אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדה במשפט קירשנבאום: "ביקשו ממני חשבוניות פיקטיביות לטיול לחו"ל תמורת צ'קים" צילום: אוראל כהן

עדה במשפט קירשנבאום: "ביקשו ממני חשבוניות פיקטיביות לטיול לחו"ל תמורת צ'קים"

מרים גרשברג, לשעבר בעלת משרד נסיעות, שימשה בלי ידיעתה צינור להעברת כספי שוחד לכאורה, לסגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום. גרשברג: "שיתפתי פעולה, לא הייתה לי ברירה היא הייתה חייבת לי כסף"

12.02.2018, 15:11 | זוהר שחר לוי
"ביקשו ממני להכין חשבוניות פיקטיביות לטיול לחו"ל תמורת צ'קים שקיבלתי מהחברה לפיתוח השומרון. אני לקחתי את הצ'ק והפקדתי בחשבון שלי, המטרה שנרשמה בחשבונית הייתה פיקטיבית", כך העידה היום (ב') מרים גרשברג, לשעבר בעלת משרד נסיעות ששימשה בלי ידיעתה צינור להעברת כספי שוחד לכאורה, לסגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר נמשך שלב ההוכחות במשפטם של סגנית שר הפנים לשעבר קירשנבאום, יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר דאוד גודובסקי ומנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, הנאשמים בשורת עבירות שחיתות במסגרת פרשה 242, המכונה גם "פרשת ישראל ביתנו".

בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופט ירון לוי, העידה גרשברג, שהיתה בעבר בעלת משרד נסיעות בבאר שבע, כיצד התבקשה להנפיק חשבוניות פיקטיביות על נסיעה לחו"ל כביכול. אף שלא הייתה מודעת לכך, מדובר היה בכספי שוחד שהועברו לקירשנבאום בסופו של יום.

"פרשת דון טבק"

השתרבבותה של גרשברג לפרשה נוגעת לאישום השני בכתב האישום, אישום הנקרא "פרשת דון טבק". פרשה זו מערבת את סוכנת הנסיעות, את חברת "דון טבק" וגם את החברה לפיתוח השומרון.

אישום זה מתמקד, בין השאר, בקשר שבין נלי דינובצקי, בעלת חברת "אברורה הפקות" שהפיקה אירועי תרבות ובעלה איגור ריז לבין קירשנבאום. הקשר בין השלושה מופיעה רבות בכתב האישום במסגרת יחסי השוחד לכאורה המיוחסים לסגנית השר לשעבר.

במסגרת האישום הזה מתואר כיצד השלושה – קירשנבאום, דינוביצקי וריז - החליטו להקים חברה בשם "ר.ק. דון טבק" שמטרתה יבוא סיגריות בטעמים לישראל. החברה נרשמה על שם ריז ועל שם בתה של קירשנבאום, רנית קירשנבאום, וזאת במטרה לטשטש את מעורבותה של סגנית השר לשעבר.

פאינה קירשנבאום (בדיון הקודם בביהמ"ש), צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום (בדיון הקודם בביהמ"ש) | צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום (בדיון הקודם בביהמ"ש), צילום: אוראל כהן

במסגרת הקמת המיזם נדרשה השקעה כספית ראשונית של כ-300 אלף שקל וסוכם בין הצדדים כי כל צד יממן מחצית מהסכום. את הסכום שקירשנבאום אמורה הייתה להעביר היא ביקשה, כך לפי האישום, שדינוביצקי תקבל מ-3 גורמים שונים: החברה המרכזית לפיתוח אזורי השומרון, מתנ"ס מועצת מטה בנימין וחברת ברק רעות השקעות שבבעלות רמי כהן.

במקביל לכך הגיעה קירשנבאום להסכמות עם גרשון מסיקה, אז ראש המועצה האזורית שומרון, כי תעביר לו 3.5 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים ובתנאי שיעמיד לראשותה 1.5 מיליון שקל לשימוש המפלגה בהתאם להוראותיה.

ואכן דינוביצקי פנתה למסיקה לקבלת הכספים לכיסוי מיזם הסיגריות ואילו מסיקה ביקש בתמורה חשבוניות להוצאת הכספים. החשבוניות ניתנו ממשרד הנסיעות של גרשברג שאף קיבלה הצעת מחיר בדויה, כך לפי האישום, והנפיקה חשבוניות בהתאם על סכום של כ-70 אלף שקל.

"לא ידעתי ממי הכסף, וזה לא עניין אותי"

 

מדוע גרשברג הסכימה להנפקת החשבוניות? לפי גרסתה הן במשטרה והן בעדותה היום בבית המשפט, דינוביצקי הייתה חייבת לה באותו הזמן 250 אלף שקל, עבור עבודות משותפות שביצעו במסגרת העסקים של השתיים. דינוביצקי, כך לדבריה, הציעה לה כי תעביר את הכסף לחשבונה ובתמורה גרשברג תנפיק חשבונית פיקטיבית.

"דינוביצקי", סיפרה בבית המשפט, "הייתה חייבת לי כסף. היא פנתה אלי ואמרה שמישהי שהיא מכירה תעביר את הכסף והכסף יעבור דרך המשרד שלי. שאלתי אם להפקיד ולמשוך והיא אמרה שהכסף יישאר אצלי. לא ידעתי ממי הכסף, וזה לא עניין אותי מי רשום על הצ'ק או ממי הכסף, רק רציתי לקבל את מה שהיא הייתה חייבת לי".

ירון לוי, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צילום: אוראל כהן ירון לוי, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב | צילום: אוראל כהן ירון לוי, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צילום: אוראל כהן

התובע, ד"' מאור אבן חן: "ביצעת נסיעות בהתאם לחשבוניות?".

גרשברג: "לא, זה לא היה אמת. המטרה שנרשמה הייתה פיקטיבית".

השופט ירון לוי: "לא שאלת למה אי אפשר לכתוב את האמת?".

גרשברג: "פה לא היו כרטיסי טיסה. זה היה על חשבון החוב.

התובע: "ממי היו הצ'קים?".

גרשברג: "החברה לפיתוח שומרון. אני לקחתי צ'ק, מאוד שמחתי שהגיע הכסף והפקדתי פשוט בחשבון".

התובע: הכרטסת של חל"פ (החברה לפיתוח שומרון, זש"ל) מפרטים שהעבירו 69 אלף שקל בשני תשלומים. את מאשרת שקיבלת?".

גרשברג: "כן, כן קיבלתי. לא נתתי שירות תמורת זה".

השופט: "למה הסכמת להוציא חשבוניות כאלה לגוף שאת לא מכירה ולא עובדת מולו?".

גרשברג: "אם היום היו מבקשים להוציא חשבונית על רבע מיליון שקל, ולי אין כסף לחיות, אז גם הייתי רושמת. על הכל שילמתי מס הכנסה והכל".

שופט: "הכל היה פיקטיבי, למה את משתפת פעולה?".

גרשברג: "שיתפתי פעולה, לא הייתה לי ברירה היא הייתה חייבת לי כסף".

שופט: "למה הגעת למצב שהיא חייבת לך כ"כ הרבה כסף?".

גרשברג: "כי הייתי סתומה, זאת האמת".

שופט: "עשית עסקה די גרועה בעניין הזה".

בסופו של דבר, הכסף הועבר מהחברה לפיתוח השומרון לידי דינוביצקי, אך החוב כלפי גרשברג נותר פתוח. לפי עדותה, עד היום היא לא קיבלה את הכספים שהגיעו לה.

סנגורה של קירשבנאום, עו"ד גיורא אדרת, ניסה בחקירתו להראות כי מעבר הכספים לא נגע לסגנית השר לשעבר. כך, שאל את גרשברג אם היה קשר כלשהו בינה לבין קירשנבאום וזו השיבה שלא. "הקשר היחיד היה עם דינוביצקי ובעלה", אמרה גרשברג. "את פאינה לא הכרתי, כמו כל אזרח בישראל הכרתי אותה מהטלוויזיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות