אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

עסקים בחברה הערבית

"המגבלה שלי ככבד ראייה לא הפריעה לי להיות עו"ד, משפחתי וביה"ס דחפו אותי להצליח"

עו"ד עבאס עבאס, כבד ראייה, מייסד ומנכל עמותת אלמנארה לאנשים עם מוגבלויות, בכנס העסקים בחברה הערבית בנצרת, סיפר מדוע נאלץ לפתוח עמותה נפרדת לבעלי מוגבלויות ערבים

12.02.2018, 14:19 | אביב גוטר

"החיים הם הרפתקה אחת או כלום, זה ציטוט מהסופרת החירשת עיוורת הלן קלר שמשמעותי מאד עבורי. כשבאתי לעולם לפני 41 שנים התקבלתי על ידי האמירה 'חבל שהוא בא לעולם ואיזה חיים קשים יהיו לו, איזה מסכן', כך פתח את דבריו עו"ד עבאס עבאס, כבד ראייה, מייסד ומנכל עמותת אלמנארה לאנשים עם מוגבלויות, בכנס העסקים בחברה הערבית של כלכליסט ובנק הפועלים בנצרת.

קראו עוד בכלכליסט

"לשמחתי המשפחה שמה delete למוזיקה הזאת ומעבר לחממה המשפחתית קיבלתי גם חממה בית ספרית שקיבלה אותי בזרועות פתוחות למרות המגבלה שלי בראייה. לשמחתי השבתי להם בכך שהייתי התלמיד המצטיין בכיתה, אך גם ברמה החברתית. אבי אמר לי, 'אתה יכול ללמוד משפטים ולהיות עורך דין'. המסע שלי התחיל ב-1995. ביקרתי אצל רופא העיניים ששאל אותי מה אני מתכנן לעשות בחיי, והשבתי לו שאבי הכריע שאלמד משפטים ובירושלים.

"התחלתי את לימודיי עם הרבה משוכות, אבל לא עצרתי והמשכתי לתואר שני במשפטים עם התמחות של זכויות אדם. אפילו חשבתי להמשיך לדוקטורט. בסוף פניתי לארגון לזכויות אדם בכוונה להשתלב בו. הם התלהבו ממני, אבל כשהגעתי לראיון התמונה שלהם התהפכה ב-180 מעלות. הרגשתי שהם מתחילים לגמגם והם לא מעוניינים בי.

עו"ד עבאס עבאס, צילום: עמית שעל עו"ד עבאס עבאס | צילום: עמית שעל עו"ד עבאס עבאס, צילום: עמית שעל

"לכן ב-2005 החלטתי להקים את 'אלמנארה' (מגדלור בעברית) שיהיה המגדלור של השמעת הקול של אלה שקולם לא מושמע, שאני גאה להימנות על אלה.

"המסע של העמותה החל עם המון אתגרים, ובראש בראשונה בתוך החברה המקומית. לשמחתי, לא נתתי למוזיקה השלילית לחלחל, ועם הרבה התלהבות ותשוקה עיוורת, הצלחתי לרתום הרבה אנשים מהחברה הערבית אבל לא רק משם, גם מהחברה היהודית והבינלאומית.

"אני רוצה לשים את הזרקור על אחד התחומים המרכזיים של העמותה, והוא הנגישות. אם הייתי על כיסא גלגלים הייתם צריכים להרים אותי לבמה. אנחנו מתאמצים לפעול למען הנגישות במקומות ציבוריים. גם העצמת האנשים עם מוגבלות, כלומר לתת להם חכה כדי להיות מובילים. המיזם הגדול ביותר שלנו הוא ספריית אלמנארה המותאמת. כאדם עיוור שאוהב לקרוא ספרים, אני זקוק לספריה מונגשת. החלום התחיל לקרום עור וגידים עם הקמת אולפן הקלטות קטן שהתחלנו להקליט בו סיפורים והעלנו אותם לאתר אינטרנט מיוחד. הפרויקט התפתח והיום הוא מונה למעלה מ-5,000 ספרים. זה הספריה הוירטואלית המותאמת הגדולה בעולם. אני קורא לכם: צריך לחשוב חיובי והשמיים הם הגבול ואפילו יותר", סיכם עו"ד עבאס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות