אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה: לכבד את ריבונות סוריה, כל איום על אנשינו בלתי מקובל צילום: גיל נחושתן

רוסיה: לכבד את ריבונות סוריה, כל איום על אנשינו בלתי מקובל

אחרי מסר ישראלי למוסקבה בבקשה למנוע הסלמה, הודעה תקיפה של משרד החוץ הרוסי, שמתייצב לצד אסד;בכיר איראני אחר: "הפלת המטוס - אזהרה ברורה לישראל". ברשת של חיזבאללה חוגגים: "הרסנו את יחידת העילית שלכם"

10.02.2018, 14:51 | ynet

רוסיה הביעה בצהריים (שבת) "דאגה עמוקה" עקב התקיפות האחרונות בסוריה והדגישה כי "כל הצדדים צריכים לכבד את ריבונות סוריה". עוד נמסר ממשרד החוץ במוסקבה כי "כל איום על ביטחונם של רוסים המשרתים בסוריה בלתי מקובל".

מוקדם יותר, ישראל ביקשה את התערבותה הדחופה של רוסיה למניעת הסלמה בצפון - אחת מתוצאות הדיונים הדחופים שערכו מהבוקר ראש הממשלה, שר הביטחון והצמרת המדינית-ביטחונית על רקע שורת התקריות בצפון.

במקביל, מפקד החמ"ל של "בעלי הברית של סוריה" - המיליציות שפועלות בהכוונה איראנית לטובת הנשיא אסד - פרסם הודעה ולפיה "פעולות הטרור שביצעה ישראל לא יעברו בשקט מעתה ואילך. כל תקיפה ציונית נוספת תזכה לתגובה רצינית".

ישראל הבהירה לרוסים כי כל האזהרות נגד ההתבססות האיראנית בסוריה התממשו - כפי שישראל התריעה איראן גורמת לחוסר יציבות שרוסיה אינה מעוניינת בו. עוד הבהירה ישראל לרוסים כי אף שהנחיתה על סוריה מהלומה כבדה שכללה גם מטרות איראניות, מבחינת ישראל עדיף שהאירוע ייסגר כעת, ואין לישראל עניין בהסלמה נוספת.

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה היום את דברי שגריר ישראל ברוסיה גרי קורן מראשית השבוע, ולפיהם חיזבאללה ומורדים שיעים הזוכים לגיבוי מאיראן חייבים לסגת מיד מדרום סוריה כדי שתיעצר ההסלמה באזור.

ישראל העבירה מסרים ברוח זו גם לארה"ב, שפועלת בימים אלה לנסות לתווך בין ישראל ללבנון למניעת הסלמה סביב הקמת החומה בגבול בין המדינות והמחלוקת על הגבולות הכלכליים בים של "בלוק 9" מול חופי לבנון וישראל.

פוטין ונתניהו, צילום: קובי גדעון לע"מ   פוטין ונתניהו | צילום: קובי גדעון לע"מ פוטין ונתניהו, צילום: קובי גדעון לע"מ

"גיהנום למשטר הציוני"

סגן מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי, איים בצהריים (שבת) "ליצור גיהינום למשטר הציוני" בעקבות הפלת המל"ט האיראני שחדר למרחב האווירי של ישראל והתקיפות שביצעה ישראל נגד מטרות איראניות בסוריה אחר כך. עם זאת סלאמי אמר כי הוא אינו יכול להגיב על הדיווחים בנוגע להפלת מל"ט איראני על-ידי ישראל משום שלטענתו "הישראלים שקרנים". הוא הזהיר גם כי טהרן מסוגלת להרוס את כל הבסיסים האמריקניים באזור.

דובר הוועדה לביטחון לאומי באיראן אמר ל"אל-ג'זירה" כי הפלת מטוס הקרב הישראלי היא אזהרה ברורה לישראל.

דבריו של סלאמי נאמרו אחרי שעות של התכתשות בגבול ישראל סוריה. לפנות בוקר יירט מסוק אפאצ'י של צה"ל מל"ט איראני שחדר לישראל, ומטוסים ישראליים יצאו לתקוף מטרות סוריות ואיראניות בסוריה. הסורים הגיבו באש נ"מ ואילצו צוות של מטוס F-16 ישראלי לנטוש את המטוס. אחרי שנטשו אותו הוא התרסק, ושני הטייסים נפצעו – האחד קשה והשני קל. אחר כך המשיכה ישראל לתקוף באופן נרחב 12 מטרות בסוריה והסורים המשיכו בירי נ"מ. הוא גרם להפעלת אזעקה פעמים רבות בגליל, בגולן ובעמק הירדן. כמה שרידי טילים סוריים נפלו בשטח ישראל.

לפני הצהריים טענה סוריה כי "מתקפה" משבשת את פעילות כלי התקשורת במדינה.

הקואליציה המאגדת את בעלי בריתו של נשיא סוריה בשאר אסד איימה בצהריים להגיב מעתה בחריפות יתרה על כל פעולה ישראלית נגד סוריה. בהודעה שפרסמה אמרה כי מעכשיו תתמודד ישראל עם "תגובה חמורה" על ה"טרור" שלה. עם זאת בהודעה נכתב כי סוריה אינה מעריכה שהאירועים האחרונים יידרדרו למלחמה אזורית. בהודעה נטען עוד כי המל"טים המוחזקים בבסיס הצבאי שישראל תקפה הבוקר משמשים את צבא סוריה למלחמתו בדאעש וכי טענת ישראל כי מל"ט איראני חדר מסוריה למרחב האווירי של ישראל שקרית. "ישראל וארה"ב מסייעות לארגוני הטרור בסוריה ודואגות לצרכיו של דאעש", נטען.

 

גורם ביטחוני בלבנון אמר לפני הצהריים כי צבא לבנון העלה את הכוננות שלו לרמה הגבוהה ביותר על רקע העימות בין ישראל לסוריה ולאיראן. כך דיווחה "סקיי ניוז". בשבוע האחרון גברה גם המתיחות בין ישראל ללבנון על רקע כוונת ישראל להקים חומה בגבול בין השתיים.

פעילות אווירית בצפון, לפנות בוקר פעילות אווירית בצפון, לפנות בוקר פעילות אווירית בצפון, לפנות בוקר

 

כלי תקשורת בירדן מדווחים כי נפל של טיל קרקע-אוויר שירו הסורים נגד מטוסים ישראליים נפל במחוז אירביד שבצפון ירדן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק לרכוש.

 

לאורך הבוקר דיווחה הטלוויזיה הסורית הממלכתית על התקיפות הישראליות בדרום המדינה וטענה: "מערכות ההגנה האווירית שלנו הגיבו על כך והכשילו את התוקפנות". גורם צבאי סורי טען כי התקיפות הישראליות גרמו נזק מצומצם בלבד – לטענתו נגרם נזק לרכוש וכמה אנשי צבא נפצעו. בתקשורת הערבית דיווחו כי צה"ל תקף בסיס איראני בשדה התעופה T4; בסיס צבאי באזור א-דימאס, ממערב לדמשק ובסמוך לגבול סוריה-לבנון; שדה התעופה אל-מזה שבדרום-מערב דמשק; בסיס של חטיבה 104 של משמר הרפובליקה; ומחסן אמצעי לחימה של המשטר הסורי ממערב לעיר אל-כסווה שמדרום לדמשק.

מקום נפילת המטוס מקום נפילת המטוס מקום נפילת המטוס

 

 , צילום: גיל נחושתן צילום: גיל נחושתן  , צילום: גיל נחושתן

צה"ל מסר הבוקר כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. לפי צה"ל הותקפו סוללות סוריות מסוג SA5 ו-SA17, והמטרות האיראניות שהותקפו נמצאות סמוך לשטח של דיוויזיה סורית מספר 4.

בהודעה נוספת של דובר צה"ל נמסר כי "ישראל מבצעת בשעות האחרונות פעולת הגנה מובהקת כנגד פעולה חתרנית של איראן נגד ישראל. ההחלטה, הניהוג וכלל הרכיבים של המל"ט היו איראניים. היירוט אירע היכן שרצינו ובהצלחה רבה מאוד. הסורים והאיראנים משחקים באש כדי להוריד את המסכה מפני איראן, שמשתמשת בסוריה נגד ישראל".

 

צה"ל מסר עוד: "האירוע בשליטה מלאה בכל שלביו. כל שלבי האירוע נוהלו מהבור בקריה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל. תוצאות התקיפה שלנו לא ידועות להם עד הסוף, וייתכן שהם יופתעו כשיגלו מה תקפנו. ארבע המטרות האיראניות שתקפנו שייכות לאיראן, כולל מחסנים".

 

בצה"ל אישרו כי במהלך האירוע ננטש מטוס F-16. הוא התרסק ליד הרדוף. בתחילה נמסר מצה"ל כי מצב הטייסים טוב, אולם אחר כך התברר כי אחד מהם נפצע קשה. הטייס השני נפצע קל. הטייס שנפצע קשה נותח בבית החולים רמב"ם. לפני הצהריים אישר צה"ל כי נטישת המטוס נעשתה עקב תקיפת נ"מ רחבה של הצבא הסורי – כלומר לא כתוצאה מתקלה טכנית. לדברי צה"ל "הטייסים שנטשו זיהו נעילת נ"מ על מטוסם ואז נטשו".

סגן מנהל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, עדכן הבוקר ששני הטייסים הובאו לבית החולים בהכרה מלאה: "אחד מהם סובל מפציעה חודרת וקשה יותר, והוא הורדם בחדר המיון. הוא נלקח לבדיקות דימות ומשם לחדר הניתוח. הניתוח הסתיים והוא נמצא בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות. הוא סובל מחבלות ומצבו יציב לחלוטין. שניהם תקשרו עם הצוות הרפואי, ושתי המשפחות פגשו את יקיריהן". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה