אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 צילום: אי פי איי

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו על שוחד בתיקים 1000 ו-2000

המשטרה הודיעה כי התגבשה תשתית ראייתית להעמיד את ראש הממשלה לדין בשני תיקי החקירה שבהם הוא מעורב. היקף השוחד בתיק 1000 - כמיליון שקל. עד המפתח בתיק הוא ח"כ יאיר לפיד. תשתית ראייתית גם נגד ארנון מילצ'ן בגין מתן שוחד ונוני מוזס בגין הצעת שוחד

13.02.2018, 21:03 | ynet

המשטרה הודיעה הערב (יום ג') לראש הממשלה בנימין נתניהו כי היא ממליצה להעמידו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני תיקי החקירה שבהם הוא מעורב - תיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס). החומרים יועברו לבחינת פרקליטות המדינה. כמו כן, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המיליארדר ארנון מילצ'ן בגין מתן שוחד ואת נוני מוזס בגין הצעת שוחד.

לנוסח המלא של הודעת המשטרה להעמיד לדין את נתניהו - לחץ כאן

קראו עוד בכלכליסט

באשר לתיק 1000 הודיעה המשטרה כי מדובר בתיק מתן ותמורה ועניינו טובין שקיבל ראש הממשלה נתניהו ובני ביתו – תוך ציפייה לקבל תמורה. ההטבות, כך מסרו במשטרה, ניתנו במשך כעשור והגיעו לסך של כמיליון שקל – 750 אלף שקל מתוכם ניתנו מאיש העסקים ארנון מילצ'ן וכ-250 אלף שקל מג'יימס פאקר. בין המתנות שקיבל נתניהו ניתן למנות סיגרים, שמפניות, תכשיטים ועוד. פאקר, כך הבהירו במשטרה, הצטרף למתן המתנות לאחר שמילצ'ן כבר לא עמד בכך. בין היתר אמרו במשטרה כי ח"כ יאיר לפיד שימש כעד מפתח בתיק 1000.

"עם היבחרו של נתניהו ב-2009 היקף הטובין עלה באופן משמעותי והטובין ניתנו על רקע היותו של נתניהו ראש הממשלה לשר התקשורת – ולקידום ענייניו של מילצ'ן, בעסקיו ובמעמדו", אמרו במשטרה. בחלק מהדברים, צוין, "הדברים נעשו בניגוד לאינטרסים של המדינה".

במשטרה שללו את ההסבר שניתן על כך שהמתנות ניתנו במסגרת מערכת יחסים חברים: "בין חברים יש מוטיב הדדיות – פה רק צד אחד. מתנות אתה מקבל, לא דורש. מתנות אתה מביא כשאתה נפגש עם חבר". עוד הוסיפו במשטרה: "כאן הייתה דרישה לקבל את הטובין באופן שיטתי ומוסווה. התמורה שקיבל מילצ'ן לאורך שנים: חוק מילצ'ן – חוק להארכת תושב חוזר לאחר 10 שנים. הוא ביקש את הארכת החוק הזה מעבר ל-10 שנים. מילצ'ן היה מעוניין בשינוי החוק וכאן מדובר בהטבה כלכלית משמעותית. ראש הממשלה ביקש לקדם תיקון לחוק ומילצ'ן שכר עורך דין והלך לפגישה עם שר בכיר".

במשטרה הוסיפו: "נציגי האוצר קיבלו פנייה אישית לקדם את חוק מילצ'ן כי זה לטובת המדינה. עמדת האוצר הייתה שזה בניגוד לאינטרס הציבורי, כי ככה ייכנסו פחות מסים – שהחוק לא מידתי, לא הגיוני ולא שוויוני. מדובר באירוע תקדימי שבו התבקש לתת הטבה לאדם. שווי ההטבה, אם החוק היה עובר, מוערך במיליונים רבים".

מימין: מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: גיל  נחושתן מימין: מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: גיל נחושתן מימין: מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: גיל  נחושתן

"בסוף 2013 בקשתו של מילצ'ן לוויזה נדחתה. הוא פנה לראש הממשלה ולאנשי לשכתו להאריך את הוויזה ונתניהו פנה למזכיר המדינה ג'ון קרי, דן שפירו ורון דרמר. הלחצים נשאו פרי ומילצ'ן קיבל ויזה".

במשטרה ציינו סעיף נוסף המוכיח לכאורה רצון לקבלת תמורה: "בשנת 2015, בעודו מחזיק במניות ערוץ 10, ביקש מילצ'ן להרחיב את דריסת הרגל שלו במפת התקשורת בישראל. הוא רצה לקדם איחוד של רשת וקשת ולהיות בניהול. לאיחוד כזה היה רווח כפול - גם רווח כלכלי וגם דריסת רגל בניהול מפת התקשורת הישראל. מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר התערב, ופעל בשליחות נתניהו על מנת לקדם את ענייני מילצ'ן. בתמורה, ראש הממשלה יקבל סיקור אוהד. לא ברור לנוגעים בדבר כיצד הפך ראש הממשלה את עורו והיה בעד איחוד רשת וקשת".

המלצה נוספת נגדה ליוזמת המיליארדר ההודי ראטן טאטא להקים אזור סחר חופשי בגבול ירדן - שנפלה. במשטרה אמרו כי "טאטא הוא חבר קרוב ושותף של מילצ'ן, שמבקש מנתניהו לקבל את הפרויקט לסחר חופשי. אם הפרויקט היה יוצא לפועל מדובר ברווח כלכלי אדיר למילצ'ן. ראש הממשלה מקדם זאת עם גורמים ביטחוניים ומקים צוות, אך גורמי המקצוע סירבו לקדם את הפרויקט. מדובר בעלויות בלתי הגיוניות של הוצאות כלכליות בגלל ביטחון. נתניהו נפגש יותר מפעם אחת עם טאטא תוך ניגוד עניינים. המיזם שקע בגלל המצב במזרח התיכון". 

לפי המשטרה, "תיק 2000 עסק בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה ועל ידי מו"ל עיתון 'ידיעות אחרונות' ובעל השליטה בעיתון מר ארנון (נוני) מוזס, בכל הנוגע למערכת יחסים ביניהם סביב בלימת התעצמותו של עיתון 'ישראל היום' באמצעות חקיקה ודרכים אחרות.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

מקורבים לנתניהו: התנהלות המשטרה שערורייתית

 

גורם בסביבת ראש הממשלה הלין על התנהלות המשטרה ואמר: "מה שקורה היום הוא לא פחות משערורייה. מהבוקר דוברות המשטרה מדליפה לכלי התקשורת שההמלצות יינתנו הערב ב-20:00 לקראת מהדורות החדשות. עד לרגע זה, ראש הממשלה לא קיבל שום הודעה, לא רשמית ולא אחרת. רק הדלפות והדלפות והדלפות. מתברר שראש הממשלה לא מקבל אפילו את הזכות הבסיסית שניתנת לכל אזרח".

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נוני מוזס, מסרו: "לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר בחינה נוספת של הממצאים בפרקליטות - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית. יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן".

"בניגוד לנחקרים אחרים, נוני מוזס נמנע במהלך החקירה מלהתייחס בכל דרך לנושאים שעלו בה, וכך יעשה גם עכשיו. בבוא העת הוא יוכל להתייחס לדברים".

מטעם עורך דינו של מילצ'ן וצוותו נמסר: "המלצת המשטרה לכתב אישום בגין עבירת שוחד - לא תישאר על כנה. ההמלצה מתעלמת מעובדות יסודיות, שעליהן אין חולק, ובכללן: הקשר בין מר מילצ'ן לבין מר נתניהו החל בתחילת שנות ה-2000, עוד כשנתניהו לא נשא בתפקיד ממשלתי. קשר זה התאפיין בידידות בין השניים ובין בני משפחתם. במסגרת זו ניתנו מעת לעת תשורות על ידי מר מילצ'ן למשפחת נתניהו, ללא כל אינטרס עסקי".

"מר מילצ'ן נקרא למסור עדות ועשה זאת בתום לב מוחלט, אפילו מבלי להתייעץ עם עורכי דין, מתוך אמונה עמוקה שלא נפל כל פגם במעשיו. ההמלצות מפרשות באופן מעוות ומלאכותי עניינים שאין שום קשר בינם לבין אותן תשורות, ומפליא הדבר שהוחלט לבחור בחירה תלושה בעבירה כה קיצונית שאינה תואמת את מידותיו של הליך פשוט זה. אנו סמוכים ובטוחים שבחינה עניינית של מכלול הנתונים המלא תוביל למסקנה מתבקשת אחת: לא ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירת שוחד. ככל שיוגש כתב אישום ראשוני ותקדימי שכזה, צפוי בית המשפט, כל בית משפט, לדחותו".

המכשול האחרון לפני פרסום ההמלצות הוסר אתמול, לאחר שבג"ץ דחה על הסף עתירה בנושא. העתירה קראה לדרוש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להנחות את מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, שלא לצרף המלצות בתיקי חקירה, ובכללם באלה המתנהלים בעניינו של ראש הממשלה נתניהו.

השופט אורי שהם ציין בהחלטת בג"ץ לדחות את העתירה כי "לאחר שעיינתי בעתירה ובתגובת המשיבים, הגעתי לכלל מסקנה כי דינה של העתירה להידחות על הסף, בהיעדר עילה להתערב בפעולות המשיבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
ביבי תותח
לכול אנשי אשמאל אתם רוצים ראש ממשלה עיתונאי שלא ראה רובה בחיב שביזכות אבא שלא שירת בעיתון המחנה בושה לכם תיראו מה ביבי עשה למען המדינה אין אוטובוסים מתפוצצים יש כלכלה הטובה ביותר אין הבטלה איך הוא מיקבל בעולם העלה את שכר המינמום 5300 שקל העלה את שכר הנכים אפו היא ארצוג פרץ ליבני לפיד אתם אנשי השמאל לא איצלחתם לעשות שלום איתם בשילטון אפו ליבני פרס לפיד פרץ שריד אלוני רמון ברק שברח והפודל אתם לא עשיתם כלום אך אפשר לעשות שלום עים הפלסטינים הם רוצים את זכות השיבה ליפו עכו צפת חיפה אתם
זאב  |  14.02.18
לכל התגובות