אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק אפסילון: גם הקרנות של פסגות 'חטפו' ממדד הפחד צילום: יח"צ

לא רק אפסילון: גם הקרנות של פסגות 'חטפו' ממדד הפחד

בית ההשקעות חשף את לקוחותיו בקרנות הנאמנות הסולידיות לתעודה ההפוכה למדד הפחד - שקרסה ב־96% בטלטלה האחרונה בשווקים

08.02.2018, 13:54 | רחלי בינדמן

אחרי החשיפה אתמול על כך שבית ההשקעות אפסילון החזיק בקרנות הנאמנות שלו שמיועדות בין היתר למשקיעים סולידיים תעודה הופכית למדד הפחד - כלומר תעודה העולה כשמדד הפחד יורד, כעת מתברר כי אינו היחיד. גם בית ההשקעות פסגות החזיק בקרנות שלו חשיפה קטנה לתעודה שנפלה לפני יומיים ב96%.

קראו עוד בכלכליסט

מכיוון שהחזקה הייתה קטנה ההשפעה הייתה קטנה ויש לציין כי מדובר בתעודה שעלתה בשנת 2017 כולה כ200%-. כך או כך עולה השאלה מדוע מנהלי קרנות נאמנות שמנהלים קרנות סולידיות כמו קרנות אגח מדינה מחזיקים בכזו השקעה תנודתית ואף ספקולטיבית.

ביום שני האחרון נרשמו ירידות חדות בבורסה האמריקאית ובמקביל נרשם זינוק חד של יותר מ־100% במדד הפחד. במקביל, תעודות הסל ההופכיות למדד הפחד (XIV ו־SVXY) – שמהמרות על ירידות במדד – צנחו בחדות ואיבדו 30% תוך דקות והמסחר בהן הופסק. המסחר חודש, ונפתח בשער הנמוך ביותר מ־95% משער פתיחת המסחר בתעודה ההופכית (XIV).

אף על פי שמדובר בצניחה חריגה, מדובר בתעודה שמי שמבין איך היא עובדת יודע שמדובר בהשקעה תנודתית. תעודת הסל ההופכית על תעודת סל העוקבת אחר מדד הפחד היא בעצם הימור נגד מדד הפחד. מדד הפחד הוא בעצמו נגזרת של הימורים נגד מדד S&P 500 האמריקאי – והוא מזנק כשהתנודתיות בשוקי ההון עולה. התעודה ההופכית בעצם מהמרת על ירידה במדד הפחד, ולכן היא עוד יותר תנודתית ממנו.

אייל גורן מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות, צילום: יח"צ אייל גורן מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות | צילום: יח"צ אייל גורן מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות, צילום: יח"צ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות