אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בקריאה ראשונה: חוק מחיקת חובות בהוצאה לפועל צילום: bigstock

אושר בקריאה ראשונה: חוק מחיקת חובות בהוצאה לפועל

החוק צפוי להקל את התנאים לקבלת הפטר חובות לאחר שבחוק הקודם התגלו חסמים קשים. בישראל 700 אלף איש בעלי תיק בהוצאה לפועל ולחלקם אין סיכוי להיחלץ ממעגל החובות המצטברים והריביות

13.02.2018, 09:05 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את חוק מחיקת החובות בהוצאה לפועל. החוק יאפשר לחייבים רבים יותר להיכנס לתהליך של שיקום ומחיקת חובות (הפטר). בניגוד לחוק חדלות פירעון שאושר לאחרונה בוועדת החוקה של הכנסת לקריאה שניה ושלישית, חוק מחיקת החובות עוסק לא בחובות עתידיים אלא בחובות קיימים ולכן הוא הרבה יותר מחמיר בדרישות מהחייבים בדרך לקבלת ההפטר.

קראו עוד בכלכליסט

בהצעת החוק שהגישו יו"ר הקואליציה לשעבר ח"כ דוד ביטן מהליכוד וח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני, תמכו 24 חברי כנסת ולא היו מתנגדים והיא תחזור לוועדת החוקה להכנה לקריאה שניה ושלישית. מדובר בחוק זמני (הוראת שעה) שיפעל עד לכניסת חוק חדלות פירעון לתוקפו.

הוצאה לפועל בתל אביב, צילום: תומי הרפז הוצאה לפועל בתל אביב | צילום: תומי הרפז הוצאה לפועל בתל אביב, צילום: תומי הרפז

בישראל, 700 אלף איש שיש להם תיקים בהוצאה לפועל ולחלקם אין סיכוי להיחלץ ממעגל החובות המצטברים והריביות. באמצע 2015 העבירה הכנסת חוק למחיקת חובות ומתן הפטר למי שלא שילם את חובו במשך שנים ונראה שלא יוכל לעשות זאת. ההנחה שעמדה מאחורי העברת החוק הייתה שלנושים אין כל עניין כלכלי בהמשך הליכי ההוצאה לפועל ואילו למדינה ולחברה יש עניין לשיקומם וחזרתם לפעילות כלכלית.

אלא שמאז שהחל יישום החוק התברר שמתוך 40 אלף איש זכאים לכאורה, קבלו את ההפטר אלף איש בלבד. התברר ששני החסמים המרכזיים הקשו על מתן הפטרים:

• אחד מהם היה הכלל המונע מתן הפטר ממי שיש לו דירה, גם אם אין כל תועלת במכירתה, משום שהמחיר שיתקבל לא יספיק אפילו למציאת סידור מגורים חליפי לחייבים. החוק מקנה לרשם ההוצאה לפועל יותר שיקול דעת בהענקת הפטר לחייבים בעלי דירות זולות.

• החסם השני היה הכלל שדורשים עמידה מלאה בתשלומים, שנקבעו לחייב, במשך שלוש שנים. החוק החדש קובע שרשם ההוצאה לפועל יוכל להחליט על מתן הפטר גם למי שעמד רק בחצי מהתשלומים בשלוש השנים האחרונות.

מיכאלי אמרה ש"ההוצאה לפועל היא החצר האחורית העזובה של מדינת ישראל. התיקון יאפשר להגדיל את מספר האנשים מהשכבות החלשות ביותר בישראל שיוכלו לצאת לדרך חדשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אין פה פראיירים
מי שאוכל אותה ובגדול זה החייב..כמו שנאמר חוב של 1000 שח הופך תוך שנתיים ל20000-30000 שח למה?למי? החייב לקח בשוק אפור?עורכי דין מוצצי דם ...מי שחי על החייבים זה העורכים דין אשר לוקחים מה20000 שח שהצטברו19000 שח ונותנים לזוכה את ה1000 שח שהיו חייבים לו .בושה מה שקורה במדינה הזאת .העורכים דין גונבים גם מהחייב וגם מהזוכה .והמדינה יודעת את זה
עוז  |  18.11.18
11.
בנקים משקרים.
למה הבנקים לא מודיעים לחייב על מחיקת חוב שעשו לו. קיים מצב מוזר בו הבנק מוחק חוב ולא מודיע לחייב ובמקביל מעביר את החוב לעורכי דין תאווי בצע שממשיכים בהליכי הוצאה לפועל והורסים לחייבים את החיים גם 50 שנה אחרי שהחוב נמחק מספרי הבנק. מדוע אין חוק שמגביל את מספר השנים שבו אדם חייב כסף בהוצאה לפועל. עם אין אפשרות לממש את חוב ישן בן 10 עד 120 שנה מהסיבה שלחייב אין כסף להחזירו, החוב צריך להמחק. לא יתכן מצב שבמשך עשרות שנים החייב חיי בחיי עוני מחרידים, עיקולים שונים וכדומה עד יומו האחרון עליי אדמות.
יוסי  |  03.08.18
לכל התגובות