אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לירידת מחירים? הרפורמה בתקנים אושרה לקריאה שנייה ושלישית צילום: יריב כץ

בדרך לירידת מחירים? הרפורמה בתקנים אושרה לקריאה שנייה ושלישית

החוק שאושר בוועדת הרפורמות של הכנסת, קובע לוחות זמנים לבדיקה מחדש של 500 תקנים בינ"ל. המטרה: להקל על ייבוא ולהוריד מחירים

12.02.2018, 13:48 | שחר אילן

ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את חוק הרפורמה בתקנים. החוק קובע לוח זמנים לבדיקה מחדש של 500 תקנים בינלאומיים כדי להוריד מהם כמה שיותר שינויים ייחודיים לישראל. זאת, במטרה להקל על יבוא לישראל ולהביא להורדת מחירים.

קראו עוד בכלכליסט

בישראל כ-500 תקנים בינלאומיים, מתוכם 250 שהוכנסו בהם שינויים. חלק מהשינויים מחויבים (לדוגמה: התאמה לשפה העברית או לאקלים הישראלי) וחלקם עשו שימוש בשינוי תקנים בינלאומיים כאמצעי לחסימת יבוא.

בדיקה במכון התקנים, צילום: חן מחלב בדיקה במכון התקנים | צילום: חן מחלב בדיקה במכון התקנים, צילום: חן מחלב

באוגוסט 2016 החליטה הממשלה כי מכון התקנים יבדוק מחדש את כל התקנים הבינלאומיים שאומצו בישראל עם שינויים, במטרה לבטל שינויים לא מחויבים. ההחלטה הזו עוגנה בדצמבר 2016 בחוק ההסדרים. נקבע כי על משרד הכלכלה לסיים את הבחינה מחדש עד ה-12 באוגוסט 2019. בפועל בשל הצורך בהתייחסות של המשרדים הנוגעים בדבר להתייחס לכל תקן, הבדיקה כמעט שאינה מתקדמת.

בשל כך הוחלט לקבוע מנגנון חדש שלא יחייב התייחסות של השרים. התיקון קובע לוחות זמנים לפרסום רשימה של שינויים בתקנים שניתן לבטלם, הליכי ההיוועצות, הערות הציבור, והתייחסויות השרים הממונים לתיקון התקן. הוא גם קובע כי אי-התייחסות השרים לתיקון התקן בתוך 60 יום - כמוה כהסכמה. כן הוא קובע מנגנון של יישוב מחלוקות במקרים של אי-הסכמה בין שרים. צפוי שיבוטלו שינויים בתקנים בינלאומיים למצרכי מזון שונים, מזגנים, מוצרי היגיינה וקולטי שמש.

במהלך הדיונים ברך ממלא מקום מנכ"ל מכון התקנים אילן כרמית על תיקון החוק, אך ביקש לערוך שינויים קלים בלוח הזמנים.

"כלי חשוב במאבק ביוקר המחייה"

בסיום הדיון אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה מכולנו, ש"הרפורמה במכון התקנים היא כלי חשוב במאבק ביוקר המחייה ובפתיחת השוק הישראלי לתחרות. אנחנו רגילים לחשוב על עצמנו כעל מדינה מאוד מיוחדת, אבל יש נושאים שאין סיבה שנהיה מיוחדים בהם. אם מוצר טוב לשימוש באירופה ובארצות הברית - אין סיבה שלא נתבסס על התקן הבינלאומי".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן מכולנו אמר: "תקן נועד להגן על בטיחות ובריאות הציבור - אולם גורמים שונים הפכו אותו חסם ליבוא. בכל מקום שבו נדרשת הגנה על בטיחות או בריאות הציבור - יותאמו התקנים, חסמי יבוא - יבלמו".

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר שמטרת הרפורמה היא "לחסוך לציבור למעלה מחצי מיליארד שקל. זה יתרום להורדת יוקר המחייה בלי לפגוע בבטיחות הציבור"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות