אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החברה הפסידה וצרפתי נוסע במרצדס של חצי מיליון שקל" צילום: עודד קרני

בלעדי לכלכליסט

"החברה הפסידה וצרפתי נוסע במרצדס של חצי מיליון שקל"

המוסדיים הפעילו לחץ על חברת הבנייה צרפתי לקצץ את שכר ההנהלה. בחברה אכן חתכו בתגובה את שכר הבסיס של הבכירים, אבל הוסיפו לחבילה בונוס שמנטרל לחלוטין את השינוי הזה. עלות שבעת כלי הרכב של ההנהלה: 3.4 מיליון שקל

07.02.2018, 19:56 | אורן פרוינד

הסערה סביב השכר של משפחת צרפתי לא פוסקת. הלחץ של המשקיעים המוסדיים עבד ומשפחת צרפתי הסכימה להפחית את עלות השכר שלה בחצי לאחר שלקחה הביתה 150 מיליון שקל מאז הונפקה בבורסת תל אביב לפני עשרים שנה, כשמנגד היא הציגה בשנים האחרונות הפסדים למשקיעים שלה.

קראו עוד בכלכליסט

רפי צרפתי, צילום: עמית שעל רפי צרפתי | צילום: עמית שעל רפי צרפתי, צילום: עמית שעל

ההפחתה הזו ממש לא שכנעה את עורך הדין ארז רוזנבוך, היזם של מגוריט, שמחזיק במניות צרפתי באמצעות "קרן אתו" אותה הוא מנהל ביחד עם תומר חפץ. בנייר עמדה ששלחה קרן אתו להנהלת צרפתי היום (ד') לקראת אסיפת בעלי מניות שמתוכננת לתחילת חודש מרץ הקרוב לאישור תנאי השכר החדשים, קוראת קרן אתו להתנגד לשכר ומאשימה את ההנהלה בהטעיה ומצגי שווא. עיקרי הדברים נחשפים כאן לראשונה בכלכליסט.

"הנתונים שהוצגו על ידי החברה בדו"ח הזימון לאסיפה הכללית מנוסחים באופן מטעה, מגמתי, מסורבל, שאינו שקוף ובאופן כזה שאינו חושף את עלות השכר האמיתית אשר בה תיאלץ החברה לשאת בגין העסקת בני משפחת צרפתי", כתבו אנשי הקרן.

 עוד כתבו בקרן כי "אילו יאושרו תנאי שכר אלו אזי שכרם של בני משפחת צרפתי וקרוביהם יגיע לכדי כ-10 מיליון שקל בשנה! ואולי אף למעלה מכך. לדעתינו עלות זו איננה פרופורציונלית לגודלה של החברה, הונה העצמי, היקף פעילותה ורווחיותה", נכתב בהודעה.

בנייר העמדה הציפה קרן אתו את העובדה שהחברה רשמה הוצאה של 3.4 מיליון שקל על שבעה כלי רכב להנהלה. מדובר בעלות ממוצעת של חצי מיליון שקל לרכב. מבדיקה של כלכליסט עולה כי הנהלת החברה נוסעת ברכבי מרצדס ואאודי.

לדברי קרן אתו, שכרו החודשי של בעל השליטה צבי צרפתי בתפקידו כיו"ר החברה אכן הופחת ביותר מ-40%, ויעמוד על כ-85 אלף שקל, במקום 150 אלף שקל כיום. אלא שבניגוד לשנת 2016 (אז לא קיבל צרפתי כל מענק) בשנה הבאה על פי ההסכם החדש הוא הוא צפוי לקבל מענק שמן כך שעלות השכר שלו לא תופחת בפועל. המענק של צרפתי נקבע כשיעור של 2.5% מהרווח השנתי לפני מס של החברה העולה על 10 מיליון שקל ובתנאי שלא יעלה על תקרה של 900 אלף שקל בשנה.

את 2017 צפויה החברה לסיים עם רווח נקי משמעותי של עשרות מיליוני שקלים כך שסביר שיתקבל בונוס למנהלים. עלות שכרו הבסיסית השנתית של צרפתי צפויה להיחתך בסך הכל בכמעט חצי לסכום שנתי של כ-1.2 מיליון שקל, לעומת 2.3 מיליון שקל שקיבל ב-2016. אולם בהנחה שיקבל את הבונוס סך העלות שלו צפויה לעמוד על 2.1 מיליון שקל, כמעט כמו בהסכם השכר הקודם.

עוד טענו בקרן אתו כי החברה ניצלה את התקן החשבונאי IFRS 15 שמאפשר להכיר במידית בהכנסות ממכירת דירות על קצב ההתקדמות (בניגוד למצב הקיים שמכיר בהכנסה רק בעת מסירת הדירה בפועל). לטענת רוזנבוך וחפץ, החברה יכלה לבצע כמו חברות אחרות אימוץ מוקדם של התקן הזה עוד בשנת 2017 אולם היא בחרה לבצע אימוץ שלו רק בשנת 2018 מכיוון שהרווחים של שנת 2017 למעשה מספיקים למנהלים להגיע לתקרת הבונוס. לדבריו, בצרפתי העדיפו לדחות את האימוץ של התקן לשנת 2018 על מנת שיכלו להנות מהרווחים המואצים במענק לשנת 2018.

גם רפי ומשה צרפתי ספגו בדומה הורדה משמעותית בשכר אולם מנגד הוקצה להם בונוס תלוי יעדים לתקרה של עד 900 אלף שקל . שכרם החודשי צפוי לרדת ב-40%, לכ-60 אלף שקל לכל אחד, לעומת כ-100 אלף שקל עד כה. עלות השכר הבסיסית שלהם צפויה להצטמצם בכ-45%, לסכום של 960 אלף שקל בשנה כל אחד, לעומת 1.8 מיליון שקל שקיבלו ב-2016, אולם גם כאן, אם לוקחים בחשבון את המענק עלות השכר הכוללת שלהם לא תשתנה.

מקרן אתו לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
סתם מתלבשים עליהם
בכל קנה מידה מדובר בעלויות שכר נורמליות. תקראו עיתונים כמה מרוויחים מנהלי בנקים שכירים פי 3 ו 4 ממה שמצויין. כמה מרוויח ניר גלעד בכיל. די תרדו מהם. רכב בחצי מליון??? זה מנכ"ל של חברה ציבורית שבנה אותה בשתי ידיים. י.ח דמרי גם ציבורי תבדקו על מה נושאים שמה ותבינו. אז מה מעכשיו יסעו על סובארו. חוץ מזה לא הבנתי, משקיעי האג"ח לא קיבלו ריבית על הכסף???? עין צרה על אנשים סתם. די לעיתונות המוזמנת למח הרפה שמולך שולל כל הזמן
קוקו  |  07.02.18
לכל התגובות