אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט אובר: קלאניק ראה במייסד גוגל דמות אח גדול צילום: TechCrunch

משפט אובר: קלאניק ראה במייסד גוגל דמות אח גדול

המשפט נגד חברת שיתוף הנסיעות נכנס ליום הדיונים השלישי; נחשפו בו יחסיהם של טראוויס קלאניק ומייסד גוגל לארי פייג', הודעות ששלח לאנתוני לוונדובסקי שגנב מידע עסקי וחלקו של הישראלי ליאור רון בפרשה

08.02.2018, 14:37 | עומר כביר
מייסד ומנכ"ל אובר לשעבר, טראוויס קלאניק, ראה במייסד גוגל לארי פייג' כמעין "אח גדול", אך מערכת היחסים בין השניים ובין החברות שהקימו הדרדרה אחרי ששתיהן החלו לפתח מכוניות אוטונומיות; כך העיד אתמול קלאניק ביום הדיונים השלישי של תביעת המיליארדים שהגישה נגד אובר וויימו, לשעבר חטיבת הרכב האוטונומי של גוגל וכיום חברה אחות תחת המטריה של אלפבית.

קראו עוד בכלכליסט

במרכז התביעה, על סך 1.9 מיליארד דולר, עומדת טענת וויימו שלפיה המהנדס אנתוני לוונדובסקי הוריד יותר מ-14 אלף קבצים חשאיים שכללו עיצוב ומידע על המכוניות האוטונומיות שלה, לפני שעזב להקים את סטארט-אפ המשאיות האוטונומיות Otto. כשאובר רכשה את אוטו תמורת 680 מיליון דולר, נטען, היא השתמשה במידע מסחרי זה בפיתוח הלידאר שלה. לפי וויימו, אובר זממה עם לוונדובסקי להוריד ולהעביר אליה מידע רגיש זה. אובר מכחישה את הטענות בצורה גורפת.

טראוויס קלאניק, צילום: בלומברג טראוויס קלאניק | צילום: בלומברג טראוויס קלאניק, צילום: בלומברג

אתמול העיד קלאניק שניסה לגייס את לוונדובסקי לאובר כשזה עוד עבד בגוגל. ביום השני לעדותו התמקד קלאניק במערכת היחסים הפתלתלה בין אובר לגוגל. בעבר, שררו בין החברות קשרים קרובים: גוגל השקיעה באובר ב-2013 והיועץ המשפטי של ענקית האינטרנט, דייוויד דרמונד, אף כיהן בדירקטוריון של מפתחת אפליקציית הזמנת הנסיעות. פייג' עצמו תפקד כמנטור של קלאניק. לדברי קלאניק בין שתי החברות התקיימה דינימיקה של "אח גדול, אח קטן".

ואולם, בתפנית שמזכירה את הדרדרות מערכת היחסים בין גוגל לאפל כשהראשונה החלה לפתח את אנדרואיד, הכל השתנה כשפייג' החל לדחות ולבטל דיונים על שילוב אפליקציית אובר במכוניות האוטונומיות של גוגל. קלאניק, בתגובה, החליט לפתח מכונית אוטונומית בעצמו ושכר לשם כך פחות או יותר את כל מחלקת הרובוטיקה של אוניברסיטת קרנגי מלון.

"גוגל, בעיקרון, לא היו סופר-מאושרים שאנחנו עושים את זה", העיד קלאניק במשפט, לפי דיווח של הניו יורק טיימס. "פייג' היה לחוץ ושאל אותי, 'למה אתה נכנס לתחום שלי'". לדברי מייסד אובר, העובדים יוצאי קרנגי מלון לא עמדו במטלה, ולכן הוא פנה ללוונדובסקי בבקשה להצטרף אליו ולסייע בפיתוח.

לארי פייג לארי פייג' | צילום: בלומברג לארי פייג

השניים דיברו על כך ארוכות והחליפו מאות מסרים מידיים, שחלקם הוצגו בדיון אתמול. רובם עסקו בחשיבות של ניצחון במירוץ למכונית אוטונומית, אך כללו גם התבטאויות בעייתיות כמו הודעה שלוונדוסבקי שלח למייסד אובר, ובה קליפ מהסרט "וול סטריט" שבו דמותו של גורדון גקו, שמגולם על ידי מייקל דאגלס, אומרת את אחת השורות המפורסמות בהיסטוריה של הקולנוע: "תאוות בצע, בהעדר מילה טובה יותר, היא טובה" (קלאניק השיב באימוג'י קורץ). בהודעה אחרת ששלח קלאניק מופיע הביטוי "לשרוף את הכפר" (קלאניק העיד שהוא לא זוכר מה היתה כוונתו).

באוקטובר 2016, אחרי רכישת אוטו, נפגשו קלאניק ופייג'. לדברי מייסד אובר, בפגישה היה פייג' מודאג מכך שאובר מפתחת מכונית מעופפת. קלאניק התעקש בפגישה שלאובר אין פעילות בתחום, אך העיד שפייג' זעם שאובר שוכרת עובדים של גוגל ולוקחת את הקניין הרוחני שלה. "האנשים שלך הם לא הקניין הרוחני שלך", השיב לו קלאניק, לפי עדותו.

בתגובה לשאלה של פרקליט וויימו על רכישת אוטו ושכירת לוונדובסקי אמר קלאניק: "זה לא היה נהדר כמו שחשבנו בהתחלה".

מדוע התבקש ליאור רון למחוק את ההודעות?

במשפט אתמול העיד גם עמיתו של לוונדובסקי להקמת אוטו, הישראלי ליאור רון, כיום מנהל הנדסה בכיר באובר. בעדותו, סיפר רון שלפני השלמת העסקה עם אובר קיבלה החברה הצעת רכישה מהיריבה בתחום הזמנת הנסיעות, Lyft. "היתה הצעה על השולחן, אבל הדיונים נתקעו כי ליפט לא התעניינה במשאיות אוטונומיות, רק מכוניות", הוא אמר, לפי דיווחים ב-Axios ובוויירד.

ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי, צילום: Otto ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי | צילום: Otto ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי, צילום: Otto

רון הוסיף שהחברות דנו בפרטים כמו סכום הרכישה ואבני דרך שאוטו תידרש לעמוד בהן כחלק מהעסקה, אך שליפט מעולם לא הגישה הצעה רשמית. כמו כן, לפני שקיבל את הצעת אובר שקל לוונדובסקי גם אפשרויות אחרות כמו קבלת השקעה מאלפבית או ביצוע גיוס מקרנות הון סיכון. עוד סיפר שלפני שהוא ולוונדובסקי עזבו את גוגל כדי להקים את אוטו, הם דיברו עם פייג' על הקמת פרויקט משאיות אוטונומיות בתוך גוגל.

רון היה גם מכותב בחלק מהמסרים המידיים הבעיתיים שהחליפו לוונדובסקי וקלאניק. כשפרקליטי וויימו שאלו אותו מדוע באחד המסרים מבקש ממנו לוונדובסקי למחוק את ההתכתבות, השיב: "מדובר באדם דיסקרטי".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות