אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פולקמן: אם פרקים בחוק ההסדרים יסתבכו, הם יפוצלו ויאושרו בנפרד צילום: אלכס קולומויסקי

פולקמן: אם פרקים בחוק ההסדרים יסתבכו, הם יפוצלו ויאושרו בנפרד

סיכויי הקואליציה להעביר את התקציב וחוק ההסדרים עד סוף כנס החורף נראים גדולים במיוחד, למרות שתצטרך לדון ב-30 חוקים תוך שבועיים וחצי. בכנסת מסכימים שקשה לאופוזיציה להילחם בתקציב בלי גזרות. רק חוק יסוד: לימוד התורה יכול להפריע

10.02.2018, 16:39 | שחר אילן
התקציב וחוק ההסדרים שיוגשו מחר (א') לכנסת צפויים לעבור ללא קשיים מיוחדים הפגרה ב-15.3 - זו ההערכה הן בקואליציה והן באופוזיציה. אחת הסיבות לכך היא שמדובר בתקציב ובחוק הסדרים ללא גזרות מה שיקשה מאוד על האופוזיציה להיאבק בהם. עם זאת, יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אומר שאם יתברר שחוקים שנמצאים בחוק ההסדרים מסובכים מדי להעברה בזמן הקצר שנותר הם יפוצלו מהחוק ויאושרו בנפרד. למעשה הדבר היחיד שיכול להקשות על העברת התקציב הוא אם המפלגות החרדיות יתנו את העברת תקציב בהעברת חוק עוקף בג"ץ בנושא הגיוס.

קראו עוד בכלכליסט

הקואליציה נראית קרובה מתמיד למימוש היוזמה היומרנית להעברת תקציב 2019 באמצע מרץ 2018. הצלחה במהלך זה תגביר מאוד את סיכויי הישרדות הממשלה עד הבחירות במועדן החוקי בנובמבר 2019.

איתן כבל, צילום: עמית שאבי איתן כבל | צילום: עמית שאבי איתן כבל, צילום: עמית שאבי

אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים צפוי בקריאה ראשונה ביום שלישי הקרוב. אלא שזה ישאיר רק ארבעה שבועות עד סוף כנס החורף של הכנסת, מתוכם שבוע אחד שדרוש לאישור בקריאה שנייה ושלישית, וכן פורים שתופס חצי שבוע. לפיכך נשארים רק שבועיים וחצי לדיון בתקציב וב-30 חוקים שיוצרים ביחד את חוק ההסדרים.

"יש בחוק הזה הרבה דברים טובים ומוסכמים", אומר פולקמן, "סיעוד נכים, צהרונים. אין גזרות. האופוזיציה תתקשה להיות לעומתית. אני רוצה לראות את חבר הכנסת מהאופוזיציה שינסה לתקוע את הדברים האלה".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני מסכים ש"קשה להילחם בתקציב בלי גזרות. אנחנו שליחי ציבור והחובה שלנו תהיה לשפר את חוק ההסדרים". הוועדה של כבל עתידה לדון באחת הרפורמות הגדולות – העברת ניהול התחבורה הציבורית לרשויות תחבורה מטרופוליניות.

בכנסת דנו תחילה באפשרות לדחות את היציאה לפגרה בשבוע כדי לאפשר יותר זמן לדיונים בחוק ההסדרים. ההחלטה שהתקבלה לבסוף היא לא לקצר את הפגרה. "לא נגלוש", אמר יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, "לא יהיה צורך". על רקע זה אומר פולקמן שאם יתגלה שחלק מפרקי חוק ההסדרים מורכבים ומסובכים מדי ודורשים יותר זמן הם יפוצלו ויאושרו בנפרד.

נראה שהדבר היחיד שעלול לסכן את אישור התקציב הוא ניסיון של הסיעות החרדיות להתנות את אישור התקציב באישור חוק יסוד: לימוד התורה, שהוא הפתרון עוקף הבג"ץ המתגבש בנושא הפטור משירות צבאי לבחורי הישיבות. "החוק לא מוכן ולהערכתי הוא לא על השולחן", אומר פולקמן. גם אמסלם העריך שלא תהיה התניה - "אצלי אין קשר. אני לא קושר שום דבר בשום דבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות