אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטוס ה-F16 ננטש עקב נ"מ סורי; צה"ל תקף 12 מטרות סוריות ואיראניות

מטוס ה-F16 ננטש עקב נ"מ סורי; צה"ל תקף 12 מטרות סוריות ואיראניות

חילופי האש בגבול סוריה: צה"ל ביצע תקיפה "רחבת היקף" נגד 3 סוללות הגנה אווירית סוריות ו-4 מטרות איראניות בסוריה. הסורים: בסיס איראני הותקף ליד תדמור. לפנות בוקר: צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר לישראל, מטוס F-16 ישראלי שלעברו נורתה אש נ"מ התרסק - הטייסים הספיקו לנטוש, אחד מהם נפצע קשה. שר הביטחון מכנס דיון חירום בקריה

10.02.2018, 10:42 | ynet

צה"ל מסר הבוקר (שבת) כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. בסביבות 9:00 בבוקר דיווחה הטלוויזיה הסורית על סדרת תקיפות ישראליות בפרברי דמשק, ושעה קלה אחר כך פורסמה הודעת צה"ל. בהודעה נמסר כי התקיפה המתוארת בוצעה "לפני מספר דקות".

   

הפעולה של צה"ל בסוריה באה אחרי האירוע הביטחוני החריג בצפון לפנות בוקר: מל"ט איראני חדר לישראל והופל על-ידי מסוק אפאצ'י של צה"ל. אחר כך תקפה ישראל מטרות בסוריה, ועקב ירי נ"מ נטשו טייסים של מטוס "סופה" F-16 את מטוסם והוא התרסק. טייס אחד נפצע קשה והשני נפצע באורח קל. שרידי הטילים נפלו בשטחים פתוחים בישראל. צה"ל הזהיר כי "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר". במהלך הבוקר נשמעו אזעקות רבות – בגליל, בגולן ובעמק הירדן.

   

בהודעת צה"ל לקראת 10:00 על התקיפות הנוספות שביצע הצבא בשטח סוריה נמסר כי האזעקות שהופעלו בגליל ובגולן בסביבות 9:00 הופעלו בעקבות ניסיונות של הסורים לבצע ירי נ"מ נגד מטוסי צה"ל. "צה"ל פועל בנחישות כנגד ניסיון ההתקפה האיראנית והסורית ונגד הפרת הריבונות הישראלית", נמסר מהצבא. "צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע הבוקר לקריה בתל אביב, והוא מקבל עדכונים שוטפים על האירועים בצפון ומקיים התייעצויות עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם בכירי מערכת הביטחון. שר הביטחון זימן גם דיון הערכת מצב מיוחד בהשתתפות הרמטכ"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

התקשורת הסורית דיווחה הבוקר כי אחד היעדים שתקף חיל האוויר בסוריה הוא בסיס צבאי איראני בשטח שדה התעופה הצבאי T4 שבמזרח מחוז חומס, כ-60 קילומטר ממזרח לעיר תדמור. זהו שדה התעופה שממנו המריא המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל.

מקום נפילת המטוס ליד הרדוף מקום נפילת המטוס ליד הרדוף מקום נפילת המטוס ליד הרדוף

 , צילום: גיל נחושתן צילום: גיל נחושתן  , צילום: גיל נחושתן
 
פעילות אווירית באזור הצפון פעילות אווירית באזור הצפון פעילות אווירית באזור הצפון

האירועים החמורים בצפון החלו באזעקה שנשמעה בשעה 4:25 לפנות בוקר בבית שאן ובמועצות האזוריות גלבוע ועמק המעיינות. זמן מה אחר כך מסר צה"ל כי מסוק קרב יירט מטוס איראני ללא טייס שזוהה במערכות ההגנה האוויריות בשלב מוקדם והיה במעקב עד להפלתו. הצבא מסר כי בתגובה תקף מטרות איראניות בסוריה, וכי האזעקות שנשמעו בגולן הן תוצאה של ירי סורי נגד מטוסים. המל"ט האיראני נמצא כעת בידי ישראל וקרון השיגור שממנו הוא שוגר נורה.

בצה"ל אישרו כי במהלך האירוע ננטש מטוס F-16. הוא התרסק ליד הרדוף. בתחילה נמסר מצה"ל כי מצב הטייסים טוב, אולם אחר כך התברר כי אחד מהם נפצע קשה. הטייס השני נפצע קל. טיל סורי נגד מטוסים נפל בשטח הגולן. בעקבות האירועים קיים הרמטכ"ל הערכת מצב בחיל האוויר והיא הסתיימה ב-7:00 בבוקר.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מאז תחילת האירועים לפנות בוקר מקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות ומאשר את הפעולות הנדרשות בזמן אמת. "רה"מ נתניהו מעודכן בפרטי האירועים כל העת וממשיך לעקוב מקרוב אחר המתרחש", נמסר. "גם שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטים".

ב-9:30 נמסר כי עקב האירועים בצפון הופסקו ההמראות מנתב"ג ועוכבו הנחיתות בו. בחלוף שעה קלה שבה הפעילות בנמל התעופה לסדרה.

האירוע הביטחוני החמור הלילה הפתיע מטיילים רבים שהתכוונו לנצל את סוף השבוע לטיול בנופים הירוקים של הגולן והגליל. בין המטיילים היו בני נוער מתנועת הצופים שישנו בחניון בנהר הירדן. "באמצע הלילה שמענו אזעקה ומיד אחריה היה בום", סיפרה עדי קישוני, תלמידת כיתה י"א הנמנית עם המטיילים מהצופים. "לא היינו בטוחים בדיוק מה זה, הסתכלנו לשמיים וראינו שובל". קישוני סיפרה כי בתחילה נתקפו הנערים בהלה: "היו פאניקה ולחץ, במיוחד כששמענו את ה'בום', אבל בסך הכול הייתה התנהלות טובה. אמרו לנו להישאר באוהלים, ובהמשך בדקו אם אנחנו יכולים להמשיך בטיול לפי התוכנית ואמרו לנו שכן. עכשיו אנחנו באוטובוסים, נוסעים לכיוון נחל אל על".

 למרות האירועים בצפון אין הנחיות מיוחדות לתושבים ולמטיילים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות