מכשיר הפוליגרף ניכר היטב. צוות התוכנית בחר לפעול כגנבים בלילה באירוע שבו הופעתי. אם הם היו בוחרים לצלצל מראש, כפי שעשו עם כל שאר המרואיינים בתחקיר, פורשים בפניי את טענותיהם ומבקשים את תגובתי, הייתי בא בשמחה להסביר. במקום זה הם בחרו לבצע מארב, מה שמצביע על העובדה שמדובר בתחקיר מגמתי".

 מ'יש עתיד' נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את החלטתו של פרי להתפטר מהכנסת. פרי שירת יותר מ-30 שנים בשב"כ, במהלכן אף נפצע קשה וחזר לשירות. תרומתו של פרי למאבק בטרור ולביצור ביטחונה של מדינת ישראל עוד תעמוד לזכותו שנים רבות".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מסר, "תרומתו של חבר הכנסת פרי למען בטחונה ישראל היא מהחשובות שידעה מדינת ישראל. אני מעריך את החלטתו של יעקב פרי המשקפת את ערכי יש עתיד והנורמות הציבוריות שחרטה על דגלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות