אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה? רק כי לא סופרים את מחיר למשתכן צילום: משרד האוצר

ירידה? רק כי לא סופרים את מחיר למשתכן

דו"ח של האוצר מצביע על ירידה של 14% בהיקף העסקאות בשוק הדיור ותולה זאת ביציאת המשקיעים. זוכי מחיר למשתכן ישנו כנראה את התמונה

12.02.2018, 08:00 | אמיתי גזית
הכלכלן הראשי במשרד האוצר דיווח אתמול על קיפאון בשוק הנדל"ן, הבא לידי ביטוי בירידה שנתית של 14% בכמות העסקאות למכירת דירה עד לרמה של 93 אלף דירות. לפי הכלכלן מאז 2011, שנת המחאה החברתית, לא נרשמה כמות כה נמוכה של עסקאות. ההסבר של האוצר לכך הוא יציאתם של המשקיעים מהשוק, וריבוי היושבים על הגדר – אותם רוכשים פוטנציאליים שממתינים לראות להיכן נושבות רוחות השוק.

קראו עוד בכלכליסט

רכישות מוזלות

אבל כדאי לשים לב לנתון אחד שאינו מופיע בדו"ח ומן הראוי לצרף אותו להסבר לכמות העסקאות הנמוכה. מאז הושקה תוכנית מחיר למשתכן, הוגרלו 42 אלף דירות. עם זאת, עד עתה מימשו את הזכייה רק 9,000 מהם. מדובר בזוכים שחתמו על חוזה רכישה מול הקבלן, מהלך שמותר, על פי כללי המיזם, רק לאחר שהפרויקט מקבל היתר בנייה מידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כלומר – רק 9,000 עסקאות של מחיר למשתכן דווחו לרשות המיסים, והן אלה שנכללו בדו"חות הכלכלן הראשי.

כלומר, 33 אלף זוכים נוספים ממתינים שיבשילו התנאים לקבלת היתרי בנייה, ולחתימה על חוזה רכישה עם הקבלן. בחודשים הקרובים הם ייכנסו לסטטיסטיקה של הכלכלן הראשי. התוצאה תהיה עלייה במספר הרוכשים, ולא רק עלייה, אלא כזו שהינה בלתי מבוטלת. בהינתן שהיקף העסקאות ב־2017 כולה עמד על 93 אלף גם אם 33 אלף הזוכים המדוברים יחלחלו לסטטיסטיקת הרוכשים בהדרגה, מדובר במספרים משמעותיים שביכולתם לבלום ואף לשנות את המגמה.

ניצנים ראשונים לכך נראו בדיווח אתמול, שלפיו רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש דצמבר ב־4,500 דירות – מהם אלף דירות במסגרת מבצעי ההוזלות הממשלתיים: מחיר למשתכן ומחיר מטרה. במשרד האוצר מציינם כי זוהי הרמה החודשית הגבוהה ביותר של רכישות מוזלות, מאז החלו מכירות אלו, במרץ 2016. סביר להניח שככל שיחלוף הזמן ימומשו עוד זכיות במסגרת מחיר למשתכן, מספר הרכישות על ידי זוגות צעירים יתפח, ואיתו גם היקף הרכישות הכולל.

ומה עם המחירים

ומילה על הקשר בין מספר עסקאות לגרף המחירים: החודשים האחרונים לימדו אותנו שלמרות הירידה העקבית במספר העסקאות, ירידת המחירים המיוחלת מבוששת להגיע. העובדה הזו היא חדשה לא טובה לשר האוצר כחלון, אבל הוא יכול לפחות לשאוב עידוד מהעובדה הבאה: אם המחירים לא יורדים, כמצופה, כשמספר העסקאות יורד הם כנראה לא יעלו כשמספר העסקאות יעלה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהעסקאות החדשות הן של דירות מוזלות. וככל שזו הנחה מעודדת מבחינת כחלון, היא מטרידה באותה המידה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מחיר למשתכן לא באמת משנה את התמונה באיזורי הביקוש
ולכן לא נראה באמת ירידת מחירים בערים וותיקות במרכז כמו תל אביב, רעננה-כפר סבא, הרצליה שאומנם יש בה פרוייקט אחד אבל במחיר 1.9 מיליון ל 4 חדרים... מי שמצפה למחירי 1 מליון ל 4 חדרים באחד מהערים האלה יכול להמשיך לשבת על הגדר, גם אם תיהיה ירידה היא לא תעבור את ה 5% בממוצע, וגם זה לזמן קצר, בדיוק כמו שהיה ב 2011 וכמו אחרי מע"מ 0.
היידה יפו  |  13.02.18