אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיון נוסף על רפורמת התמרוקים תם בפיצוץ צילום: אסף לב

דיון נוסף על רפורמת התמרוקים תם בפיצוץ

משרד הבריאות סירב לוותר על בדיקות ל”מוצרים רגישים”, ואיגוד לשכות המסחר זעם על “הארכת ההטבות ליבואנים רשמיים”. יו”ר ועדת הבריאות הודיע כי לא ישוב לדון ברפורמה עד ש”יגובשו הסכמות מלאות בין המשרדים”

12.02.2018, 08:08 | נורית קדוש

מחירי התמרוקים בישראל לא צפויים לרדת בקרוב. כך מסתמן נוכח מחלוקות קשות בין משרד הכלכלה, האוצר והבריאות, אשר הובילו לפיצוץ הדיון בתקנות תמרוקים שהתקיים אתמול בוועדת הבריאות של הכנסת. בדיון התברר כי ההבנות שהושגו בנוגע לרפורמת התמרוקים — שנועדו להקל על יבוא מקביל של מוצרי טואלטיקה ולהביא להורדת מחירים — היו חלקיות בלבד ושמשרדי הממשלה, התעשיינים והיבואנים מתבצרים בעמדותיהם וחלוקים על מרבית סעיפי הרפורמה המהותיים. על רקע זה הודיע יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף, כי לא ישוב לדון ברפורמה עד שיגובשו הסכמות מלאות בין המשרדים: "לא אשוב לדון בנושא עד שמשרדי הממשלה יגיעו להסכמות מלאות ומסודרות, ונוכל לקרוא את התקנות ברצף מתחילתן ועד סופן, בלי להיכנס לוויכוחים נוקבים בכל סעיף".

קראו עוד בכלכליסט

ח”כ אלי אלאלוף יו”ר ועדת הבריאות, צילום: אוראל כהן ח”כ אלי אלאלוף יו”ר ועדת הבריאות | צילום: אוראל כהן ח”כ אלי אלאלוף יו”ר ועדת הבריאות, צילום: אוראל כהן

עיקר המחלוקות נגע לסוגיית "המוצרים הרגישים", הכוללים בעיקר מוצרים להגנה מהשמש ומוצרים לילדים ונשים הרות ומיניקות. משרד הבריאות סירב לתחום את גיל הילדים לשש שנים, ובנוסף לכך סירב מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לוותר על בדיקות מוצרים רגישים ביבוא מקביל: "לא נאשר יבוא מקביל למוצר רגיש שלא בדקנו אותו מראש. אם ניהול הסיכונים הוא באחריות משרד הבריאות, זה המתווה שאנחנו יכולים לחיות איתו. לא יהיו מסלולים מעבר למה שאמרנו. לא ניקח את הצ'אנס על יבוא מקביל למוצרים רגישים, גם אם לא תהיה רפורמה. יואילו משרדי האוצר והכלכלה וייקחו הם אחריות על המוצרים הרגישים. כשיהיה אירוע בטיחותי, הם יהיו הכתובת. מצדי אפשר אפילו עכשיו לשנות את זה, הם לא יעזו". בר סימן טוב הסכים לתת אישור מראש למוצרים הרגישים, אך בתמורה לתוספת תקנים למשרדו: "זה דבר שמקובל עלינו, אבל זה דורש תוספת משמעותית של תקנים במשרד. אם יש נכונות לזה, בבקשה".

מנגד, טען חבר הנהלת חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר שלומי שניזיק כי ההצעה הזאת “משמרת למעשה את המשטר הישן, והיא מאריכה את ההטבות ליבואנים רשמיים". גם הצעתו של אלאלוף לאפשר יבוא מוצרים שכבר נמכרים במדינה מוכרת ולבצע בדיקות רק למוצרים חדשים נדחתה בטענה שהרכבי המוצרים האלה משתנים תדיר.

אין זאת הפעם הראשונה שנבלם קידום תקנות התמרוקים. לפני חמישה חודשים נאלץ משרד הבריאות למשוך את התקנות שגיבש בעקבות חילוקי דעות בנוגע למשחות שיניים ומוצרים לחלל הפה. המשרד התנגד בכל תוקף כי מוצרים אלה יגיעו ארצה ביבוא מקביל בטענה כי למוצרים הללו יש זיופים רבים המסכנים את הבריאות עד כדי מוות במקרים קיצוניים. משרד הכלכלה ומשרד האוצר התנגדו בתוקף להגברת הרגולציה על מוצרים אלה, משרד הבריאות משך את התקנות, ולאחר חודשיים הגיעו הצדדים לפשרה. כעבור חודשיים הגיעו משרד הבריאות ומשרד הכלכלה להבנות, שלפיהן יוסרו ההגבלות שמשרד הבריאות ביקש להטיל על יבוא מקביל של משחות שיניים ומי פה, וכך חזרה הרפורמה לשולחן הדיונים של ועדת הבריאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות